Gece

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile ilgili bilgilendirmemiz için tıklayınız.
"Başla" veya "Üyeliği Tamamla" butonuna basarak KVKK hakkında bilgilendirildiğinizi ve Açık Rıza Metnini okuyarak kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Gram AltınDolarEuroGümüşSterlinAltın OnsBistBitcoinPlatin
PARİTE 1.0760 17:37:17
EUR 34.8262 17:37:17
USD 32.3450 17:37:17
ALTIN ONS $2286.5450 17:37:17

Grafiği gönderen: shaokahn

⭐⭐shaokahn ()
Ons

Altın ETF'lerindeki son durum bu şekilde. 1 haftada gerçekleşen çıkış yaklaşık olarak 370k ons. Toplam büyüklük olarak hala 100 milyon ons un üzerinde olsakta bu çıkışların devam etmesi fiyatın hareketini aşağıya çekme potansiyelini taşıyor. Ancak ben yine de özellikle altında ve diğer değerli metallerde önümüzdeki dönem için olmulu beklentimi sürdürüyorum. Bence altını n yukarı hareketi hala bitmedi ve büyük bir ralli görme ihtimalimiz hala yüksek. En büyük sebep olarak enflasyon gerçeğini, finansal sitemin kırılganlıklarını ve diğer küresel gelişmelerin olası etkilerinin altın açısından bir fırsat oluşturduğunu düşünerek bu kanıya varıyorum. Ayrıca, dünya altın konseyinin yayınladığı dünyadaki Merkez Bankalarının altın rezervlerindeki değişimini gösteren rapor altına olan talebin hala artmaya devam ettiğini gösteriyor. Örneğin Rusya merkez bankası elindeki dolar rezervlerini sıfırlayarak tamamen altına geçiş yaptı. Bence bunlar önemli ve altı doldurulması gereken göstergeler.

Son olarak biliyorsunuz altın ve gümüş gibi varlıkların fiyatı vadeli işlemler üzerinden belirleniyor. Yani normalde örneğin apple veya amazon hissesi vadeli varlığın fiyatını belirlerken değerli metallerde tam tersi. Dolayısıyla fiyatı aşağı çeken sebeplerin başında yüksek short baskısını söylemek yanlış olmaz. Ancak bu spekülatif baskılar bir noktada tam tersi yönde bir patlamaya sebep olabilir. O yüzden portföyünüzde altın ve diğer değerli metallerden bulundurmanın orta- uzun vade de isabetli olacağını düşünüyorum. Yine de herkesin kendi takdiri. İyi haftasonları dilerim.

Yorumlar (326)

Yasal Uyarı: Altin.in'de yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler Yatırım Danışmanlığı kapsamında değildir. Yorumlar kullanıcıların kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Dolayısıyla kullanıcıların yorumlarına göre yatırım kararı almamanız konusunda kesinlikle uyarıyoruz.
Sayfa 6 - Konuda ki son yorumları görmek için tıklayın.

0BeğenmedimŞikayet

birine_bakıp_cıkacam ()

65 maliyeli yuklu mevcut hocam kac aydir uyuz oldum artik satamak icin zor tutuyor kendimi resmen:)))

shaokahn için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Paladyum için 30 Eylül'de not paylaşmıştım ve 1850'li bölgelerin konsolidasyon bölgesi olduğunu ve oradan bir tepki görebileceğimizi ve ilk alımı da 1850'lerde yapabileceğimizi yazmıştım. Nitekim o notu paylaştıktan 1 hafta sonra bu geri çekilme geldi ve 1 kademelik alım yaptık. VE güzel bir tepki yükselişi gördük. Şimdilik o kademeyi taşımaya devam ediyorum. Onun dışında tekrar sert bir geri çekilme görür müyüz emin değilim. Gelse bile o düşüşte tekrar alım fırsatı oluşturur çünkü o bölge güçlü bir destek bölgesi oldu. Selamlar.

muz69 için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

muz69 ()

hocam iyi günler paladyum için geçen haftalardaki analiziniz hala devam ediyormu alım noktasında hala 1840 onsmu düşünmeliyiz.

0BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

İyi ki sordunuz. Uzun süredir bakmamıştım. Hem 21 günlük hem de 100 günlük ortalamalarının üzerine atmış.. Hafif hafif başını kaldıracak gibi duruyor.. Bende biraz pozisyona girsem iyi olacak :) Görüntü itibariyle olumlu... Çok sert bir BTC düşüşü görmezsek kasım ve aralık aylarındaki muhtemel altcoin rallisine katılacaktır. Bence elinizde varsa kontrollü olarak tutulabilir. Yine de takdir sizin. Selamlar.

birine_bakıp_cıkacam için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

birine_bakıp_cıkacam ()

Ben bir soru sorayim:)) baskan ne olacak bu eosun hali

1BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Hep sorumu cevaplar mısınız yazıyorsunuz fakat soru yok ortada İrfan bey. Sorunuzu lütfen diğer arkadaşlar gibi açık ve net bir şekilde sorar mısınız ? Selamlar..

irfan1 için cevaplandı (yorumu göster)

-1BeğenmedimŞikayet

irfan1 ()

gümüş ile ilgili bir sorum vardı detaylı anlattım cevaplarmısınız teşekkür ederim?

0BeğenmedimŞikayet

Bastaklıbebe ()

Çok teşekkür ederim Hocam saygılar sunuyorum.

2BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Hepsi için ayrı değerlendirme yapmak gerek. Ben portföyümü ara ara paylaşıyorum. Ancak giriş noktalarını tek seferde kestirmek zor, o yüzden 5'e bölüp kademe yapıyoruz, çünkü dipleri ve tepeleri bulmaya çalışmanın pek manası olmuyor. Örnek sormuşsunuz. Mesela bu sıra COMP'u takip ediyorum. 315-305-295 olarak 3 kademe planladım. Totalde 5 yapılıp daha sık aralıklarda yapılabilir. Veya ETC için 55,51,46,42,38 şeklinde bir sistem olabilir. Diğer takip ettiğim coinlerde de benzer stratejiler izliyorum. Kiminde aralıkları geniş bırakıyorum kiminde 5 kademenin yalnızca 3'ünü dolduruyorum. Yani bunun standart bir denklemi yok. Risk algınıza ve beklentinize göre uygun bir sistem oluşturmak gerekiyor. Selamlar.

Bastaklıbebe için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Bastaklıbebe ()

Hocam saygılar sunuyorum
Btc de olduğu gibi Altlardan hangilerine hangi seviyelerden girmek mantıklı olur bir kaç örnek verebilirseniz memnun oluruz,
Şimdiden teşekkür ederiz.

0BeğenmedimŞikayet

Wachman35 ()

Altlara ekleme yaptığınızda bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

0BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Hayır BTCDOM zaten bu geçişin onucu olarak hareket eden bir endeks, oraya bakarak bu değerlemeyi yapamazsınız.. Ben daha önceden paylaştığım grafikleri ve metrikleri takip ediyordum. Selamlar.

Wachman35 için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Wachman35 ()

Slemlar altlara geçiş için dominasyon mu takip ediyonuz yada başka bir formasyonu mu teşekkürler

0BeğenmedimŞikayet

RXZ5K2 ()

Aynen Hocam fırsat buldukça elde nakit oldukça altlarda hareketlenmemiş olanlara ufak meblağlar giriyoruz majörler ve defiler zaten mevcut birazda tokenler var bakalım hakkımızda hayırlısı Size ne kadar teşekkür etsek azdır sitede piyasanın yönünü iyi analiz eden nadir kişilerdensiniz.

1BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Yine de değerlendirebilmenize sevindim. Biraz erken altlara geçiş yapmış olsanız da altlarda fena seyretmedi dipten bu yana. Ama önümüzde bir alt sezonu var, o yüzden sert düşüşlerde önümüzdeki 2-3 ay altlara yatırım yapmak uygun olabilir. Selamlar.

