Gece

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile ilgili bilgilendirmemiz için tıklayınız.
"Başla" veya "Üyeliği Tamamla" butonuna basarak KVKK hakkında bilgilendirildiğinizi ve Açık Rıza Metnini okuyarak kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Gram AltınDolarEuroGümüşSterlinAltın OnsBistBitcoinPlatin
PARİTE 1.0764 23:06:38
EUR 34.8238 23:06:38
USD 32.3379 23:06:38
ALTIN ONS $2301.8900 23:06:38

Grafiği gönderen: shaokahn

⭐⭐shaokahn ()
Ons

Altın ETF'indeki çıkışlar bir süredir olduğu gibi hala devam ediyor. Cuma günü 166 bin onsluk bir satışa karşılık haftalık bazda ise 652 bin ons satış gelmiş oldu. Böylece altın ETF'lerindeki fiziki altın miktarı Temmuz 2020 seviyesine kadar gerileyerek 2018'de ETF alımlarıyla başlayan altın rallisinde ETF'lerin pozisyon artışının %5'ini geri vermiş durumda.Bu çıkışların daha öncede bahsettiğim üzere birkaç sebebi var.

En önemli sebeplerden birisi artan tahvil getirileri. Daha doğrusu artan enflasyona dayalı tahvil getirileri. Son zamanlarda enflasyon beklentileri yükselmesine karşın, tahvil getirileri daha da sert yükseldiği için reel faiz yükselmiş oldu. Bu da beraberinde garanti olan getirinin güvenli liman olarak portföylerde yer alan altını n yerine geçmesine sebep oldu. Altın bildiğiniz üzere durduk yere bir getiri sağlamıyor sadece fiyatı artarsa kazanç sağlmış oluyorsunuz ancak tahviller ara ödemelerde getiri sağlamanın yanında fiyat artışı yaşandığı takdirde de getiri sağlamış oluyor. O yüzden kurumsal yatırımcının bir çıkışı söz konusu. Diğer bir husus dijital paralara olan para akışı. Burada tabi daha çok bireysel yatırımcı bu yolu tercih ediyor çünkü oradaki getiri buradaki hareketin çok daha üzerinde. Dolayısıyla kalabalıkların altındaki varlığı oraya çekmesi altının satış görmesine sebep olan bir diğer gelişme. Son olarak teşvik paketindeki belirsizlikler ve teminat piyasasında yaşanan sıkışma altındaki momentumu düşüren diğer faktörler.

Altın için 1700-1750 bandı benim uzun süredir beklediğim dip bölgesi. O bölgenin üstünde kalacağımızı düşünüyorum. Yukarıda ise 1850 önemli bir direnç bölgesi ve kısa sürede kırabileceğimizi pek düşünmüyorum. Olurda kırarsa finansal sistemde göremediğimiz bir sorunun yaklaşmakta olduğuna işaret eder. Ben geçtiğimiz hafta da elimdeki altınlara ekleme yapmayı tercih ettim. Çünkü yukarıdaki potansiyelin aşağıdakinden çok daha fazla olduğu kanaatindeyim. Ancak bahsettiğim sebeplerin bu yükselişin önündeki engeller olduğunu da unutmamak lazım. Vade sorunu olmayanlar için bu bölgeler alıp unutulabilecek bölgeler. Ancak kısa vade de yüksek hareketler bekleyenler altında biraz üzülebilirler.YTD. İyi haftalar dilerim.

Yorumlar (75)

Yasal Uyarı: Altin.in'de yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler Yatırım Danışmanlığı kapsamında değildir. Yorumlar kullanıcıların kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Dolayısıyla kullanıcıların yorumlarına göre yatırım kararı almamanız konusunda kesinlikle uyarıyoruz.
Sayfa 2 - Konuda ki son yorumları görmek için tıklayın.

0BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Benim beklentim önümüzdeki 4-5 ayda 25002lere gidecek bir ETH göreceğimiz yönünde. Ben o beklentiyle alım yaptım en azından :) Selamlar.

KAPAKÇI_GELDİİİİ için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

KAPAKÇI_GELDİİİİ ()

hocam eth 1-2 ellemesek btc gibi yükselir mi sizce

shaokahn için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Sizin sorunuzu tam olarak anlayamadım. Çok karışık yazmışsınız. Biraz daha açık belirtirseniz ne demek istediğinizi bende ona göre bakayım. Selamlar.

Tatar2828 için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Tatar2828 ()

Hocam benim soruma da bakarsanız, sizlerin de fikirlerini merak etmekteyim.

1BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Büyük coinleri düşünebilirsiniz. ETH, BTC, XRP vs.. YTD.

ismail_sari için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

ismail_sari ()

@shaokahn hocam teşekkürler. %40 altın bence de uygun mesela. Ama diğer %60 ile hangi coinlere ne kadar yapmam gerektiğini bilmiyorum. Bu konuda ne düşünürsünüz ? Tekrar teşekkürler.

