Gece

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile ilgili bilgilendirmemiz için tıklayınız.
"Başla" veya "Üyeliği Tamamla" butonuna basarak KVKK hakkında bilgilendirildiğinizi ve Açık Rıza Metnini okuyarak kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Gram AltınDolarEuroGümüşSterlinAltın OnsBistBitcoinPlatin
PARİTE 1.0737 21:30:13
EUR 34.7719 21:30:13
USD 32.3625 21:30:13
ALTIN ONS $2307.3250 21:30:13

Konu: Altın Ons Upuzun Vade Olumsuz Bir Teorik Analiz

Merhaba dostlar. Makale tadında bir paylaşım yapmak haftasonuna biraz değişiklik olsun dedim. Dünden beri yorumlarla paylaştığım altın onsun çok uzun vade bir teknik analiz grafik çalışması hazırladım sizler için. Aylık grafiktir.

Altın ons tarafında 2011 yılından beri oluşan bir çanak var olduğu bilinmektedir. Esasen Çanak tamamlanmış ve şu an bir kulp oluşturduğu düşünülmektedir fincan- kulp gibi.
2011 yılından itibaren başlayan bu yıl itibariyle tamamlanmış gibi görünüyor 10 yıllık bu çanak. Kırıldığı zaman çanak hedefi 2500-2600 arası kabaca. Peki bu çanak ya bir 2'li veya 3'lü Tepe ise?

İlginçtir ki Altın onsun çok uzun vadede 650-750 dolar a inme durumu var. Lakin sorun olan önce 2125-2599 dolara mı gideceği yoksa orayı görmeden mi inmeye başlayacağı. Sonrasında Yeniden daha detaylı incelediğimde farkettim ki Altın ons max 2128 dolar ı geçemez sonra da salacağı nokta 655 dolar. Çok uzun vadede tabiki.
(Tamamen farazi bir iddiadır)
Tabi bunlar ons yönlü rakamlardı uzun vadede. Lakin dolar TL karşısında sürekli artmaya devam ederse ons düşük olsa bile dolar yüksek olacağından Altın gram TL bazında yani iç piyasada yine de güvenli liman olarak görülmeye devam edecektir diye düşünüyorum. Tabi dış piyasada bir garip durumlar :D Bana göre 1980 öncesi ve dönemi ya da sonrası fiyatlara tekrar gelebilmesi bence pek şaşırtıcı değil bu elemanların ama biraz garip geliyor değil mi :)

Altın 1980 yılında zirve görüp düşmeye başlamış sonra yükselip çanak yapmış. Bu çanak 2009 yılında kırılmış ve hedefi 2011 yılında gelmiş 29 yıllık çanak :))
1981 yılındaki altın ons zirvesi 875 dolar civarıydı.
Lakin o dönemde 1 dolar 75-91 TL civarındaydı. Yani 1 Gram altın 2110-2560 TL civarına denk geliyor basit bir hesapla. :)

Her ne kadar garip dursa da çok imkansız olmadığını düşünüyorum. Altına olan talebin azalması, büyük altın stock ETF'lerin mal dağıtımı, yerine ikame başka bir şeyin kullanılması gibi sebepler olabilir.
1980 yılı altın zirvesinde 875 dolar , lakin dolar bizde 75-91 lira civarı yani gram olarak 2000-2500 lira civarında. 1999 ve 2001 yılındaki dipte ise sonunda altın ons 253-254 dolarmış, dolar ise şimdiki hesaba göre 0.50-0.60 kuruş ama bizde o yıllarda 6 sıfır fazla :) Eğer dolar TL karşısında 1980 yılındaki gibi bir hal alırsa veya sürekli olarak artmaya devam ederse altın iç piyasada hala güvenli liman olabilecektir. Lakin dışarıda aynı şeyi diyemem. Gram altın bugünkü seviyesinde olması için 1 dolar 20-25 TL olması durumunda gram altın 500 TL civarı oluyor. Yani 650 dolar gibi bir rakam çok ütopik görünse de bana göre imkansız değil. (rakamlar teknik grafiğe göre yaklaşık ve hesaplar kabaca hesaplamadır)

Teknik analizime göre geleceği bu kadar net söylemek doğru olmaz tabi farazi bir teknik analiz. Zaman aralığı 5-15 yıl en iyi ihtimalle 7-10 yıl olacağını tahmin ediyorum.
Grafikte geçmişte zirve ve dipler rakamlar ve tarihler belirlidir dikkatlice incelendiğinde.
1980'den başlayan yükselen trend rregresyon bandı üst kanal üst sınırı aşındırmakta olduğumuz görülüyor. Kanal üstlerinden geri dönüşler orta ve alt kanal sınırlarına gitme isteğinde olabiliyorlar.

Yani derin derin düşününce çok sıkıntılı değil mi bazı şeyler...
Ne yapacaklar, toprak alacaklar bence
Asıl zenginlik belki de tabi toprağı da bozmazlarsa...
Yahut su savaşları belki de geleceğin daha önemli sorunu kim bilir...