RXZ5K2 için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

RXZ5K2 ()

Elinize sağlık Hocam aynen dedikleriniz gerçekleşti 29 larda sizin analizlerinize güvenerek altları btc ye girdik 37 lere kadar al satlarla devam ettik sonra altlara döndük hata yaptık sizin gibi plana sadık kalsak daha fazla kar yazmıştık stresten uzak olmak ta cabasıydı.

0BeğenmedimŞikayet

Nobunaga ()

Boyle dedigine bakmayin, yarin aksi olursa dememis gibi davranir. Kesinlikle yatirim tavsiyesi degildir, sahsina munhasir beyfendinin soylemedigini ben soyleyeyim

EmreT19 için cevaplandı (yorumu göster)

1BeğenmedimŞikayet

Sherloch ()

Eline sağlık hocam.

0BeğenmedimŞikayet

EmreT19 ()

Btc düzeltmesini altlara kayarak yaparsa, altlar bir anda pump yaparak btcden çıkış yapacak olanlara alım fırsatı vermez, hemde btc'de düzeltme bekleyip alttan alma planı yapanları boşa çıkartmış olur (BTC 60k da yataya geçerek o seviyeden alanları da düşüşe kadar oyalar) bu balinalar hem oradan hem buradan sürekli kazandırmaz dikkatli olmak lazım

8BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Yaklaşık 2 ay önce Wykocff'u paylaştığımdan beri BTC'nin yukarıya gideceğini her seferinde dile getirdim ve hareketin 28K'da dip olacağını ve alımlarımızı bu noktalarda tamamlayabileceğimizi de o zaman paylaştım. O zamandan bu zamana dolar bazında %130'luk bir yükseliş görmüşüz. Günlük tartışmalara ve kısa beklentilere girmeyip data ile hareket ederek genel resme odaklanmanın getirisi bu oluyor. Umarım birileri faydalanıp değerlendirebilmiştir.

Ben 52K,53K ve 55K'da 3 kademe satmıştım. Bugün itibariyle elimde kalan son 2 kademeden 1'ini daha sattım ve elimde tek kademe BTC kaldı. Önümüzdeki 1-2 haftada bir düzeltme görme ihtimalimizi yüksek görüyorum (elbette kesin göreceğiz diye bir şey yok) Ancak ben hırsa kapılmayıp bir geri çekilmeyi bekleyeceğim. Zaten portföyü yeterince arttırdık. Biraz nakit çekimi yapalım :) Geri kalanı da olası geri çekilmede yeni alımlar için saklayalım. Özellikle Kasım ve Aralık aylarında muhtemel alt rallisinde iyi fırsatlar çıkacağını düşünüyorum. Zamanı gelince yine detaylı paylaşırım. YTD. İyi haftalar dilerim.

0BeğenmedimŞikayet

mrt_dgn ()

Çok teşekkür ederim. Çok yararlı oldu. Uzun süredir bunu kafamda oturtamamıştım.

0BeğenmedimŞikayet

KRAL001 ()

Topram benim bütün varlim paride binance hesabımda var oraya bilerek atmiyorum yoksa 62 k dan short cekerdik likid bile ola biliriz daha once oldukta onun icin uzak duruyorum ytd herkesin yatirimi kendine

Luciferr01 için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Taşalanacak bir durum yok. Herkesin kendi takdiri neticede. Bu riski iyi yönettiğinizde gerçekten çok karlı olabiliyor. Özellikle kripto piyasasındaki sert düşüşlerde. O yüzden ben de uygun oranlarda futures işlemlerinde short ile risk yönetmeyi deniyorum. Örneğin elimde BTC short var yaklaşık 1 haftadır. Oradan gelen pozitif funding'de ciddi bir kar bıraktı halihazırda. Bir de öyle düşününce bence büyüklerde bu tip işlemler hayat kurtarıcı olabilir. Selamlar..

Luciferr01 için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Luciferr01 ()

Burada SHORT açınca taşlıyorlar hocam. Sanıyorlar ki ayıyız hiç yükselmesin istiyoruz. Spotta malda olup Majörleri özellikle BTC ETH short açıyorum özellikle böyle zamanlarda. Fiyat gerileyince giriş yerime stop koyup bekliyorum. Trend dönüyor ise pozisyonu ekleyerek büyütüyorum. Önemli noktalarda TP alıyorum. Eriyen spot bakiyemi FUTURES ile koruyorum çoğu zamanda arttırıyorum bir aksilik olmaz ise.

3BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Örneğin spotta taşımaya devam edip futures'da shortlayabilirsiniz. Böylece atıyorum maliyetiniz 60k. Fiyat 55k oldu. Eldeki shortlar sermaye kaybını önler alttan kademe yapmaya fırsat verir. Sert düşüşlerde portföyü korur. Burada da oran önemli. Ana long pozisyonunun %20-40 arası ideal tek bir enstrüman için. En fazla %40 olmak kaydıyla tabii. Selamlar.

mrt_dgn için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

mrt_dgn ()

Merhaba Sayın @shaokahn. Sıklıkla hedge yapılmasına değiniyorsunuz ve kavramsal olarak bunun gerekliliğini anlıyorum ama BTC örneğini alırsak trend dönüşünde nasıl hedge yapılabileceğine dair örnek verebilir misiniz?

0BeğenmedimŞikayet

Luciferr01 ()

Emeğinize sağlık hocam. Hoşgeldiniz tekrardan kripto sayfasına. Vaktiniz var ise dibi satın al haberi sat algısı burada gerçekleşir mi? Beklentiniz grafikler ne yönde ? Düşüncelerinizi bizimle paylaşırsanız memnun olacağız tüm kripto sayfası olarak

5BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Güzel bir soru sormuşsunuz teşekkür ederim. Öncelikle, bu işin standart bir denklemi yok onu söyliyeyim. Burada en önemli konu risk yönetimi. Belli enstrümanlarda kademeleri artan oranlarda gerçekleştirmek uygunken bazılarında sabit kademe uygulamak makul oluyor. Ben bu farkı o enstrümanın büyüklüğüne göre belirliyorum. Genelde kriptoda sabit oranda kademe yapmanızı öneririm. Çünkü dibin ne seviye olacağını kestirmek zor. Hiç beklemediğiniz noktalar görülebilir ki eğer artan oranda giderseniz elinizdeki sermaye hızla eriyebilir.

Diğer konuda ise yükseliş de gerçekleştirilen kademeli kar realizasyonunun ardından yukarı trendin devamı halinde ben o enstrümanı tekrar eklememeyi tercih ediyorum. Mesela bu eth de başıma geldi. Hatta burada da yazdım belki 10 defa 1500'lerde alım yapılması gerektiğini o dönemde belirttim. Sonra güzel bir ralli geldi ve ben yanlış hatırlamıyorsam 2500'de tamamen nakde döneceğimi belirttim ve tüm ETH'leri sattım. Daha sonra bir geri çekilme geldi 1750'den tekrar alıp 2500'de yine sattım. Ancak sonrasında ralli devam etti ancak ben yeni alım yapmadım. Çünkü piyasada fırsatlar hiç bitmez ve tek bir coin e bağlı kalıp onu kovalamak hata yaptırabilir. Ancak o riski yönetebileceğinizi düşünürseniz pek tabii yukarı trendde de ekleme yapabilirsiniz. Ama ben tavsiye etmem açıkçası çünkü sert çekilmelerde çok çaresiz kalırsınız ve bir daha o zirveleri görmeyedebilir. Onun yerine yeni bir düşüşte alım için beklemek veya ucuz kalmış diğer projelere odaklanmak daha karlı olabilir. Kısacası alım- satımda en önemli konu bu şekilde kademeli alım satım yaparak ve riski dağıtarak portföyü arttırmak. Daha bir çok konu var buraya yazmakla bitiremeyiz örneğin trend dönüşlerinde hedge yapmak, belli oranda cash tutmak, sektörler arası geçiş yapmak vs.. Ancak eğer bir strateji çizip buna bağlı olarak hareket ederseniz bence portföyünüz orta uzun vade de hem TL bazında hem de dolar bazında büyüyecektir. Selamlar.