0BeğenmedimŞikayet

Tatar2828 ()

Ustam biraz önce başka bir hocaya sordum sizlere de sormak isterim.
Şu an alt coinler arasında al - sat yapmaktayım, bunun devamında aldığım fiyattan çok çok minimum seviyelere indi kardan zarar yaparak alt taraflardan satın aldım. Başka bir üstadın belirttiği şekilde orta vadeli bir şekilde coinlere dağıtım yapmak daha mı iyi olur tavsiyeleriniz nelerdir? Orta vadeli diye tabir ettiğimiz sizlerin anlamıyla ne kadarlık bir süreç dilimini kapsamakta?

0BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Bu sizin risk iştahınızla ve beklentiniz ile ilgili bir konu. Bazı yatırımcılar daha agresif oluyor ve riski tolere edebiliyor ama bazıları az olsun ama güvenli olsun diye düşünüyor. O yüzden bunu sizin takdir etmeniz gerek. Ben olsam ne yapardım diye soruyosanız, ben bu miktarın %40'lık kısmını değerli metallerde (altın ağırlıklı), geri kalan kısmını da coinlerde değerlendirirdim. Ancak her piyasada olduğu gibi ki daha fazlasıyla coinlerde risk yönetimini iyi yapmanız gerekiyor. Ben yaklaşık 4-5 senedir kriptoları takip ettiğimden bu riski iyi yönetebildiğimi düşündüğüm için böyle bir karar verirdim. Ancak eğer sert hareketlerde psikolojinizi yönetemiyorsanız veya planın dışına çıkıp elinizdeki tüm varlıkla alım yapmaya çalışıyorsanız o zaman coinlere ayıracağınız miktarı %10 ile sınırlayın derim. YTD. Selamlar.

0BeğenmedimŞikayet

ismail_sari ()

Ve @shaokahn hocam zaman konusunda çok sıkıntım yok. Mesela yıl sonuna kadar bekleyebilirim.

1BeğenmedimŞikayet

ismail_sari ()

Hocam merhaba, yakın zamanda yaklaşık 50-70 bin TL nakit beklentim var. Ve tamamını değerli metal veya coin üzerine düşünüyorum. Siz olsaydınız ne kadarını hangi yatırım araçlarına yönlendirirdiniz ? Belki biraz kişisel oldu ama düşüncelerinizi gerçekten önemsiyoum. Teşekkürler.

0BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Bir önceki notta detaylı olarak paylaştım. Selamlar.

Aresn için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Aresn ()

Hacam BTC durumu ne olur sizce tşk

0BeğenmedimŞikayet

Kaço ()

Teşekkür ederim hocam

2BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

380 beklentim benim dip seviyesi olarak beklediğim nokta. Aşağısına düşeceğini düşünmüyorum dedim. Ancak kademeli alımları da yapabileceğimizi söylemiştim son nokta 380 olmak üzere. Tekrar geri çekilebilir mi, evet. Ama ben altında olmayı tercih ederim nitekim yukarı marj aşağıya göre çok daha yüksek. Selamlar.

genccadam için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

genccadam ()

Hocam merhaba. Ben dün sabah gram altın aşağı gelir diye 402,30 dan full TL ye geçtim, maalesef çıktı ve yüklü bir miktar. 380 civarı beklentiniz hala devam ediyor mu öğrenmek istemiştim.

2BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Gümüşün şu anda değerli metal fonksiyonundan ziyade sanayi talebindeki kullanımı ne çıkıyor. Eğer tarımsal emitaya ve bakır platin gibi diğer emtialara baktıysanız hepsinde arz kaynaklı bir enflasyon göreceksiniz. Aynısı gümüş için de geçerli. Bu konuya sabahki notumda değinmiştim. Geri çekilme olması muhtemel çünkü yükselen getiriler ve enflasyon beklentilerinde olası bir geri çekilme bu anlamda bir düşüşü beraberinde getirebilir. Ancak unutulmaması gereken bir konu ekonomiler açıldıkça sanayi sektörünün gümüş talebinin yükseleceği hususu. O yüzden potansiyel sert geri çekilmelerde gümüş alınabilir kanaatindeyim. YTD. Selamlar.

Uzak için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Uzak ()

Hocam ben sizin fikirlerinize önem veren biri olarak gümüş teki budurumu nasıl yorumlarınız geri çekilme olurmu yoksa yoluna devam mı eder erken çıktım malesaf cevap verirseniz sevinirim

1BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Dent hiç takip ettiğim bir coin değil inanın o yüzden ne söylesem yalan olur. Ama sanki rallinin biraz gerisinde kalmış gibi görünüyor. Selamlar.

Zgr14 için cevaplandı (yorumu göster)

2BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Merhabalar, teşekkür ederim. 2 kademede ve sık aralıkta alım yapmanız biraz olumsuz olmuş. Ancak ben olumsuz değilim. O seviyeleri tekrar göreceğimizi düşünüyorum yıl içerisinde. Ancak tabi sizin vadeniz ve beklentiniz nedir bilemem. Ama eğer unutttuğunuz bir yatırımsa bu miktar bence rahat olun. Diğer emtialara nazaran altın daha avantajlı ve ucuz. Ben olsam altında beklerdim, zaten onu da belirtiyorum notlarımda. Takdir sizin. YTD. Selamlar.

