Gece

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile ilgili bilgilendirmemiz için tıklayınız.
"Başla" veya "Üyeliği Tamamla" butonuna basarak KVKK hakkında bilgilendirildiğinizi ve Açık Rıza Metnini okuyarak kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Gram AltınDolarEuroGümüşSterlinAltın OnsBistBitcoinPlatin
PARİTE 1.0731 10:10:12
EUR 34.7942 10:10:12
USD 32.4026 10:10:12
ALTIN ONS $2298.9700 10:10:12

Grafiği gönderen: shaokahn

⭐⭐shaokahn ()
Gümüş

Gümüş ETF'lerindeki çıkışlar Altın a nazaran çok daha düşük. Burayı güçlü tutan etmenlerden birisi bu ETF'ler. Burayı çok yakından takip etmek gerektiği kanaatindeyim. Burada çıkışlar artarsa biraz daha tedbirli olmakta fayda var. Ben kendi adıma alımları 25.50 ve altında daha önce yazdığım seviyelerden yapma niyetindeyim. Ağırlığı görece ucuz kalmış altına ve güçlü yükselişine devam eden Platine kaydırıyorum. Tabi burada sert bir satış gelirse tekrar buraya ağırlık verilebilir. Ancak şimdilik görünüm biraz gümüşte tedbirli olmamı gerektiriyor.

Uzun vade de gümüşün önü hala açık ve önünde büyük bir yol var. Ancak kısa vadede, önümüzdeki 1-2 hafta içerisinde, satış ihtimali hala mümkün. Bakalım zaman ne gösterecek :) YTD. İyi haftalar dilerim.

Yorumlar (75)

Yasal Uyarı: Altin.in'de yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler Yatırım Danışmanlığı kapsamında değildir. Yorumlar kullanıcıların kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Dolayısıyla kullanıcıların yorumlarına göre yatırım kararı almamanız konusunda kesinlikle uyarıyoruz.

0BeğenmedimŞikayet

Firestorm ()

Hocam Merhabalar, öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Foreks piyasasında acemi sayılabilecek (4 ay deneme 1 ay gerçek hesap) bir yatırımcıyım. Bu piyasalar gerçekten güçlü psikoloji ve ciddi sabır isteyen piyasalar. Son 10 gündür yorumlarınızı okuyorum ve kendimce dersler çıkarıyorum. Özellikle büyük yatırımcıların, küçük yatırımcıları (ki bu ben oluyorum:)) panikletilip yanlış pozisyon açması veya zararla pozisyonunu kapatması konusu tam da benim yaşadığım şeyler. Ne kadar plan yapsanızda insanı raydan çıkartıp, başka yöne atıyorlar. Dünde Bakır, gümüş metallerindeki BUY posizyonlarımın ani düşüşler karşısında dayanamaması ve ayrıca NASDAQ endeksindeki BUY pozisyonumun hafta boyunca düşüşü ve Powell'ın açıklamalarından sonra çakılışı Stop out sisteminin çalışmasına neden oldu. Zararda olan en yüksek pozisyonum otomatik kapatıldı. Ama işin dramatik tarafı zarar realizasyonundan sadece 1 dk. sonra endeks ve diğer metaller değer kazanmaya başladı. Sonuç olarak 24 saatte 1 aylık kârımı, zararla yer değiştirdim :) Alllah'tan anaparam hala var, fakat sütten ağzı yanan kişi gibi piyasayı sadece izliyorum, dokunmuyorum. Açık 1-2 pozisyonum var o kadar. Kusura bakmayın uzun yazdım, ama okuyan arkadaşlara bir katkım olursa ne mutlu. Bu noktada hocam Bakır ve NASDAQ (mini) BUY posizyonlarım var bir yorumunuz olursa sevinirim. Teşekkürler.

2BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Evet ben 1.40'ları söylediğimde zannediyorum getiriler 0.90'lardaydı. Ekonominin açılmasıyla beraber bu seviyeler zaten sürpriz değildi. Ancak enflasyon beklentilerinin de çok hızlı yükselmesi tahvil getirilerinde artışa sebep oluyor. FED'in de şimdilik bir müdahale sinyali vermemesi bu artışı tetikliyor. Haftaya ABD tahvil ihraç ihaleleri olacak orada sorunlu bir ihale görebiliriz. Yatırımcılar daha yüksek getiri talep edebilir. İlginç olacak. Getirilerde 1.51'in üzeri tehlikeli. Çünkü 1.51 S&P 500 endeksindeki şirketlerin yıllık getiri ortalamasına denk geliyor. Bunun üzerindeki risk free getiri paranın borsadan çıkıp tahvile girmesine sebep olur. Endekslerdeki satışlar da o yüzden zaten. Şimdilik izlemek lazım. Ancak ben MArt toplantısında FED'in bir şekilde bu tahvil satışı ateşini dindireceğimi düşünüyorum. O yüzden yukarıdaki hareketi sınırlı görüyorum. Selamlar.

ANL_ANL için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

ANL_ANL ()

hocam selamlar, saygılar daha önceki konuşmamızda abd 10 yıllıklarının 1.40 lara gelebileceğini söylemiştiniz.1.40 ları da aştı 1.56 yükselişi devam eder mi onslara baskısı devam eder mi? Yoksa ikisinin birden yükseldiği zamana da şahit olabilir miyiz? Teşekkürler.

shaokahn için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Yiğit_45 ()

Hocam çok güzel açıklamış siniz ellerinize sağlık

0BeğenmedimŞikayet

meursault_ ()

@eko519 bu adamı takip edin, aylar öncesinde uyarmıştı takipçilerini

Silvercompetant için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

şerifözsu ()

teşekkürler. iyi geceler

1BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Estf. Aksine güzel bir soru sordunuz. Bu beklentilerle alakalı. Ben bir dönemde altının gümüşten daha olumlu ayrışacağını düşünüyorum karşı taraf riski, borç piyasasındaki sıkışmalar ve iflaslar nedeniyle. Ancak genel görüntüde gümüşün önü daha açık. Onun sebebi de yeşil enerjiye geçiş ve sanayi talebinin bu yönde artıyor oluşu. Son dönemde gümüş talebi arzın daha önünde olduğu için gümüş önümüzdeki 10 yıllık süreçte daha çok pirim yapacaktır. Ancak ben parayı hareket ettirmek gerektiğini düşünüyorum. Yani diyelim şu an altın daha ucuz altına yatırım yapıp, altın gümüşe karşı daha hızlı bir yükseliş kaydettiğinde gümüşe geçmek. Aynısını gümüşten altına veya platine geçmek. Hangisi daha çok pirim yapıyorsa orada hafif hafif kırparak kar ı realize etmek ve geride kalmış olanı arttırmak gibi. Tabi bu da kişinin tercihine kalmış bir konu. Selamlar.

Ahmtulsn için cevaplandı (yorumu göster)

2BeğenmedimŞikayet

ESF26 ()

Sayın shaokahn sessizce sizi takip ediyorum. Bu üslupta birine bile kibarca açıklamanız ne düzeyde bir insan olduğunuzu gösteriyor. Belirtmeden geçemedim.
Bu vesile ile değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Hayırlı geceler.

1BeğenmedimŞikayet

KAPAKÇI_GELDİİİİ ()

yazdıklarıniza şahidiz

0BeğenmedimŞikayet

_muge ()

Bu zaman kadar saygimi bozmadim, size sadece Terbiyesiz demekle yetiniyorum! engellendin!

0BeğenmedimŞikayet

Ahmtulsn ()

Çok teşekkür ederim. Rasyo 120den buraya gelince ben de yükselmesini bekliyorum ama bir türlü ayrışmadı altın. 10 sene hiç dokunmayacak olsam hangisini tercih etmeliyim? Altın mı gümüş mü? Kusura bakmayın meşgul ettim sizi, bilmediğim için soruyorum. Hakkınızı helal edin.

0BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Getiriler bu şekilde yükseldikçe aşağı gidecek gibi görünüyor. Ancak ben 1700 ile beraber ana alımlarımı tamamladım. Bu dakikadan sonra aşağılara gitse de çok umursamıyorum, neticede elimdeki nakdi park ettim. Bekleyeceğim bir süre bakalım zaman ne gösterecek. Selamlar.

tolgahan06 için cevaplandı (yorumu göster)

1BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Radyo bildiğim kadarıyla son 30 yıllık ortalamasına geldi. Yani gümüş pahalı veya altın pahalı diyemiyoruz. Fakat ben altına ağırlık veriyorum şu ortamda. Sanki biraz daha düşük kaldı ve yukarı potansiyeli fazla. Ayrıca karşı taraf riski daha çok gündeme geldiğinde altın gümüşten daha çok pirim yapacak. O noktada işte gümüşe geçmek lazım. Ancak şimdilik ben altında kalmayı tercih ediyorum. Takdir sizin. Selamlar.

Ahmtulsn için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

tolgahan06 ()

Altında kısa vadeli beklentiniz nedir hocam.?

0BeğenmedimŞikayet

Ahmtulsn ()

Hocam bende altın var. Rasyo hakkında beklentiniz nedir? Şuan bir miktarını satıp gümüşe geçmeyi düşünüyorum, yanlış bir düşünce mi?

0BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

İyi veya kötü bir şey söylemek olmaz. Burada düşünmeniz gereken spreadler, alım satım komisyonları vs. Ben elimde daha çok dolar tuttuğum için dolar ile alıp satıyorum. Ancak elinizde TL varsa TL ile alır satarsınız. Sadece burada dolar/TL'deki kur riskini de almış oluyorsunuz. O yüzden dinamikler biraz daha farklı işliyor. Benim tercihim XAG/USD. Selamlar.

şerifözsu için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Ben şu durumda biraz daha altında beklemeyi tercih ederdim. Gümüş'ün aşağıdaki marjı altına göre daha fazla gibi duruyor. Ancak takdir sizin. Ben kendi adıma şimdilik ağırlığı altına veriyorum. Selamlar.

tolgahan06 için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

tolgahan06 ()

Hocam merhaba altından ört. 7 bin zararım var burdan gümüşe geçmek mantıklı olur mu?

24BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Normalde bu üslubu takınan birini direk engellerim ancak kibarca açıklamaya çalışayım. Ben kesin bir rakam vermedim. Açın eski paylaştığım notları okuyun. 4 ay önce ne yazdığımı okuyun. Benim notlarımı takip edenler bunu bilir. Hiç bir zaman kesin konuşmam. Verileri değerlendiririm. Grafikleri paylaşırım. Bu verilere dayalı olarak beklentimi dile getiririm. Paylaştığım verileri grafikleriyle paylaşırım. Böylece başkaları da o verileri görüp bana diyebilirler ki bak burada hata yapıyorsun böylece fikir alışverişi yaparak doğruyu bulmaya çalışırız.

1700-1750 aralığını dip seviyesi olarak beklediğimizi söyledim. KEsin bir rakam vermedim. 1700'de alımlarımı tamamlayacağımı dile getirdim ve bugün tamamladım. Aşağıya sarkmaların da mümkün olabileceğini söyledim zaten 1700'den aşağıya kesin düşmeyecek diye hiç bir zaman kesin bir yorumda bulunmadım, tarzım da değil zate. Faydalı olmak istiyorsunuz demişsiniz ? Başakaları 480'den gram altın aldrırken ben 1700-1750 aralığını bekliyorum dediğim için mi milleti yanıltmış oldum ? Yoksa dolar 7.750 iken 6.80 dip beklentim dediğimde mi ? Yoksa gümüş 30 dolara çıktığında ben bu yükselişte satıyorum tekrar 25.50'den alımlara başlayacağım dediğim de mi ? Hangisinde yanıltmışım lütfen söyleyin. Sizin niyetiniz meyve yemek değil bağcıyı dövmek. Belli ki niyetiniz de kötü o yüzden size güle güle.