6ninde1i için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

6ninde1i ()

Sn. @shaokahn hocam;

Sizi buradan uzun süredir takip ediyorum. BTC ve başka enstrumanlarla ilgili de alım yaptığınızı paylaştığınızı okumuştum. Hatta BTC'nin sert geri çekilmesini beklediğinizi de belirtmiştiniz ve dediğiniz gibi de olmuştu.
Ancak ben coin piyasasında alım- satım yapmaya başlayalı bir kaç hafta oldu. Bu sebeple portföyümde coin yok henüz. Maliyetlenirken de makul seviyelerden parça alımlara başlamak istiyorum.

Hocam maliyetlenirken parça alımların sistematiğinin nasıl olması gerektiğiyle ilgili bazı soru işaretlerim var;
- Düşüşlerde belli desteklerden ve sanırım her yeni düşük seviyeden miktar artırarak almak ortalamanın daha hızlı aşağıya çekilmesi açısından faydalı oluyor. Bu düşünce sizce yanlışsa düzeltirseniz çok memnun olurum.
- Yükselişin devam ettiği süreçlerde ise parça alımların nasıl olması gerektiğiyle ilgili bilgilendirmenizi rica edebilir miyim hocam? Mesela siz zaman zaman belli dirençlerden kâr realizasyonu yaptığınızı belirtiyorsunuz. Hiç sattığınızdan daha yüksek bir fiyattan yeniden alım yaptığınız oluyor mu? Yani bu elbette istenen bir şey olmaz ancak zaman zaman trenddeki vaziyet böyle bir hamleyi gerektirir mi? Yoksa kesinlikle bu yapılmamalı mı?

Velhasıl maliyetlenirken ne şekilde bir alım- satım stratejimiz olmalı hususunda bizleri aydınlatırsanız bizim için en önemli olan aşamalardan birisini geçmiş oluruz saygıdeğer hocam.

Selam ve saygılarımla,

0BeğenmedimŞikayet

Wachman35 ()

Ne söylenti ama:))

Cevap yaz Gönder
Uyarı: Yorumunuzun içeriğinde hakaret, karalama, aşağılama, saldırı, küfür vb. şeyler kesinlikle bulunmamalıdır.
Kurallar !

Yorum yazın:

Kalan karakter: 5000

Canlı Ons Grafiği

Anlık | 1D | 5D
Ons grafiği hazırlanıyor...

Dolar Grafiği

1D | 10D | 1S | 1G
Dolar grafiği hazırlanıyor...

Copyright © 2018 Her hakkı saklıdır.
Vagonmedya Bilişim San. ve Tic. A.Ş.
1) Altin.in'de yer alan içeriğin doğru ve/veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemekte, hiçbir veri ve/veya paylaşım, yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Sitenin içeriği referans alınarak yapılacak hiçbir işlemin doğuracağı maddi ve/veya manevi herhangi bir kayıptan altin.in sorumlu değildir. 2) Altin.in ziyaretiniz sırasında ip adresiniz ve bilgisayarınız aracılığıyla toplanabilen diğer veriler altin.in tarafından kayıt altında tutulmaktadır. 3) Altin.in tüm içeriği önceden uyarmaksızın değiştirme, kaldırma ve yenilerini ekleme hakkına sahiptir. 4) Altin.in gerekli gördüğü taktirde üyelerin ip numaralarını engelleme hakkına sahiptir. 5) Altin.in yorumlar bölümünde ki içerik, görsel, yorum ve paylaşımlar (tarafımızdan onaylanmaksızın) kullanıcılar tarafından kendi iradeleri ile paylaşılmaktadır. Bu içeriklerden dolayı doğabilecek hukuksal konulardan içeriği oluşturan kullanıcı sorumlu olacaktır. 6) Altin.in'in tüm kullanıcıları 5651 Sayılı Kanunun 8. ile 9. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Bu bağlamda altin.in hukuksal haklarını saklı tutar. 7) Bu uyarılar önceden haber verilmeksizin değişkenlik gösterebilir takibi kullanıcılarımızın sorumluluğundadır.
Sitemizden yararlanmanız ve reklamlar için çerezler kullanılır.
KVKK ve Çerez politikalarımızı inceleyiniz.
Onaylıyorum