Gece

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile ilgili bilgilendirmemiz için tıklayınız.
"Başla" veya "Üyeliği Tamamla" butonuna basarak KVKK hakkında bilgilendirildiğinizi ve Açık Rıza Metnini okuyarak kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Gram AltınDolarEuroGümüşSterlinAltın OnsBistBitcoinPlatin
PARİTE 1.0706 15:43:55
EUR 34.6910 15:43:55
USD 32.3819 15:43:55
ALTIN ONS $2307.0800 15:43:55

Grafiği gönderen: celik2119

Mb rezervi hızla artıyor. Bu gidişle iki seneye sıfırlarız.

Yorumlar (24)

Yasal Uyarı: Altin.in'de yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler Yatırım Danışmanlığı kapsamında değildir. Yorumlar kullanıcıların kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Dolayısıyla kullanıcıların yorumlarına göre yatırım kararı almamanız konusunda kesinlikle uyarıyoruz.

0BeğenmedimŞikayet

Mustafacannnn ()

Evet aynı şeyi konuşuyoruz ne yazık ki gidişat böyleydi ama şu son zamlardan sonra dlar istenilen seviyeden yükselmezse doalr bazlı bir artış bekliyoruım asgari ücrette. En önemlisi dediğim gibi yüksek teknoloji ürünlerde dışa bağımlılığı azaltmak, ben yerli malına çok önem veririm. her aldığıma bakarım ama ne yazık ki inovasyon isteyen ürünlerde aynı şeyi yapamıyorum çünkü ülkede inovasyon yok o güveni vermiyor. Beyaz eşya hariç.

koruturk_palmiye için cevaplandı (yorumu göster)

1BeğenmedimŞikayet

celik2119 ()

Kesinlikle. Merkez bankasının görevi fiyat istikrarını sağlamak. Bunun bir parçası da dolar ın enflasyonla uyumlu makul bir oranda yükselmesi. Bizimkiler birkaç kez dolara set çekmeye çalıştı. 6.82'de doları 5 ay tutmak için 40-50 milyar dolar harcadılar. Sonra 13.80'lerde set çekmeye çalıştılar. Her seferinde set yıkıldı ve merkez Altın da kaldı. Dolar kontrolsüz yükseldi. Makul bir şekilde yükselmesine müdahale etmeseler bu kadar dolar bozdurmalarına da gerek yoktu.

Mustafacannnn için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Mustafacannnn ()

Hocam ben anlatmak istediğinden bi şey anlamadım. ama ben çin modelini sevmiyorum, ben asgari ücretle geçinmiyorum çok üzerinde gelirim var ama üzülüyorum 400,500 dolar la bu ülkeninin insanının 1 ay çalışmasına. gerekiyorsa ihracat olmasın bu derece ama ithatalıda kısmayı başarsınlar inovasyon olsun ülkede cari açık azalsın bütçe rayına otursun benim işçim en az 1000 dolar kazansın. Çin rekorlar kırıyorda noluyor ülkenin çoğunluğu oecd nin çok Altın da şartlarda yaşıyor çalışıyor üzücü

koruturk_palmiye için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Mustafacannnn ()

Amaç ne peki hocam ? dolar ı istenilen seviyede tutup ihracatı arttırmak mı, bu yüzden rezerv istenilen seviyeye gelse bile alıma devam edebilirler demek istiyorsunuz. benimde fikrim bu yönde doların aşağı ivmelenmesini istemiyorlar aynı şekilde yukarıda ivmelenmesini istemiyorlar en sağlıklısı bu zaten bi orda bi burda olmaması belirsizlik ekonomimiz için çok sağlıksız.

celik2119 için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

etacarter ()

dolar iyi tutuldu sanki temmuzdan bu yana

1BeğenmedimŞikayet

celik2119 ()

Merkez bankasının dolar almasının tek amacı rezerv artırmak değil. İhracatçının rekabet gücünü korumayı ve ithalatı azaltmayı da hedefliyorlar. Yani rezerv dolu olsa bile, Cin gibi, ihracatı desteklemek için merkez bankası yine döviz alabilir.

0BeğenmedimŞikayet

Mustafacannnn ()

Bence hedeflerden biri MB rezervlerini arttırmak. Gaye hanım da Mehmet bey de her açıklamalarında üstüne basarak söylüyorlar hocam. Ki gidişatta bunu gösteriyor faiz artışları sonrası rezerv alımı yapmasalar dolar aşağı yönlü ivmelenirdi diye düşünüyorum.

0BeğenmedimŞikayet

TarikAbi ()

anladım bizdeki LA Delik Da Don :)))

0BeğenmedimŞikayet

celik2119 ()

Yok, Altın duruyor (en azından durduğunu zannediyoruz, la casa de papeldeki gibi). K. tardan dolar kiralayıp onu satıyoruz.

