Gece

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile ilgili bilgilendirmemiz için tıklayınız.
"Başla" veya "Üyeliği Tamamla" butonuna basarak KVKK hakkında bilgilendirildiğinizi ve Açık Rıza Metnini okuyarak kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Gram AltınDolarEuroGümüşSterlinAltın OnsBistBitcoinPlatin
PARİTE 1.0764 05:29:00
EUR 34.7219 05:29:00
USD 32.2347 05:29:00
ALTIN ONS $2358.7450 05:29:00

Grafiği gönderen: shaokahn

⭐⭐shaokahn ()
Gümüş

Gümüş'te Perşembe ve Cuma günü ETF'lere yüksek hacimli girişler oldu. Nitekim geçtiğimiz haftada en büyük ETF girişlerinden birisini görmüştük. Ben bu noktada birkaç konuya değinmek istiyorum.

Aylardır gümüşte bir ralli beklediğimi takip edenler biliyordur. Bunun için gereken dinamikleri, sebepleri defalarca konuştuk, tekrar girmeyeceğim. Ancak şu anda gerçekleşen hareketin istediğimiz hareket olup olmadığına dair şüphelerim var. Yükselmesi kötü mü, hayır elbette değil. Nitekim hepimizin elinde çeşitki miktarlarda gümüş var ve bunu bekliyorduk zaten. Ancak bu yükselişi desteklemeyen birçok parametrede mevcut. Getiriler, deflasyonist baskı, diğer metallerin bu ralliye eşlik etmemesi vs. " Redditçi" arkadaşlar JPM'ye karşı bir hamle niteliğinde gümüşü yükseltmeyi düşündüler ancak bilmiyorlar ki JPM dünyadaki gümüşün resmi saklayıcısı ve hesaplarında neredeyse toplam fiziki gümüşün %50'sini bulunduruyor. Veya BlackRock, dünyanın en büyük gölge bankası, 8 TRİLYON dolar dan fazla varlık yönetiyor ve gümüş ETF'lerinin en büyük alıcısı ve en büyük gümüş ETF'i olan SLV'nin sahibi. Dolayısıyla havanız kime diye sorarlar :))

Ayrıca GME'deki gibi tek bir hisse de olan spekülasyonu gümüş gibi dünya çapında sanayide, madencilikte, yenilenebilir enerjide vs birçok alanda kullanılan bir emtiayı manipüle etmek farklı şeyler. Dolayısıyla önümüzdeki dönem ilginç olacak. Ancak ben bu noktada dikkatli hareket etmenizi tavsiye ederim. Gümüş 36-37 dolarla gidemez mi, gidebilir. Daha da yükselebilir. Nitekim ABD'de fiziki gümüş teslimatlarında şu anda arz sıkıntısı var. Dolayısıyla, bunlara hiç itirazım yok. Ancak sırf bir spekülasyonun peşine takılıp, geri kalma korkusuyla hareket etmeyin. Elinizde her zaman değerli metal bulunması gerektiğini söylüyorum. Eğer elinizde 100 birim gümüş varsa böyle %10'luk yükselişlerde 1 birim kar realizasyonu yapın. Baktınız tekrar düştü yerine koyarsınız. Yukarı gitti zaten elinizde 4 birim var. Bu şekilde kontrollü hareket etmeye çalışın. Aksi takdirde aynen Altın da 2300'lerden alan arkadaşlarımız olduğu gibi uzun süre zararda kalabilirsiniz. Veya başka türlü dinamikler aleyhinize gelişebilir. Ben bu rallide elimdekileri kontrollü şekilde azaltmayı düşünüyorum. Dediğim gibi yukarısı açık, daha da gidebilir. Ama ben aynı şekilde %10 düşüşe de hazırlıklı olmak istiyorum. O yüzden kenarda nakit mutlaka bırakacağım. Ayrıca birazdan bir grafik daha paylaşacağım ve orada neden bu yükselişin kalıcı olmayabileceğini görebilirsiniz. YTD. İyi haftalar dilerim.

Yorumlar (67)

Yasal Uyarı: Altin.in'de yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler Yatırım Danışmanlığı kapsamında değildir. Yorumlar kullanıcıların kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Dolayısıyla kullanıcıların yorumlarına göre yatırım kararı almamanız konusunda kesinlikle uyarıyoruz.

