Gece

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile ilgili bilgilendirmemiz için tıklayınız.
"Başla" veya "Üyeliği Tamamla" butonuna basarak KVKK hakkında bilgilendirildiğinizi ve Açık Rıza Metnini okuyarak kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Gram AltınDolarEuroGümüşSterlinAltın OnsBistBitcoinPlatin
PARİTE 1.0710 08:11:56
EUR 34.6670 08:11:56
USD 32.3452 08:11:56
ALTIN ONS $2316.1300 08:11:56

Grafiği gönderen: shaokahn

⭐⭐shaokahn ()
Ons

Altın değerli metal kompleksindeki en zayıf kalmış enstrüman olmayı sürdürüyor. Niteki bunu ETF hareketlerinden de görmek mümkün. Burada dijital paraların altından çaldıklarını düşünmek yanlış olmayacaktır zannediyorum. Diğer tarafta daha çok hareket olması bu anlamda altın yatırımcısının uzaklaşmasına yol açıyor. Diğer bir konu, yükselen enflasyona dayalı tahvil getirileri, DXY'nin taban oluşturmaya çalışması ve teşvik paketinin kırpılacağı endişeleri. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, ileri ki dönemde ekonomiler açıldığında ve para dolaşımı arttığında enflasyonun (hali hazırda tarımsal emtia da ve diğer enstrümanlarda gördüğümüz gibi) durdurulamaz şekilde yükselmeye başladığını göreceğiz. Bu şuna sebep olacak. Dünyada önü alınamaz bir şekilde tahvil satışı gelmesine. Ve buna merkez bankaları da müdahale etmekte zorlanacak çünkü verilen paraları geri almak öyle vermek kadar kolay olmuyor. Bu süreçle beraber değerli metallerin çok güçlü bir ralliye başlayacağını düşünüyorum. Ayrıca karşı taraf riskine karşı da altını n büyük bir talep göreceğini düşünüyorum. O yüzden altının her portföyde olması gerektiği kanaatindeyim. Birçok arkadaş halihazırda terste kaldı çünkü hem dolar tl karşısında yüksekken alım yapıldı hem de altın 1900'lü seviyelerdeyken. Şimdi her ikisinde yaşanan geri çekilme halliyle yatırımcıları da strese sokmuş durumda. Ancak aşağıdaki marj yukarıdakinin 10'da 1 i bile değil. O yüzden vade sorunu olmayan ve beklemeyi göze alabilenler elindekini korumaya devam etsin, nitekim buna değecek bir dönem yaşayacağız. YTD. İyi haftalar dilerim.

Yorumlar (44)

Yasal Uyarı: Altin.in'de yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler Yatırım Danışmanlığı kapsamında değildir. Yorumlar kullanıcıların kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Dolayısıyla kullanıcıların yorumlarına göre yatırım kararı almamanız konusunda kesinlikle uyarıyoruz.

0BeğenmedimŞikayet

Ladree ()

Nslsin kral iyimisin

shaokahn için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Bu konuda pek bir şey söylemem doğru olmaz. Tamamen size kalmış bir konu. Fakat şunu iyi hesap etmelisiniz. Ev kredisinin faizi ve size getireceği yükün üzerinde kar ettirebilecek mi altın ? Ya da olabilecek en kötü senaryoda sizi bekleyen risk nedir ? Bunu düşünerek bir plan oluşturursanız daha doğru bir rota çizmiş olursunuz kanımca. Selamlar.

SnSnr için cevaplandı (yorumu göster)

1BeğenmedimŞikayet

Ravza_ ()

Doğru diyorsunuz hocam gelmez denilen o kadar rakam geldi ki dediğiniz gibi sağlam bir pisikoloji için iki yönlü işlem açacak durumda olmak gerekir :)

0BeğenmedimŞikayet

KRAL001 ()

Hocam rvn co... innn... çok iyi kazandırdı 1 hafta once alan 2 ye katladi buğun guvenilirmi yorumunuzu ala bilirmiyim

0BeğenmedimŞikayet

Aresn ()

Aynı fayatı bulıyor kâr getirisi hemen hemen aynı ben bunu yaptıgım yatırımdan biliyorum enflasyona göre artış yapıyor çünkü altın

SnSnr için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

SnSnr ()

Sayın shaokahn bu yorumunuza istinaden şöyle bir sorum olacak. Elimde ev alacak kadar bir param var bunun bir kısmını burdan altın ve diğer metallere yatırsam onun yerine kredi çeksem 10 yıl vade ile nasıl olur ? Geriye dönüp baktığımda geçmiş 20 yıl için hep kar yazmış.

