Gece

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile ilgili bilgilendirmemiz için tıklayınız.
"Başla" veya "Üyeliği Tamamla" butonuna basarak KVKK hakkında bilgilendirildiğinizi ve Açık Rıza Metnini okuyarak kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Gram AltınDolarEuroGümüşSterlinAltın OnsBistBitcoinPlatin
PARİTE 1.0721 02:23:01
EUR 34.9058 02:23:01
USD 32.5427 02:23:01
ALTIN ONS $2331.5450 02:23:01

Grafiği gönderen: shaokahn

⭐⭐shaokahn ()
Gümüş

Gümüş geçtiğimiz hafta çok güzel bir yükseliş hareketi gerçekleştirdi ve düzeltme sürecinin alt bandı olan 24.50'yi aştı. Şu anda önündeki bir diğer önemli direnç seviyesi olan 26.50 seviyesi var. O noktanın da aşılması halinde yeni zirvelere doğru hareketin başlayacağını düşünüyorum ancak bu muhtemelen seçim sonrasında gerçekleşecektir.

ETF büyüklüğünde ise son dönemde ciddi bir alım geldiğini görüyoruz. Bu gümüş için son derece olumlu. Ancak bu alımın hangi sebeple geldiği de mühim. Değerli metal olduğu için mi , karşı taraf riskine karşı mı yoksa sanayi talebi için mi ? Bunun cevabını zannediyorum ileri ki günlerde göreceğiz.

Bir diğer hususta Biden'ın seçimi kazanması halinde gümüşte çok ciddi bir rallinin başlayacak olması. Sebebi ise Biden'ın çevreci politikaları sebebiyle 2 trilyon dolar lık bir yeşil enerji fonu oluşturacak olması ve güneş enerji panellerinin ve diğer yeşil enerjide kullanılan sistemlerin gümüş temelli malzemeler olması. Bu gerçekleştiği takdirde gümüşte büyük bir ralli göreceğimiz kanaatindeyim. Ancak bunun için gidişatı bir süre daha izlememiz gerekecek.

Kendi adıma daha önce de belirtmiştim düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendirdiğimi. Aynı şekilde değerlendirmeye devam edeceğim. Fakat seçim öncesi aynı Altın da olduğu gibi gümüşte de biraz daha defansif kalmayı tercih ediyorum nitekim haberlerle seyreden bir piyasa var ve çok sert hareketler görmemiz mümkün. O yüzden kademeli ve planlı bir şekilde ilerlemek daha uygun görünüyor. YTD. İyi haftalar dilerim.

Yorumlar (50)

Yasal Uyarı: Altin.in'de yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler Yatırım Danışmanlığı kapsamında değildir. Yorumlar kullanıcıların kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Dolayısıyla kullanıcıların yorumlarına göre yatırım kararı almamanız konusunda kesinlikle uyarıyoruz.

0BeğenmedimŞikayet

Fatihsultanmehmet ()

Teşekkürler hocam cevabınız için

shaokahn için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Biden seçilierse dolar çok daha hızlı değer kaybeder. Borsalar çok daha hızlı yükselir. Gümüş inanılmaz yükselir ( çevreci politikaları sebebiyle), Altın keza yükselir. Petrol şirketleri değer kaybeder vs vs...

Fatihsultanmehmet için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Burakk1907 ()

Teşekürler üstadım bilgilendirme için

0BeğenmedimŞikayet

Fatihsultanmehmet ()

Peki bıden seçilirse ne olur hocam

2BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Trump seçilirse tekrar dolar ilk başta yükselir sonra satış yer. Aynı şekilde paketin çıkmaması deflasyonist ortamı derinleştireceğinden dolar pozitif olur. Ancak orta vade de doların satış yemesi kaçınılmaz FED programları ve aşırı genişlemeci maliye politikaları sebebiyle.

Burakk1907 için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Burakk1907 ()

Üstad paketin çıkmaması doları yükseltir mi saygılar...

2BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Evet neticede Trump çıkartamadı olacak.. Ancak bu süreçte kaybeden ABD ekonomisi ve hanehalkı olacak. Çünkü bu pakette, havayollarına yardımlar, eğitim, sağlık gibi ek ödenekler, hanehalkı ve küçük işletmelere yapılacak yardımlar vs vardı. Kişi başı 1200 dolar ödecek eğer bu paket çıkarsa ki bu da ciddi bir destek demek. Fakat paketin gecikmesi tüm bu yardımların gecikmesi demek tabi bu sürede kim ayakta kalabilir soru işareti..

Periyot için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Lâ_Edrii ()

Paylaşım için teşekkürler...

0BeğenmedimŞikayet

Meriem ()

size kesinlikle katiliyorum..

0BeğenmedimŞikayet

Periyot ()

yani paketin çıkmaması , deflasyonist ortam demokratlara yarar değil mi hocam...

17BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Açıkçası daha önce bahsettiğim hususlar hala geçerli. Kısa dönemde belirsizlikler çok fazla ve tamamen haber akışıyla ilerleyen bir piyasa var. Yazı tura atmak gibi bir durum şu anda. Fakat ben şimdilik defansif beklemeyi tercih ediyorum. Gümüş'te tekrar 21-22'li seviyelere doğru bir geri çekilme fırsatı oluşacağını düşünüyorum. Paket'i aylardır çıkaramadılar şu son 2 haftada piyasayı ayakta tutmak için ha çıktı ha çıkacak diye haber servis edip duruyorlar fakat orada da bir negatiflik söz konusu. Trump şimdi Demokratların önerdiği paketin de üstüne çıkıyorum dedi. Halbuki ilk başta 1.4 trilyon dolarlık bir paketin üstüne çıkmayacağını söylemişti. Şimdi 2.2 trilyon doların da üzerine çıktı. Ancak kendi senatörleri 500 milyar doların üzerindeki bir paketi onaylamayacaklarını söylüyor. Dolayısıyla konu Trump'ı aşıyor artık. Yine de bilemeyiz tabi seçim dönemi malum her şey olabilir fakat paketin seçim öncesi çıkması çok düşük bir ihtimal, zaten 2 hafta kaldı. Seçim sonrasına kalırsa da Biden seçildiği takdirde Ocak- Şubat, Trump seçildiği takdirde de Aralık ayında ancak çıkar. Fakat o dönemde binlerce işletme batacaktır. Dolayısıyla paketin çıkmaması kısa vade de deflasyonist bir ortam yaratacaktır.

Niagara için cevaplandı (yorumu göster)

1BeğenmedimŞikayet

Aynur1 ()

Çok doğru söylediniz. Haklısınız. Söz konusu bi zat kendım olunca . Ayrı yer olursa anlatacak çok şey var. Amma kalsın şimdi.

Sizin görüş ve fikirlerinize her zaman önem veriyorum. Eksik olmayın. Var olun..

0BeğenmedimŞikayet

Niagara ()

Sayın hocam

Gümüş ve Paket ile ilgili son durumda ne düşüyorsunuz,

Birkaç cümle bilgi verebilirseniz sevinirim

Teşekkürler

3BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Ben genelleme yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Her millette kötülük yapan insanlar çıkıyor. Fakat genelleme yapıp tüm insanları zan altında bırakmak doğru değil. Selamlar.

Aynur1 için cevaplandı (yorumu göster)

1BeğenmedimŞikayet

Aynur1 ()

Ben fark attım. Nereli olduğunu. Bu kişi iyilik etsede şimdiki leri hiç sevmiyorum. Yüzüne bakısım gelmiyor. Ordaki başka millete yaptıklarından dolayı. Oraları ve onların İçini biliyorum ,

Ve o resim yüzünden bir turlu hocam ve Ya usta diyemedim sizi , ezilen bir millet var şu an orda bunlar yüzünden. Gerçi bu adam çok önce yaşamiş olsada.

3BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Estf ne ayıbı :) Ben Asya'ya sık seyahat ediyorum işim gereği ve o zaman tarihi bir bölgeyi ziyaret ederken o bölgeyi anlatan bir kitapta okumuştum. Resimdeki kişi Çin'in Tang Hanedanlığı döneminde yaşamış bir alimin karikatürize edilmiş hali. Bu alim birçok konuda ustaydı ( dövüş sanatları, matematik, sihirbazlık, müzik aletleri vs (özellikle guzheng ve huqin)) ve binlerce talebe yetiştirdi, birçok önemli görevlere geldiler ve o dönemde Çin'in gelişiminde büyük faydaları oldu. Kendisi dağlarda yalnız bir hayat sürdü ve bir gün ortadan kayboldu fakat onu bir daha ne gören ne de duyan oldu.. Anısına bir anıt dikildi ve Çin'in Henan kentindeki bir Shaolin tapınağında yer alıyor. Hakkındaki bilgiler ve yaptıkları daha uzun fakat ben kısaca bir bilgi verdim sadece. Eski hikayeleri çok ilginç bulduğumdan o dönemde resmini profil resmini yapmıştım öyle de kaldı :)

0BeğenmedimŞikayet

Aynur1 ()

anladım. Teşekkür ederım..

HammerSickle için cevaplandı (yorumu göster)

2BeğenmedimŞikayet

HammerSickle ()

Shaokahn - statue revael o adam eskiden atari oyununda mortal kombat vardı :))

0BeğenmedimŞikayet

Aynur1 ()

İyi günler. Okudum. Yazdiklarinizi. Ayıp olmazsa Bir şey sorabılınrmıyım. profil resminizdeki adam kim ? Bilmediğim tanimadiğim için sordum. Bir açıklaması var diye düşünüyorum?

1BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Her ne kadar açıklamalar tersi yönde olsa da bir anlam ifade etmiyor. Çünkü FED sadece bu hafta 79 milyar dolarlık varlık alımı yaptı. Bilançosunu büyütmeye devam ediyor. Kağıt para değersiz fakat farkedilmiyor çünkü V2 para dolaşım hızı zayıflamış durumuda. Yani piyasada para dönmüyor dolayısıyla bir enflasyon ortamı yok. Ancak bir nokta da başka bir kriz ile karşı karşıya kalacağız.. Çünkü bir kriz başka bir kriz ile kapatılmaya çalışılıyor. Bu denklem uzun vade de maalesef çalışmaz.

mt1 için cevaplandı (yorumu göster)

1BeğenmedimŞikayet

mt1 ()

Fed yetkilileri, varlık kabarcıklarını önlemek için daha sıkı düzenleme çağrısında bulundu
iki üst düzey Fed yetkilisi Financial Times'a Cumartesi günü yayınlanan bir makalede, Federal Rezerv'in faiz oranlarını düşük tuttuğu bir zamanda piyasalardaki aşırı risk alma ve varlık kabarcıklarının yükselmesini önlemek için daha sert ABD mali düzenlemesine ihtiyaç var

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren gazeteye verdiği demeçte, Fed'in şirketlerin ve hanehalklarının "aşırı kaldıraç" almasını önlemek için yeterli araçlardan yoksun olduğunu ve ABD finansal istikrarı ile ilgili konularda yeniden düşünülmesi çağrısında bulunduğunu söyledi.

"Bir para politikasını takip etmek istiyorsanız ... bu, uzun bir süre için düşük faiz oranları için geçerlidir, aynı zamanda meydana gelen aşırı risk alma miktarını sınırlayabilmek için sağlam bir finansal denetim otoritesine ihtiyacınız vardır, " dedi FT.

Meallerdeki durum adamları rahatsız etti anlaşılan. kağıt parayı değersizleştirdiği için

1BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

ETF'lere bakamadım ofise gidemediğim için. Pazartesi günü güncel bilgiyi paylaşırım ins. Beklentim devam ediyor fakat o rakamları kesin göreceğiz diye değil, olurda bir düşüş gelirse o rakamlara kadar uzayabilir diye. O sebeple kademeli işlem yapıyoruz. Selamlar.