0BeğenmedimŞikayet

C_Hill ()

Bir sorum olacak, jp fiziki gümüşün büyük kısmını topladı. Hala baskılıyor ama. Bu baskının sebebi nedir acaba. Zaten gümüşe sahip. Değerinin artması yararına değilmi

shaokahn için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Ahyalandünya ()

Hocam 0.90 dan tersteyim dibi test etmedwn bu rakami gorurmu sizce

0BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Bu kadar derin düşünmeye gerek yok :) Biz dalgayı yakalayalım yeter, başkası ne yapıyorsa yapsın, bizim sorunumuz değil :)

feritt için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

feritt ()

Emtia ile ilgili dünyadaki bütün yorumları bir yapay zeka toplar analiz eder yorumlar istatistik yapar ve oyun kurucular ona göre pozisyon alır.

0BeğenmedimŞikayet

Necimm ()

Çok güzel açıkladınız harikasınız hocam.

0BeğenmedimŞikayet

feritt ()

Aynen kardeşim katılıyorum

5BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Fiziki talebin arttığı doğru. APMEX zaten bunu açıkladı, arz sıkıntısına değindi. Ancak sizin de dediğiniz gibi dillerden yukarılar düşmüyor. Böyle durumlarda ben temkinli olmayı tercih ediyorum. Çünkü kalabalık ne tarafa yığıldıysa genelde tersi olabiliyor. O sebeple yakında bir ralli görmeyebiliriz. Ancak bu gümüş satalım anlamına gelmiyor. Düşsün daha da alalım anlamına geliyor :) YTD. Selamlar.

Ali_Fırat_can için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Parmaksz ()

Teşekkürler hocam

0BeğenmedimŞikayet

Ali_Fırat_can ()

Shomi hocam fiziki olarak fazla alım var yurtdışı kaynaklar olumlu konuşuyor .. epey epey yukarilar düşmüyor agizlardan grafiklerinden

5BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Baskılayamayacaklar iddialı bir laf olur. Ancak ETF'lere gelen alımlar yatırımcıların gümüş nezdinde pozitif olduklarını ve talebin devam ettiğini gösteriyor. Bu da ister istemez fiyatta bir yukarı hareketi tetikleyebilir. Ancak ETF'ler fiyat konusunda net bir fikir vermiyor. Sadece bize beklentinin ne tarafa olduğunu ve yatırımcı pozisyonlamasına dair bir işaret veriyor. Gümüş çok ama çok ucuz kalmış bir enstrüman o yüzden ilgi de haliyle doğal. Bende hep söylediğim gibi gümüşte düşüşlerin alım fırsatı olarak görülmesi kanaatindeyim. YTD. Kolay gelsin.

Parmaksz için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Parmaksz ()

Hocam öncelikle emekleriniz için Allah sizden razı olsun rüzgarın tersine dönmesi kısmını biraz açar mısınız yani gümüşü baskilayamayacaklar ve olması gereken yere doğru yavaş yavaş yükselecek mi doğru mu anladim

0BeğenmedimŞikayet

Mali______ ()

Etfler gumus alimina yoneldimi nusta?

3BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Evet manipülasyon. Ve gümüş olması gereken fiyatın çok altında. Ancak bunu daha önce de belirtmiştim. Normalde fiyatlar o enstrümanın kendisi tarafından belirlenirken değerli metallerde fiyatlar türev ürünler üzerinden belirleniyor. Dolayısıyla türev ürünlerdeki alım- satım gümüşün fiziki fiyatını da belirliyor ve orada baskı devam ediyor. Ancak birazdan ETF'leri paylaşacağım orada rüzgarın tersine dönmeye başladığını görebilirsiniz.

Wachman35 için cevaplandı (yorumu göster)

1BeğenmedimŞikayet

Wachman35 ()

Merhaba sizin yorumlarınizi çok önemsiyor ve takip ediyorum. bir sorum olucak niye yaklaşık 6 7 aydır gümüş baskilaniyor bütün şartlar lehine olmasına yükselmiyor. bu manipülasyon değil mi teşekkürler

0BeğenmedimŞikayet

KAPAKÇI_GELDİİİİ ()

hocam sizce rasyo tekrar 72-73 görür mu

4BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Sabah yukarıda yazdığım gibi 26.50 ilk kademe geldi, dün sattığımı bir parça yerine koydum. 25.50, 24.50 emirleri duruyor.