1BeğenmedimŞikayet

deryacakirr29 ()

Çok teşekkürler çok sağolun... ben gümüşçüyüm geçenki yükselişte ful tl geçtim bekliyorum beklenilen son düşüşte alıcam nasip olursa... ama yorumlardan insan almaya da korkuyor ... gerçekten dediğiniz gibi yükselirken de düşerken de öyle şeyler söyleniyor ki ne almaya ne satmaya cesaret edemiyoruz ... ama dediğiniz gibi bu durumlarda sağlam kararlı durulmalı... bilgileriniz çok değerli bizimle paylaşıyorsunuz ... bizim gibi parasını korumak isteyen yatırımcılara yol gösteriyordunuz kendi adıma çok tşk ederim ii günler...

5BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Yükselirken de düşerken de yorum yapan çok olur. Yükselirken 3000'ler 4000'ler konuşuluyordu şimdi 1200'ler 1000'ler konuşuluyor. İkisi de para kazandırmıyor. Her ikisi de görülecek bir gün. Ancak adım adım gitmek para kazandıracak stratejiler yapmak gerekiyor. Şu anda görünüm yukarı ve yeni zirveleri yıl içerisinde göreceğiz. Selamlar.

deryacakirr29 için cevaplandı (yorumu göster)

3BeğenmedimŞikayet

deryacakirr29 ()

Çok teşekkür ederim kendi adıma umutsuz olmaya başlamıştım emtialarda ... sizin bilgünize de çok güveniyorum ... bu yıl için beklentilerinizi bu şekilde yazmanız insana moral veriyor allah razı olsun ...

1BeğenmedimŞikayet

KRAL001 ()

Hocam onslara giriş yokmu bugun çarşıda herkes fiziki altina saldiriyordu:)))

1BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

CITIBANK'da TL kısa pozisyonlarımızı kapatıyoruz dedi geçen hafta o açıdan bakılırsa. Bunlara çok takılmamak lazım. Her bankanın kendi çıkarları olabilir ona göre açıklamada bulunabilir. Bunları takip etmek lazım ama sadece takip etmek lazım :) selamlar.

NDICI için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

mrt_dgn ()

Cevabınız için teşekkür ederim. İyi tatiller.

0BeğenmedimŞikayet

NDICI ()

Hocam iyi akşamlar. Dolar için 6.80 altında çok durmaz diyorsunuz fakat bugün yurt dışı sanırım capital... Bank ve başka bir bankanın analizi dolar için yıl sonu 6.25 diyor. Sizce bunların amacı ne olabilir.

1BeğenmedimŞikayet

EDEP_ve_VEFA ()

Hocam bu fakire bu kadar detaylı cevap vermiş olma nezaketinizden dolayı çok teşekkür eder saygı ve muhabbetle size selam ederim. Bol bereketli kazançlar ve her şeyin gönlünüzce olmasını dilerim. Sağ olun var olun.

4BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

6.8 benim dip seviyesi olarak gördüğüm bir nokta. Onun altına düşse bile kalıcı olacağını düşünmüyorum. 6.8 seviyesini söylemem 2 sebepten ötürü. Birincisi orada kademe alımlarımı sonlandıracağım için. İkinci olarakta arkadaşlarımız hareketin nerele kadar gelebileceğini bilsinler ve ona göre kendilerini hazırlasınlar diye. Nitekim ben dolar/TL deki hedeflerimi 3-4 ay önce yazdığımda herkes hayal gördüğümü söyledi. O zaman 7.75'ti ve 7.50'nin altını unut diye onlarca mesaj almışımdır. Ancak bakın sabırla bekleyip bu tür karışık bilgiden etkilenmeden sağlam durmanın sonuçlarını şimdi alıyoruz. En azından 470-480'den altın alıp ters beklemiyoruz. O yüzden benim senaryom her zaman en kötü hazırlıklı olmak ve ona göre plan yapmak. Aynısını gümüş için de söyledim. 21-22 taban beklentim dedim. Şimdi yine 26'nın altı yok deniyor ama bakalım göreceğiz ilerleyen dönemde. O yüzden minimum bölge gerçekleşsin veya gerçekleşmesin siz en kötüye hazırlıklı olun. Ve planınızı kademeli olarak orası gelecekmiş gibi yapı. emin olun çok daha karlı ve psikolojikmen rahat bir yatırım süreci yaşamış olacaksınız. Selamlar.