0BeğenmedimŞikayet

şerifözsu ()

hocam gümüş alıyorum satıyorum. tl veya dolar hangisi daha iyi.

0BeğenmedimŞikayet

Hyusuf ()

Usd bazlı aldığınzı bilsem daha önce yazardım size.

Neyse alım noktalarım nasıl çok yüksek mi sizce?

O zaman son 4. parça için 0.78 emir gireyim çünkü 3. Parçayı zaten .82 den almıştım.

0BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Sorunuzu tam anlayamadım ama sanırım dolar bazında alımın ne demek olduğunu sordunuz. Elinizde dolar varsa ve gümüş veya altın almak istiyorsanız TL'ye geçmeden gram veya ons olarak dolar ile alım satım yapabiliyorsunuz. Bu kısaca o demek. ALım için Türkiye'deki bankaların farklı platformları var zannediyorum. Özellikle katılım bankaları biraz daha geniş yelpaze sunuyor bildiğim kadarıyla. Araştırmanızı tavsiye ederim şayet böyle bir niyetiniz varsa. Selamlar.

şerifözsu için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Ben de TFX'de bir tanıdığıma yardımcı olmak adına hesabını yönetiyorum ve orda gördüm bende ilk defa 3k limitini. İlginç gelmişti. Ona da alım seviyeleri olarak 0.81- 0.78-0.75 yazdım. Yükselişte de daha önce 0.86'dan sattım. BÖyle böyle arttırmaya çalışıyoruz onun hesabını da :) Bakalım kaçı gelecek :) Selamlar.

Hyusuf için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Pınar21 ()

Çok teşekkür ederim

0BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Ben o kadar bekleteceğini sanmam ama bakalım göreceğiz.

Onnbaşı için cevaplandı (yorumu göster)

Cevap yaz Gönder
Uyarı: Yorumunuzun içeriğinde hakaret, karalama, aşağılama, saldırı, küfür vb. şeyler kesinlikle bulunmamalıdır.
Kurallar !

Yorum yazın:

Kalan karakter: 5000

Canlı Ons Grafiği

Anlık | 1D | 5D
Ons grafiği hazırlanıyor...

Dolar Grafiği

1D | 10D | 1S | 1G
Dolar grafiği hazırlanıyor...

Copyright © 2018 Her hakkı saklıdır.
Vagonmedya Bilişim San. ve Tic. A.Ş.
1) Altin.in'de yer alan içeriğin doğru ve/veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemekte, hiçbir veri ve/veya paylaşım, yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Sitenin içeriği referans alınarak yapılacak hiçbir işlemin doğuracağı maddi ve/veya manevi herhangi bir kayıptan altin.in sorumlu değildir. 2) Altin.in ziyaretiniz sırasında ip adresiniz ve bilgisayarınız aracılığıyla toplanabilen diğer veriler altin.in tarafından kayıt altında tutulmaktadır. 3) Altin.in tüm içeriği önceden uyarmaksızın değiştirme, kaldırma ve yenilerini ekleme hakkına sahiptir. 4) Altin.in gerekli gördüğü taktirde üyelerin ip numaralarını engelleme hakkına sahiptir. 5) Altin.in yorumlar bölümünde ki içerik, görsel, yorum ve paylaşımlar (tarafımızdan onaylanmaksızın) kullanıcılar tarafından kendi iradeleri ile paylaşılmaktadır. Bu içeriklerden dolayı doğabilecek hukuksal konulardan içeriği oluşturan kullanıcı sorumlu olacaktır. 6) Altin.in'in tüm kullanıcıları 5651 Sayılı Kanunun 8. ile 9. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Bu bağlamda altin.in hukuksal haklarını saklı tutar. 7) Bu uyarılar önceden haber verilmeksizin değişkenlik gösterebilir takibi kullanıcılarımızın sorumluluğundadır.
Sitemizden yararlanmanız ve reklamlar için çerezler kullanılır.
KVKK ve Çerez politikalarımızı inceleyiniz.
Onaylıyorum