Gece

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile ilgili bilgilendirmemiz için tıklayınız.
"Başla" veya "Üyeliği Tamamla" butonuna basarak KVKK hakkında bilgilendirildiğinizi ve Açık Rıza Metnini okuyarak kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Gram AltınDolarEuroGümüşSterlinAltın OnsBistBitcoinPlatin
PARİTE 1.0670 21:56:53
EUR 34.7941 21:56:53
USD 32.5861 21:56:53
ALTIN ONS $2397.4250 21:56:53

Konu: Altın Ons Upuzun Vade Olumsuz Bir Teorik Analiz

Merhaba dostlar. Makale tadında bir paylaşım yapmak haftasonuna biraz değişiklik olsun dedim. Dünden beri yorumlarla paylaştığım altın onsun çok uzun vade bir teknik analiz grafik çalışması hazırladım sizler için. Aylık grafiktir.

Altın ons tarafında 2011 yılından beri oluşan bir çanak var olduğu bilinmektedir. Esasen Çanak tamamlanmış ve şu an bir kulp oluşturduğu düşünülmektedir fincan- kulp gibi.
2011 yılından itibaren başlayan bu yıl itibariyle tamamlanmış gibi görünüyor 10 yıllık bu çanak. Kırıldığı zaman çanak hedefi 2500-2600 arası kabaca. Peki bu çanak ya bir 2'li veya 3'lü Tepe ise?

İlginçtir ki Altın onsun çok uzun vadede 650-750 dolar a inme durumu var. Lakin sorun olan önce 2125-2599 dolara mı gideceği yoksa orayı görmeden mi inmeye başlayacağı. Sonrasında Yeniden daha detaylı incelediğimde farkettim ki Altın ons max 2128 dolar ı geçemez sonra da salacağı nokta 655 dolar. Çok uzun vadede tabiki.
(Tamamen farazi bir iddiadır)
Tabi bunlar ons yönlü rakamlardı uzun vadede. Lakin dolar TL karşısında sürekli artmaya devam ederse ons düşük olsa bile dolar yüksek olacağından Altın gram TL bazında yani iç piyasada yine de güvenli liman olarak görülmeye devam edecektir diye düşünüyorum. Tabi dış piyasada bir garip durumlar :D Bana göre 1980 öncesi ve dönemi ya da sonrası fiyatlara tekrar gelebilmesi bence pek şaşırtıcı değil bu elemanların ama biraz garip geliyor değil mi :)

Altın 1980 yılında zirve görüp düşmeye başlamış sonra yükselip çanak yapmış. Bu çanak 2009 yılında kırılmış ve hedefi 2011 yılında gelmiş 29 yıllık çanak :))
1981 yılındaki altın ons zirvesi 875 dolar civarıydı.
Lakin o dönemde 1 dolar 75-91 TL civarındaydı. Yani 1 Gram altın 2110-2560 TL civarına denk geliyor basit bir hesapla. :)

Her ne kadar garip dursa da çok imkansız olmadığını düşünüyorum. Altına olan talebin azalması, büyük altın stock ETF'lerin mal dağıtımı, yerine ikame başka bir şeyin kullanılması gibi sebepler olabilir.
1980 yılı altın zirvesinde 875 dolar , lakin dolar bizde 75-91 lira civarı yani gram olarak 2000-2500 lira civarında. 1999 ve 2001 yılındaki dipte ise sonunda altın ons 253-254 dolarmış, dolar ise şimdiki hesaba göre 0.50-0.60 kuruş ama bizde o yıllarda 6 sıfır fazla :) Eğer dolar TL karşısında 1980 yılındaki gibi bir hal alırsa veya sürekli olarak artmaya devam ederse altın iç piyasada hala güvenli liman olabilecektir. Lakin dışarıda aynı şeyi diyemem. Gram altın bugünkü seviyesinde olması için 1 dolar 20-25 TL olması durumunda gram altın 500 TL civarı oluyor. Yani 650 dolar gibi bir rakam çok ütopik görünse de bana göre imkansız değil. (rakamlar teknik grafiğe göre yaklaşık ve hesaplar kabaca hesaplamadır)