mrt_dgn için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Traderxxl ()

Kesinlikle katılıyorum sana ustam aynı yoldan devam ytd

0BeğenmedimŞikayet

mrt_dgn ()

Sayın @shaokahn bildiğiniz gibi sizi takip ediyor, bazen de sorularımla yoruyorum. Sabrınız ve anlayışınız için teşekkür ederek kafamı kurcalayan bir şey sormak istiyorum. Yabancı para giriş hızının çok düştüğünü görüyoruz. Turizm geliri olacaksa da epey sonra. Bugünden yarına ne değişecek de USD/TL kurunun 6.8'e ineceğini düşünüyorsunuz? DXY bu kadar etkiler mi? Soruş nedenim ben TL toplamımın %20 si ile dövize geçmeyi düşünüyorum. 6.8'i bekleyeyim mi anlamak istedim. Teşekkürler.

1BeğenmedimŞikayet

zx01 ()

manifesto olmuş
tebrikler.

14BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Estf. çok yerinde bir konuya değinmişsiniz. Yatırım işi gerçekten büyük ölçüde psikolojik bir konu. Altın ile ilgili benim kendim ve arkadaşlarım için söylediğim şu. Zaten gelir olarak TL kazanıyoruz. Yani TL'nin değer kazanması bizim lehimize. Ama altında da yatırımımız var. Orada da yükselsin istiyoruz. O zaman şöyle yapmak lazım. Hep bahsettiğim kademeli şekilde alarak fiyat ile beraber hareket etmek. Yani siz altın fiyatı düştükçe geçiş yaptığınızda öncelikle birikiminizi güvenli bir limana park etmiş oluyorsunuz. İkinci olarakta maliyetinizi iyileştiriyorsunuz.

Olacak senaryolara bakalım şimdi. Eğer TL değer kazanmaya devam ederse problem yok, zaten geliriniz TL ile ve alım gücünüz yükselmiş oluyor. TL değer kaybederse bu sefer zaten altın var elinizde ve yine bir taraftan kazanıyorsunuz. Yani her iki durumda işinize geliyor bir anlamda. Ancak benim altına bakış açım şu. Bizim gibi yüksek enflasyon, cari açık gibi konularla boğuşan ülkelerde geri çekilmeler hep alım fırsatı oluşturuyor. Yani bugün elinizdeki TL ile önümüzdeki sene enflasyon oranı kadar alım gücünüz düşecek. Veya altın hiç bir şey olmasa enflasyon oranı kadar yükselecek. O yüzden bu düşüşler bence büyük bir fırsat. Özellikle uzun vadeli bir yatırım için. Nitekim hangi yılda alırsanız alın altın hep yukarı gitmiş durumda. Ve yine gidecek. 2013'te ben altın almaya başladığımda 70 liradan altın mı alınır diyolardı. Çok çıktı düşmesini bekle diyolardı. Geldiğimiz nokta bu. 2016'da dolar yukarı giderken yine altın çıktı satın diyolardı ama o zamanda alan şu an karda. Şimdi de alan 2023'te karda olacak. O zaman belki 650'den alan 2025'de yine karda olacak. Ta ki ne zamana kadar. Enflasyonu kontrol altına alıp, cari açık vermediğimiz, ihracatın ithalattan fazla olduğu bir döneme kadar. O zamana kadar bu dediğim strateji geçerli.

Şu anda psikolojik anlamda insanları zora sokan bir fırsat maliyeti. Özellikle borsa ve dijital paralardaki. Diğeri de bu düşüşün hiç bitmeyeceğini düşünmeleri. Ancak her ikisinin de altın lehine işleyecek bir sürece gidiyoruz. Tahvil piyasasının krize girmesi an meselesi. Pimi çekilmiş bir bomba sadece patlamasını bekliyoruz. O da bu yıl içerisinde gelecek. O yüzden bu yıl içerisinde yeni zirveler diyorum. Size tavsiyem sağlam durun, o yatırım yokmuş gibi unutun. İnanın millet 500 lerden 600 lerden almaya çalışırken çok iyi bir maliyetle arkanıza yaslanıp izliyor olacaksanız. Benim naçizane düşüncem budur. Selamlar.