TarikAbi için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

TarikAbi ()

peki onları satıp dolar a mı ceviriyorlar

0BeğenmedimŞikayet

celik2119 ()

Türkiyede çıkarılan tüm Altın lar merkez bankasına satılmak zorunda. O yüzden dolar azalsa da altın artıyor.

TarikAbi için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

TarikAbi ()

peki anlayamadıgım Altın rezervi nasıl böyle artıyor bunu çözemedim

0BeğenmedimŞikayet

celik2119 ()

Y. bancı para olduğu için onu rezerv gösterip kendi dolar ımız satıyoruz.

atesank2023 için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

celik2119 ()

Sıfırlama gibi bir hedef yok. Sıfırın Altın da 68 milyar dolar a kadar düşmüştü, o şekilde de çevir ebildiler.

2BeğenmedimŞikayet

celik2119 ()

Şahin alacak paramız yok ama mercedes kiralayıp ona biniyoruz.

Kaya4848 için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Kaya4848 ()

At başkasının, fayton başkasının. Biz biniyoruz herhalde... havamız olsun diye... yoksa yaya yürümek zorunda kalırız... ozaman hiç havalı olmaz...

0BeğenmedimŞikayet

Mirgasur ()

Yüksek faiz en az 1.5 sene gider gibi geliyor şuan dövizin ateşi ile baş edilmiyor birde düşürme denemeleri dönülmez bir hata olur güven geri gelmişken

1BeğenmedimŞikayet

atesank2023 ()

sonuçta değiş tokuş ve her swap dolar olarak anlaşılmıyor bazı swaplara baktım o ülkelerin para birimi üzerinden yapılmış

0BeğenmedimŞikayet

Mustafacannnn ()

Hocam bence sıfırlamadan faizi düşürmezler, sabit tutabilirler ama düşürmezler gibime geliyor sizce de öyle mi?

2BeğenmedimŞikayet

celik2119 ()

Swap borçtan farklı. Bir tür kiralama işlemi. Bizim merkez bankası kendi hesabına 29 milyar tl tanımlıyor. Para basmış oluyor yani. Sonra o 29 milyar tlyi k. tar merkez bankası hesabına tanımlıyor. K. tar merkez bankası da rezervindeki 1 milyar dolar ı bizim merkeze göndermiş gibi yapıyor. Bir yıl boyunca doları kasada tutuyoruz. Bir yılın sonunda dolar faizi olarak k. tara %10 yani o anki kurla değişecek şekilde yaklaşık 2.9 milyar tl ödüyoruz. Böylece dolar bir yıl daha bizim hesaptaymış gibi gösteriliyor. Aslında dolar k. tara ait.

atesank2023 için cevaplandı (yorumu göster)

1BeğenmedimŞikayet

atesank2023 ()

swap dediğimiz karşılıklı para değiş tokuşu değil mi yoksa sadece borç mu borçsa adı neden swap?

Cevap yaz Gönder
Uyarı: Yorumunuzun içeriğinde hakaret, karalama, aşağılama, saldırı, küfür vb. şeyler kesinlikle bulunmamalıdır.
Kurallar !

Yorum yazın:

Kalan karakter: 5000

Canlı Ons Grafiği

Anlık | 1D | 5D
Ons grafiği hazırlanıyor...

Dolar Grafiği

1D | 10D | 1S | 1G
Dolar grafiği hazırlanıyor...

Copyright © 2018 Her hakkı saklıdır.
Vagonmedya Bilişim San. ve Tic. A.Ş.
1) Altin.in'de yer alan içeriğin doğru ve/veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemekte, hiçbir veri ve/veya paylaşım, yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Sitenin içeriği referans alınarak yapılacak hiçbir işlemin doğuracağı maddi ve/veya manevi herhangi bir kayıptan altin.in sorumlu değildir. 2) Altin.in ziyaretiniz sırasında ip adresiniz ve bilgisayarınız aracılığıyla toplanabilen diğer veriler altin.in tarafından kayıt altında tutulmaktadır. 3) Altin.in tüm içeriği önceden uyarmaksızın değiştirme, kaldırma ve yenilerini ekleme hakkına sahiptir. 4) Altin.in gerekli gördüğü taktirde üyelerin ip numaralarını engelleme hakkına sahiptir. 5) Altin.in yorumlar bölümünde ki içerik, görsel, yorum ve paylaşımlar (tarafımızdan onaylanmaksızın) kullanıcılar tarafından kendi iradeleri ile paylaşılmaktadır. Bu içeriklerden dolayı doğabilecek hukuksal konulardan içeriği oluşturan kullanıcı sorumlu olacaktır. 6) Altin.in'in tüm kullanıcıları 5651 Sayılı Kanunun 8. ile 9. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Bu bağlamda altin.in hukuksal haklarını saklı tutar. 7) Bu uyarılar önceden haber verilmeksizin değişkenlik gösterebilir takibi kullanıcılarımızın sorumluluğundadır.
Sitemizden yararlanmanız ve reklamlar için çerezler kullanılır.
KVKK ve Çerez politikalarımızı inceleyiniz.
Onaylıyorum