Teknik analizime göre geleceği bu kadar net söylemek doğru olmaz tabi farazi bir teknik analiz. Zaman aralığı 5-15 yıl en iyi ihtimalle 7-10 yıl olacağını tahmin ediyorum.
Grafikte geçmişte zirve ve dipler rakamlar ve tarihler belirlidir dikkatlice incelendiğinde.
1980'den başlayan yükselen trend rregresyon bandı üst kanal üst sınırı aşındırmakta olduğumuz görülüyor. Kanal üstlerinden geri dönüşler orta ve alt kanal sınırlarına gitme isteğinde olabiliyorlar.

Yani derin derin düşününce çok sıkıntılı değil mi bazı şeyler...
Ne yapacaklar, toprak alacaklar bence
Asıl zenginlik belki de tabi toprağı da bozmazlarsa...
Yahut su savaşları belki de geleceğin daha önemli sorunu kim bilir...

Tamamen fantastik bir hayal ürünü olan teorik bir paylaşım olup aslayatırım tavsiyesi değildir. YTD ötesi olduğunu unutmayalım.
Destekleyecek düşünceleri yahut karşıt görüşleri olanlar varsa yorumları yazmayı unutmayınız.
herkese keyifli pazarlarlar.

Yorumlar (58)

Yasal Uyarı: Altin.in'de yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler Yatırım Danışmanlığı kapsamında değildir. Yorumlar kullanıcıların kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Dolayısıyla kullanıcıların yorumlarına göre yatırım kararı almamanız konusunda kesinlikle uyarıyoruz.

1BeğenmedimŞikayet

etacarter ()

Geçmişe dönüşü cevirmesinlerde (:

BossVurguncu için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Film en son 3. de bitmişti :)

etacarter için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

etacarter ()

Kaçıncı seriyi cevirecekler acep :)

0BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Geleceğe Dönüş filmi gibi dedin :)

0BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Doğru zaten teorimde belirttiğim de dolar ın yükselmeye devam etmesi durumu olursa diye ama DXY ye bakmamış vurgu yapmamıştım

Yaseminnisa için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Yaseminnisa ()

2 kanalın kesimini 134. Aya göre değişir:( ayy ne fena rakamlar. Yazmamış olayım:(

0BeğenmedimŞikayet

etacarter ()

2013 gelecek gibi 2023 ye (:

0BeğenmedimŞikayet

Yaseminnisa ()

Bakayim bende haftalığıma. Zaten dxy öyle olmalı ki böyle olsun.. da...

0BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

İşin tuhaf tarafı DXY uzun vadede de 144 gibi hedefi çıkıyor abla tuhaf ama. ytd

0BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Malesef yok ama baskı devam edecek gibi duruyor. Döviz konusunda iyi sayılmam yanlış yönlendirmek istemem. ytd
Daha tecrübeli arkadaşlar vardır uzun süre takip eden mutlaka

CanŞenliği için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

CanŞenliği ()

Mrb kardeşim. sterlin hakkında çalışmanız varsa rica etsem paylaşırmısınız...

0BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Belki de imkansız bir şey ama abla olursa altını n helvayı bile yapacak para kalmaz :))

1BeğenmedimŞikayet

Yaseminnisa ()

Her seferinde cenaze görmüş gibi oluyorum:)) tövbe estağfurullah
Eline sağlık ablam

1BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Geçen sene çizdiğim upuzun vade Altın ons grafiğe gidişat güncellemesidir.
Yatırım tavsiyesi içermez asla.

0BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Tamamen fantastik ama işte sonuçta biraz fazla ütopik :) insanlar fazlaca tepki gösterdi güncel versiyonu attığımda. Geçen sene ise o kadar tepki görmemişti aynı çalışmanın yeni versiyonu gibi hatta beğenen çoktu. Alta mesela ne yorumlar yazıldı neler neler. dolar 18 leri gördü mesela... Neyse sonuçta bir çalışma gerçekleşip gerçekleşmemesinin benim için bir önemi yok. Maksat fikir geliştirelim. Sağ olun teşekkür ederim. Yatırım tavsiyesi içermez asla

NİYAGARA için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

NİYAGARA ()

Sayın @BossVurguncu tamamen fantastik demişsiniz bir yıl önce.
Bugün baktığımız da gayet olağan ve mantıklı gözüküyor.
Toprak için söyledikleriniz de çok doğru.
Emeğinize sağlık

1BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Altın ons usta gümüş sayfasında paylaşsam da yeni versiyonunu altın sayfasında da paylaşmıştım @Aztoler3954 ytd tabiki teorik

0BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Evet abi o tepe ve dipleri görünce neden 750-650 aralığı bana çok da imkansız gelmiyor zaten söylemiştim. 2800 neden olamaz işte bu Cypher yüzünden olamaz max olabileceği 2100-2600 o da dediğim gibi 1800 ve 2075 deki 2'li Tepeleri yukarı kırarsa. 1800 kilit bir rakam çok önemli bir rakam tıpkı 2'li tepe boynu 1680 gibi. Ve buraya band olarak bakarsak bir yöne kırılırsa eyvallah yoksa bu band içinde yatay uzun süre de akümüle disturb süreci yani birikim dağıtım süreci de ayrı bir ihtimaldir. Sonunda bir yere kırılır illaki Wyckoff amcadan bilirsin işte. Aylık mumların pek kötü olduğunu söylemeye gerek yok bile.

M_yıldız için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

M_yıldız ()

@BossVurguncu bu dediğime baktın mı ? ytd

1BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Çok teşekkür ederim. Ben eskiden bir aralar geliyordum o sayfaya ama bu aralar siteye bile uzak kaldım. İnşallah diyelim zaman ve fırsat bulursak neden olmasın hayırlı geceler

HeXagon© için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

İşte bu yüzden güncelleme yapacağım. Bugün de bahsettim aslında 2150-2600 arası gidebileceği max seviye çıkıyor bu grafikte aslında. Orayı geçen yıl yanlışlıkla atlamışım. Ama sonuç değişmiyor 750-650 arası çıkıyor D noktası ondan mütevellit iddialarım. Teorik olarak tabiki. 2800 sanmıyorum ben. 5. dalga max 2600 olabilr belki ama bence 5. dalga yı tamamlamış da olabilr diye düşünüyorum. Ya ds 2150-2600 arasında bir yerde de tamamlayabilir. Bazen bu 5. dalga lar kısa olabiliyor. Özelikle 2 tepe olması ve ağırlıklı ortalamaları alta kırmaya başlaması. Cypher ile de uyumlu bir durum sonra Elliot abc düzeltmesi de uzayabilir aşağılara. Neyse geç oldu benim uyku firar etmişti. Hayırlı geceler

0BeğenmedimŞikayet

HeXagon© ()

Üstat çizimlerin çok başarılı tebrik ederim.

Btc tarafında büyük iş çıkartabilirsin diye düşünüyorum, bu birikimlerinle çok kişinin duasını alırsın yardımların ile.

İyi geceler

0BeğenmedimŞikayet

M_yıldız ()

@BossVurguncu 1970 yılında

850 dolar 1 ..

850 den 250 dolar 2

250 dolardan 1900 dolar 3

1900 dolardan 1050 dolar 4

1050 dolardan 2800 dolar hedef olabilir.5

Bunu incelermisin ? Ozaman senin çizim hatalı çıkıyor. Ytd

0BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Bulman kolay olsun @M_yıldız abi. Buna güncelleme atacağım ama inşallah. En son btc de böyle bir şey çizdiğim de geçen yıl 69 bin lerden 17 binlere düştü cidden çalışmıştı.

0BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Bu grafiğe bakınca bir düşünmek lazım. Grafiğim buydu bahsettiğim sevgili @Peyzajcı

0BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Bak dostum sen de bu grafiğe yorum atmışsın. Bu olursa ki ihtimal var, gelecekte altın vs yerine ne geçebilir? Ytd tabiki sadece teorik bir analiz

1BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Aylık BB üst kanal orta çizgi ile üst çizgi arasında bir yerde altın ons ve üst çizgi 2040 dolar civarında. İchimochu yeşil bulutta kalınlaşma. Ben bunu burada baksettiğim bu büyük düşüşe hazırlanıyor olabilir şeklinde yorumladım. Zaten en son öyle bir kalınlaşma sırasında dip yapmış olarak görüyorum. ytd ötesi

1BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Diğer taraftan grafiğe baktığınızda 1983-1988 yılları arasında da tamamlanmış bir çanak var. Lakin bu çanak ne hedefine gitmiş ne kulp yapmıştır. Çanaktan sonra düşüş 2000' yıllarına kadar yavaş yavaş devam etmiştir. ytd

0BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Tabi altın ons uzun vade çanakları tamamlasa da, gümüş ons daha 2011 yılı zirvesinden beri oluşan çanağı tamamlayamadı hatta %50 dahi alamadı her ne kadar alt çanakları tamamlamış olsa da. ytd

0BeğenmedimŞikayet

BossVurguncu ()

Teşekkürler görüşleriniz için. Tabiki bu teorik bir teknik analizdir. Alt okumalarda geçmişte ulaşılan enflasyon gibi durumlar ve gelecekte ulaşılabilecek enflasyon gibi teorik tahminleri de barındırmaktadır. Bir diğer durumda Gelecekte paranın dijital evrimleşmesi teknolojinin de gelişmesi ile çağın sorunsalı halini alan sanal varlıkların durumu hakkında yine teorik bir şeyler çıkarmak fikirler sunmak gibi özellikleri vardır. ytd ötesi

Musa37 için cevaplandı (yorumu göster)

Cevap yaz Gönder
Uyarı: Yorumunuzun içeriğinde hakaret, karalama, aşağılama, saldırı, küfür vb. şeyler kesinlikle bulunmamalıdır.
Kurallar !

Yorum yazın:

Kalan karakter: 5000

Canlı Ons Grafiği

Anlık | 1D | 5D
Ons grafiği hazırlanıyor...

Dolar Grafiği

1D | 10D | 1S | 1G
Dolar grafiği hazırlanıyor...

Copyright © 2018 Her hakkı saklıdır.
Vagonmedya Bilişim San. ve Tic. A.Ş.
1) Altin.in'de yer alan içeriğin doğru ve/veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemekte, hiçbir veri ve/veya paylaşım, yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Sitenin içeriği referans alınarak yapılacak hiçbir işlemin doğuracağı maddi ve/veya manevi herhangi bir kayıptan altin.in sorumlu değildir. 2) Altin.in ziyaretiniz sırasında ip adresiniz ve bilgisayarınız aracılığıyla toplanabilen diğer veriler altin.in tarafından kayıt altında tutulmaktadır. 3) Altin.in tüm içeriği önceden uyarmaksızın değiştirme, kaldırma ve yenilerini ekleme hakkına sahiptir. 4) Altin.in gerekli gördüğü taktirde üyelerin ip numaralarını engelleme hakkına sahiptir. 5) Altin.in yorumlar bölümünde ki içerik, görsel, yorum ve paylaşımlar (tarafımızdan onaylanmaksızın) kullanıcılar tarafından kendi iradeleri ile paylaşılmaktadır. Bu içeriklerden dolayı doğabilecek hukuksal konulardan içeriği oluşturan kullanıcı sorumlu olacaktır. 6) Altin.in'in tüm kullanıcıları 5651 Sayılı Kanunun 8. ile 9. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Bu bağlamda altin.in hukuksal haklarını saklı tutar. 7) Bu uyarılar önceden haber verilmeksizin değişkenlik gösterebilir takibi kullanıcılarımızın sorumluluğundadır.
Sitemizden yararlanmanız ve reklamlar için çerezler kullanılır.
KVKK ve Çerez politikalarımızı inceleyiniz.
Onaylıyorum