Tamamen fantastik bir hayal ürünü olan teorik bir paylaşım olup aslayatırım tavsiyesi değildir. YTD ötesi olduğunu unutmayalım.
Destekleyecek düşünceleri yahut karşıt görüşleri olanlar varsa yorumları yazmayı unutmayınız.
herkese keyifli pazarlarlar.

Yorumlar (58)

Yasal Uyarı: Altin.in'de yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler Yatırım Danışmanlığı kapsamında değildir. Yorumlar kullanıcıların kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Dolayısıyla kullanıcıların yorumlarına göre yatırım kararı almamanız konusunda kesinlikle uyarıyoruz.
Sayfa 2 - Konuda ki son yorumları görmek için tıklayın.

0BeğenmedimŞikayet

Musa37 ()

Çok oynak bir piyasa olduğu için yaklaşık yazmıştım kusura bakmayın. Bu arada ben bu yorumu gümüş sayfasına atmıştım bitcoin sayfasına düşmüş. Bitcoin hakkındaki olumsuz düşüncelerimi direk yazdığım için kusura bakmayınız. Sizlerin yatırım aracını eleştirmek gibi bir maksadım yoktu. Tamamen kişisel görüşüm.

LostPassenger için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Alibey0001 ()

Üstat bir haberde okumuştum dünya genelinde kripto yatırımcısı 135 milyon kişi diyordu, eğer istatistik doğruysa tüm nüfusu baz almazsak bile (çok yaşlılar, çocuklar, hiç yatırım yapmayacaklar hariç) en azından kripto yatırımcısı 1 milyarın üzerine çıkar diye düşünüyorum.

1BeğenmedimŞikayet

Musa37 ()

Değerli arkadaşlar, ben teknik analiz grafik vb. pek bilmem ama hem dünya siyasetini hem de ülkemizi çok yakından takip ederim. Olaylara tarihsel yaklaşım yapmayı severim. Buna istinaden altın ons fiyatının 650$ seviyelerine düşmesi mümkün görünmüyor. Her ne kadar dünyada rezerv para birimi $ olsa da paranın asıl kaynağı altındır. İnsanlığın ortak yatırım aracıdır. Dolayısıyla şu anki fiyattan hesaplarsak 650$ demek %70 değer kaybı demek oluyor ki böyle bir şeye Amerika'nın dahi gücü yetmez. Bu doların aşırı değerlenmesi anlamına gelir ve hiçbir ülke kendi para biriminin aşırı değer kazanmasını istemez zira bu üretime ve istihdama olumsuz etki yapar. Beni tek düşündüren konu sanal paralar. Eğer kripto piyasası kontrol edilemez şekilde büyürse ve tüm dünyada yaygınlaşırsa (şu an 2 trilyon dolar civarında) işte o zaman imkansız diye birşey kalmayabilir. Maalesef herşey olabilir. Allah böyle bir şeye fırsat vermesin diye dua ediyorum. Ytd.

Alperr1212 için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Zeynocuk ()

Evet tabiki aslinda btc altin eth gumus seklinde devam edecektim ama öyle yazip gectm

3BeğenmedimŞikayet

Alperr1212 ()

Evet Allah korusun olmaz inşaallah hocam. Sonuçta burda teorik analizinize göre konuşuyoruz. Gerçekleşmesi durumunda usd güçlenecek demektir ons zayıflayacak amerikalı altın yatırımından kaybedecek gibi görülsede yine de kazanan güçlenen onlar olacak bizler değil. Gönlümden geçen tl miz değer kazansın abd batsın yıkılsın

BossVurguncu için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Teşekkür ederim katkılarınız için güzel ekstra bilgiler. :)

Lakin bu paylaşımda alt okumalarında geçmişte ve günümüzdeki enflasyon durumu da ortaya çıkıyor. Ayrıca teorik de olsa doların artması ile altın iç piyasa da değer koruyabilse de, enflasyonun gelecekte nerelere gideceği hakkında da fikirler sunuyor olması. Çünkü durumda dolar şimdikinin 2 katına tekabül ediyor olması gerekiyor farazi olarak. Biraz ürkütücü... Ytd tabiki

Alperr1212 için cevaplandı (yorumu göster)

1BeğenmedimŞikayet

Alperr1212 ()

Ellerinize emeğinize sağlık hocam. Evet ağustos gibi ons bazında zirvesini yapıp doların devri başlayabilir. Ben amatörce bir yatırımcı düşüncesiyle usd ve altın yatırımında döngüye inanıyorum. Bir yatırım aracı sürekli kazandırmaz sürekli de kaybettirmez hepsinin bir devri var. Kabaca basit bir örnekle 2011-2018 yılları arası doların devriydi TR. de parasını dolara yatıranlar altina yatirandan daha çok kazandı 2018-2020 arası ise dolara nazaran altın daha çok kazandırdı. 2021 ağustostan sonra ise doların devri başlayabilir. Sizin de öngördüğünüz gibi Tl bazlı olarak ülkemizde altın yatırımcısının kaybi yine olmayacaktır .. amerikalı altın yatırımcısı düşünsün :) loading 650 ons

0BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Evet orası ayrı bir dava. Ama gelecek nesiller de var sonuçta.
Diğer taraftan 80 li yıllardan beri yaşayan insanlar da var ya da 2000 li yıllarda doğup hayatta olan.