0BeğenmedimŞikayet

sfbll ()

Dolar kuru daha da düşerse ralliden bir şey anlar mıyız bilemem :)

1BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Onu da nereden çıkarttınız :)) Gümüş olmaz diyorum sadece altın için olacağını da hiç sanmam.

yldrm1 için cevaplandı (yorumu göster)

1BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Altının bu yıl bir ralli yapacağını düşünüyorum ancak henüz o safhada değiliz. Muhtelemen Mayıs sonrasına kalacak. Ancak ben düşüşleri alım fırsatı olarak görüyorum.

Taharri_ için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

yldrm1 ()

Altın için mi olur diyorsunuz

1BeğenmedimŞikayet

celik2119 ()

Çoğu terste kalmış bunların. buradakiler alırsa gümüş yükselir tersten çıkarız diye umuyorlar.

Ankaragüçlü için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Taharri_ ()

Altın yükselişi ile ilgili düşünceleriniz nedir?
Şartların buna elverir bir potansiyeli var mı sizce?

0BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Bulunsalar bile bu gümüş olmayacaktır.

Taharri_ için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Taharri_ ()

Teşekkür ederim. Bu saatten sonra yine benzer girişimlerde bulunacaklarını düşünüyor musunuz?

0BeğenmedimŞikayet

Ankaragüçlü ()

Ne oldu okumak zor mu geldi asıl sen boş yapma siteyi gereksiz yorumlarınla meşgul etme seni senin gibi arkadaşlarının yanına gönderiyorum konfor yakışır sana

Ahk1 için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Ankaragüçlü ()

Şak şak değil doğruyu söylüyorum kendisine sordum ve bana etki etmeyeceğini yazdı gözünle görmek istersen yorumlara gir oku, @celik2119 hoca elinden geldiği kadar herkese her soru sorana dönüş yapan bence bu siteye faydalı birisi. Haaa eğer sen okuduğunu anlayamıyorsan ona yapacak birşey yok

0BeğenmedimŞikayet

TheNeWYoRKeR ()

Yahu ne şakşakçılığı, neden böyle düşünüyorsun?
Arkadaşım burası herkesin özgürce fikrini paylaştığı, aklı fikri olanın o fikirleri harmanlayıp yatırım kararı aldığı bir portal!
Birileri birilerini dinleyip ona göre yatırım yapıyorsa o onların bileceği iş, herkesin aklı var fikri var, ben düşünceye saygıya davet ediyorum, kimseyi desteklediğim yok kimsenin de buna ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum

Cevap yaz Gönder
Uyarı: Yorumunuzun içeriğinde hakaret, karalama, aşağılama, saldırı, küfür vb. şeyler kesinlikle bulunmamalıdır.
Kurallar !

Yorum yazın:

Kalan karakter: 5000

Canlı Ons Grafiği

Anlık | 1D | 5D
Ons grafiği hazırlanıyor...

Dolar Grafiği

1D | 10D | 1S | 1G
Dolar grafiği hazırlanıyor...

Copyright © 2018 Her hakkı saklıdır.
Vagonmedya Bilişim San. ve Tic. A.Ş.
1) Altin.in'de yer alan içeriğin doğru ve/veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemekte, hiçbir veri ve/veya paylaşım, yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Sitenin içeriği referans alınarak yapılacak hiçbir işlemin doğuracağı maddi ve/veya manevi herhangi bir kayıptan altin.in sorumlu değildir. 2) Altin.in ziyaretiniz sırasında ip adresiniz ve bilgisayarınız aracılığıyla toplanabilen diğer veriler altin.in tarafından kayıt altında tutulmaktadır. 3) Altin.in tüm içeriği önceden uyarmaksızın değiştirme, kaldırma ve yenilerini ekleme hakkına sahiptir. 4) Altin.in gerekli gördüğü taktirde üyelerin ip numaralarını engelleme hakkına sahiptir. 5) Altin.in yorumlar bölümünde ki içerik, görsel, yorum ve paylaşımlar (tarafımızdan onaylanmaksızın) kullanıcılar tarafından kendi iradeleri ile paylaşılmaktadır. Bu içeriklerden dolayı doğabilecek hukuksal konulardan içeriği oluşturan kullanıcı sorumlu olacaktır. 6) Altin.in'in tüm kullanıcıları 5651 Sayılı Kanunun 8. ile 9. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Bu bağlamda altin.in hukuksal haklarını saklı tutar. 7) Bu uyarılar önceden haber verilmeksizin değişkenlik gösterebilir takibi kullanıcılarımızın sorumluluğundadır.
Sitemizden yararlanmanız ve reklamlar için çerezler kullanılır.
KVKK ve Çerez politikalarımızı inceleyiniz.
Onaylıyorum