Kaço için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Zgr14 ()

Hocam üşenmeden cvp verdiğiniz için çok teşekkürler sizden aldığım bilgileri yakın çevremlede paylaşıyorum beni birşey biliyor diye düşünüyorlar:) tabi ben sizi takip etmeleri ni söylüyorum dürüstçe dent ile alakalı bir bilginiz varmı 3 4 yıl gibi bir süre tutmak istiyorum fiyatta uygun olduğu için

0BeğenmedimŞikayet

Kaço ()

shaokahn hocam merhaba nasılsınız bir süredir girmiyordum. bir konuda görüşlerinize ihtiyacım var ben 440 ve 447 gr aldım aslında gümüş ve platin almaya niyetliyim ama Bi gafletle hepsini altına yatırdım şuanda altın hepsinden geride ve terseyiz acaba bu seylere tekrar ne kadar bir süre zarfında gelebilir sizin beklentiniz ne yönde altından çıkıp başka emtialara yönelmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemek doğru olur

0BeğenmedimŞikayet

KRAL001 ()

Hocam düşüş bekliyodum ama bukadar deil tlf şarjı bitti bari grami tepeden satak düşene kadar tekrar; )))

0BeğenmedimŞikayet

Çaylaks_16 ()

Emeğine sağlık hocam

0BeğenmedimŞikayet

KRAL001 ()

Teşekkürler hocam evet 30 dolara kadar sarktı suan 32 dolarda biraz daha bedava olursa ful dalacam 400 500 beklicem:)))

0BeğenmedimŞikayet

Gümüs_baligim ()

Eyvallah hocam

0BeğenmedimŞikayet

HAREM46 ()

Diline sağlık tşk ederim , kendi kararım ile bir parça girmeye karar verdim sonu ne olursa olsun saygılar

0BeğenmedimŞikayet

Mustafaaslan ()

Xrp ve trx kaçtan alıma başlayalım

0BeğenmedimŞikayet

Mustafaaslan ()

Eos hakkında çalışmanız varmı

0BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Avax şu an 32 civarında. Başka coinle karşılaştırıyorsunuz sanırım. Avax benimde elimde var. Daha önce vardı satmıştım. Bugünkü düşüşte tekrar 35'ten aldım. Düştükçe ekleyeceğim. RVN ve HOLO hiç takibimde değil. Onlarla ilgili bir şey diyemeyeceğim. Selamlar.

KRAL001 için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Gümüş sayfasında detaylı paylaştım, oradan bakabilirsiniz. Selamlar.

heros için cevaplandı (yorumu göster)

Cevap yaz Gönder
Uyarı: Yorumunuzun içeriğinde hakaret, karalama, aşağılama, saldırı, küfür vb. şeyler kesinlikle bulunmamalıdır.
Kurallar !

Yorum yazın:

Kalan karakter: 5000

Canlı Ons Grafiği

Anlık | 1D | 5D
Ons grafiği hazırlanıyor...

Dolar Grafiği

1D | 10D | 1S | 1G
Dolar grafiği hazırlanıyor...

Copyright © 2018 Her hakkı saklıdır.
Vagonmedya Bilişim San. ve Tic. A.Ş.
1) Altin.in'de yer alan içeriğin doğru ve/veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemekte, hiçbir veri ve/veya paylaşım, yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Sitenin içeriği referans alınarak yapılacak hiçbir işlemin doğuracağı maddi ve/veya manevi herhangi bir kayıptan altin.in sorumlu değildir. 2) Altin.in ziyaretiniz sırasında ip adresiniz ve bilgisayarınız aracılığıyla toplanabilen diğer veriler altin.in tarafından kayıt altında tutulmaktadır. 3) Altin.in tüm içeriği önceden uyarmaksızın değiştirme, kaldırma ve yenilerini ekleme hakkına sahiptir. 4) Altin.in gerekli gördüğü taktirde üyelerin ip numaralarını engelleme hakkına sahiptir. 5) Altin.in yorumlar bölümünde ki içerik, görsel, yorum ve paylaşımlar (tarafımızdan onaylanmaksızın) kullanıcılar tarafından kendi iradeleri ile paylaşılmaktadır. Bu içeriklerden dolayı doğabilecek hukuksal konulardan içeriği oluşturan kullanıcı sorumlu olacaktır. 6) Altin.in'in tüm kullanıcıları 5651 Sayılı Kanunun 8. ile 9. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Bu bağlamda altin.in hukuksal haklarını saklı tutar. 7) Bu uyarılar önceden haber verilmeksizin değişkenlik gösterebilir takibi kullanıcılarımızın sorumluluğundadır.
Sitemizden yararlanmanız ve reklamlar için çerezler kullanılır.
KVKK ve Çerez politikalarımızı inceleyiniz.
Onaylıyorum