EDEP_ve_VEFA için cevaplandı (yorumu göster)

1BeğenmedimŞikayet

EDEP_ve_VEFA ()

Shaokahn Hocam hayırlı akşamlar, alım tarafında olduğumdan sebep olsa gerek vesvese yapmaya başladım :) yatırım işi büyük ölçüde psikolojik yorumunuzu da hatırlıyorum ve bu durumların psikolojimize oynadığınında farkındayım galiba . Değerli Hocam bu şartlarda nasıl hareket etmek lazım diye sorsam sizi yormuş olurmuyum ? Saygılarımla

0BeğenmedimŞikayet

Harbi_Bjkli ()

Valla o tarihte bnb 45-50 dolar falandı bir de böyle bakmak lazım :)

KRAL001 için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

KRAL001 ()

28 bine düştü bende yoktu btc suan var alamiyoz ama yazdim buraya 80 giderse sasirmayin nereye geldi:)

Harbi_Bjkli için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Harbi_Bjkli ()

42000 den 28000 küsürlere düşmüştü tabiki hep böyle gitmeyecek ama düşmesi için neden yok haber yok şuan

0BeğenmedimŞikayet

KRAL001 ()

Hicam aynen ben once bir takip edip 2 3 gün sonra dalicam; )) zarari cikardimmi affetmicem alayına dalacam:))

0BeğenmedimŞikayet

KRAL001 ()

Hocam ben nerden alim tahmini kadmeeli yer:))

0BeğenmedimŞikayet

KRAL001 ()

Yok artik ya hocam evi arabayi barki basaydiniz:))) adet sandim ytd

0BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Bir şeyi sırf düştü diye almayın bence. Bakın neler yaptığına, olası yaptırımlardan etkilenip etkilenmeyeceğine. Projenin ne kadar sağlam olup olmadığını vs iyi araştırın. Çünkü spekülatif coinler çok yıpratıcı olabiliyor. Yine de takdir sizin. Selamlar.

0BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

35 diye yazmıştım ama :)

0BeğenmedimŞikayet

KRAL001 ()

Avax kactan aldınız hocam çok sordum bugunluk limiti doldurdum galiba ; ))

0BeğenmedimŞikayet

KRAL001 ()

Hocam 400 den 273 e gelen bir kripto para var bence makul seviyeler ama bence bir dip daha yapar sonra yükselir 250 kadar salarsa 100 adet dalacam ellemicem 400 e kadar hayirlisi bence gelece parlak

Cevap yaz Gönder
Uyarı: Yorumunuzun içeriğinde hakaret, karalama, aşağılama, saldırı, küfür vb. şeyler kesinlikle bulunmamalıdır.
Kurallar !

Yorum yazın:

Kalan karakter: 5000

Canlı Ons Grafiği

Anlık | 1D | 5D
Ons grafiği hazırlanıyor...

Dolar Grafiği

1D | 10D | 1S | 1G
Dolar grafiği hazırlanıyor...

Copyright © 2018 Her hakkı saklıdır.
Vagonmedya Bilişim San. ve Tic. A.Ş.
1) Altin.in'de yer alan içeriğin doğru ve/veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemekte, hiçbir veri ve/veya paylaşım, yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Sitenin içeriği referans alınarak yapılacak hiçbir işlemin doğuracağı maddi ve/veya manevi herhangi bir kayıptan altin.in sorumlu değildir. 2) Altin.in ziyaretiniz sırasında ip adresiniz ve bilgisayarınız aracılığıyla toplanabilen diğer veriler altin.in tarafından kayıt altında tutulmaktadır. 3) Altin.in tüm içeriği önceden uyarmaksızın değiştirme, kaldırma ve yenilerini ekleme hakkına sahiptir. 4) Altin.in gerekli gördüğü taktirde üyelerin ip numaralarını engelleme hakkına sahiptir. 5) Altin.in yorumlar bölümünde ki içerik, görsel, yorum ve paylaşımlar (tarafımızdan onaylanmaksızın) kullanıcılar tarafından kendi iradeleri ile paylaşılmaktadır. Bu içeriklerden dolayı doğabilecek hukuksal konulardan içeriği oluşturan kullanıcı sorumlu olacaktır. 6) Altin.in'in tüm kullanıcıları 5651 Sayılı Kanunun 8. ile 9. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Bu bağlamda altin.in hukuksal haklarını saklı tutar. 7) Bu uyarılar önceden haber verilmeksizin değişkenlik gösterebilir takibi kullanıcılarımızın sorumluluğundadır.
Sitemizden yararlanmanız ve reklamlar için çerezler kullanılır.
KVKK ve Çerez politikalarımızı inceleyiniz.
Onaylıyorum