_Wolf için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

_Wolf ()

203x kim öle kim kala..

0BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Teşekkür ederim Bünyamin dost

Varabey için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Güzel görüşler gelmeye başladı.
Yine grafiğe dikkat ettiğimde bu 40 yıllık süreçte önemli zirve ve diplerin hep 01 ile başlayan tarihlerde olduğu. Lakin son tepe 03 Ağustos 2020 tabi son tepenin daha gelip gelmediği muğlak. 01 ile başlayan bir tarihe mi denk gelecek acaba, atıyorum 01 ağustos 2021 gibi... ytd ötesi

0BeğenmedimŞikayet

Varabey ()

Sende hoşgeldin ozaman diyelim

0BeğenmedimŞikayet

Varabey ()

Dogrudur dostum

0BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Ben de 2 aydır pek takılmıyordum dostum siteye farketmedim o yüzden. Son 1 haftadır yeniden başladım

0BeğenmedimŞikayet

Varabey ()

Dostum 2 aydır bu nickle jeton alıp satıyorum

0BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Eyvallah dostum yeniden hoş geldin

0BeğenmedimŞikayet

Varabey ()

Evet dostum

0BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Teşekkür ederim BünyaminY mi bu dost :)?

1BeğenmedimŞikayet

Varabey ()

Fantastik like

0BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Evet olabilir bir fikir. Ve hatta dolar için de geçerli belki de...
Bir çeşit kıyamet senaryosu... ytd
Teşekkürler görüşünüz için

Zeynocuk için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

etacarter ()

Önce milletin elindekileri ucuzdan toplamayibitirsin

Zeynocuk için cevaplandı (yorumu göster)

1BeğenmedimŞikayet

Zeynocuk ()

Kripto ve btc... altın gumus ve emtialarin yerini alacak

0BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Ben teşekkür ederim ilginize.

geopol için cevaplandı (yorumu göster)

1BeğenmedimŞikayet

geopol ()

Çok güzel bir paylaşım elinize sağlık

0BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Diğer taraftan 1000-1400 dolar arasında 5-6 yıllık bir güçlü destek hattı var orayı kırıp daha alta gitmesi de öyle kolay bir durum değil. ytd

Cevap yaz Gönder
Uyarı: Yorumunuzun içeriğinde hakaret, karalama, aşağılama, saldırı, küfür vb. şeyler kesinlikle bulunmamalıdır.
Kurallar !

Yorum yazın:

Kalan karakter: 5000

Canlı Ons Grafiği

Anlık | 1D | 5D
Ons grafiği hazırlanıyor...

Dolar Grafiği

1D | 10D | 1S | 1G
Dolar grafiği hazırlanıyor...

Copyright © 2018 Her hakkı saklıdır.
Vagonmedya Bilişim San. ve Tic. A.Ş.
1) Altin.in'de yer alan içeriğin doğru ve/veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemekte, hiçbir veri ve/veya paylaşım, yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Sitenin içeriği referans alınarak yapılacak hiçbir işlemin doğuracağı maddi ve/veya manevi herhangi bir kayıptan altin.in sorumlu değildir. 2) Altin.in ziyaretiniz sırasında ip adresiniz ve bilgisayarınız aracılığıyla toplanabilen diğer veriler altin.in tarafından kayıt altında tutulmaktadır. 3) Altin.in tüm içeriği önceden uyarmaksızın değiştirme, kaldırma ve yenilerini ekleme hakkına sahiptir. 4) Altin.in gerekli gördüğü taktirde üyelerin ip numaralarını engelleme hakkına sahiptir. 5) Altin.in yorumlar bölümünde ki içerik, görsel, yorum ve paylaşımlar (tarafımızdan onaylanmaksızın) kullanıcılar tarafından kendi iradeleri ile paylaşılmaktadır. Bu içeriklerden dolayı doğabilecek hukuksal konulardan içeriği oluşturan kullanıcı sorumlu olacaktır. 6) Altin.in'in tüm kullanıcıları 5651 Sayılı Kanunun 8. ile 9. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Bu bağlamda altin.in hukuksal haklarını saklı tutar. 7) Bu uyarılar önceden haber verilmeksizin değişkenlik gösterebilir takibi kullanıcılarımızın sorumluluğundadır.
Sitemizden yararlanmanız ve reklamlar için çerezler kullanılır.
KVKK ve Çerez politikalarımızı inceleyiniz.
Onaylıyorum