61WOLF61 için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

mt1 ()

Ben de baktım bugün profiline nerelerdesin. eyvallah bilgilendirme için. @shaokahn

0BeğenmedimŞikayet

61WOLF61 ()

Saygıdeğer hıcam ETF lerin durumu ne acaba. bilgi verebilirmisiniz. VE gümüşte 21-19 dolar beklentinizde bi değişiklik var mı acaba?

4BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Ben bi ralli beklemiyorum henüz. En azından önümüzdeki 2-3 haftalık süreçte. Sebebi de belirsizliklerin çok fazla olması ve seçim sonuçlarının her türlü spekülasyona açık olması. Piyasalarda bir söz vardır beklenmeyeni bekleyin diye. Ben bu konuda biraz defansif olup beklenmeyen senaryonun gerçekleşme ihtimalini daha yüksek görüyorum. Yanıladabilirim elbet. O yüzden her iki yöne gerçekleşecek harekete göre stratejimi oluşturuyorum. Selamlar.

Niagara için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Niagara ()

Sayın hocam, yakın zamanda Gümüşte bir ralli olabilir mi, herkesin beklentisi bu yönde , siz ne düşünüyorsunuz

0BeğenmedimŞikayet

Lâ_Edrii ()

Yeni gördüm yazınızı, elinize sağlık...

1BeğenmedimŞikayet

Sem098 ()

Hocam aydınlattıgın ıcın cok tesekurler gercektende cok anlamlı ve tam yerınde olan bır tespıt

1BeğenmedimŞikayet

ALİ_SAMİ ()

teşekkürler değerli yorumlarınız için...

1BeğenmedimŞikayet

Baranyağız ()

Çok güzel açıklamışsınız. Emeğinize sağlık?

Cevap yaz Gönder
Uyarı: Yorumunuzun içeriğinde hakaret, karalama, aşağılama, saldırı, küfür vb. şeyler kesinlikle bulunmamalıdır.
Kurallar !

Yorum yazın:

Kalan karakter: 5000

Canlı Ons Grafiği

Anlık | 1D | 5D
Ons grafiği hazırlanıyor...

Dolar Grafiği

1D | 10D | 1S | 1G
Dolar grafiği hazırlanıyor...

Copyright © 2018 Her hakkı saklıdır.
Vagonmedya Bilişim San. ve Tic. A.Ş.
1) Altin.in'de yer alan içeriğin doğru ve/veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemekte, hiçbir veri ve/veya paylaşım, yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Sitenin içeriği referans alınarak yapılacak hiçbir işlemin doğuracağı maddi ve/veya manevi herhangi bir kayıptan altin.in sorumlu değildir. 2) Altin.in ziyaretiniz sırasında ip adresiniz ve bilgisayarınız aracılığıyla toplanabilen diğer veriler altin.in tarafından kayıt altında tutulmaktadır. 3) Altin.in tüm içeriği önceden uyarmaksızın değiştirme, kaldırma ve yenilerini ekleme hakkına sahiptir. 4) Altin.in gerekli gördüğü taktirde üyelerin ip numaralarını engelleme hakkına sahiptir. 5) Altin.in yorumlar bölümünde ki içerik, görsel, yorum ve paylaşımlar (tarafımızdan onaylanmaksızın) kullanıcılar tarafından kendi iradeleri ile paylaşılmaktadır. Bu içeriklerden dolayı doğabilecek hukuksal konulardan içeriği oluşturan kullanıcı sorumlu olacaktır. 6) Altin.in'in tüm kullanıcıları 5651 Sayılı Kanunun 8. ile 9. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Bu bağlamda altin.in hukuksal haklarını saklı tutar. 7) Bu uyarılar önceden haber verilmeksizin değişkenlik gösterebilir takibi kullanıcılarımızın sorumluluğundadır.
Sitemizden yararlanmanız ve reklamlar için çerezler kullanılır.
KVKK ve Çerez politikalarımızı inceleyiniz.
Onaylıyorum