Gece

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile ilgili bilgilendirmemiz için tıklayınız.
"Başla" veya "Üyeliği Tamamla" butonuna basarak KVKK hakkında bilgilendirildiğinizi ve Açık Rıza Metnini okuyarak kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Gram AltınDolarEuroGümüşSterlinAltın OnsBistBitcoinPlatin
PARİTE 1.0729 13:26:28
EUR 34.7702 13:26:28
USD 32.3840 13:26:28
ALTIN ONS $2342.4100 13:26:28

Grafiği gönderen: Aytaç_fb41

⭐⭐⭐Aytaç_fb41 ()
Dolar
Merhaba arkadaşlar,

XAU/USD Güncel Kur:1701.34 4H grafikte görünen 2 adet İkili Tepe ve Bayrak Formasyonu bulunmaktadır. Güvenilirlik derecesi yüksek trend dönüş ve devam formasyonlarıdır. İkili Tepe: Yükselen bir trendin sonunda oluşur ana trend değişim formasyonları olduğundan iki tepenin oluşması arasındaki süre 2-3 ay olabilir fakat grafikteki oluşumlar 15 günlük bir süreyi gösteriyor. Bu formasyonda iki tepenin yüksekliği aynı seviyede gerçekleşmek zorunda değildir. Tepeler arasında %3 yükseklik farkı olabilir fakat bu tepelerde bir fark yok diyebiliriz. İki tepe oluşurken, fiyatlar yükselen bir trendde hareket etmektedir. Fiyatlarla birlikte işlem hacmi de yükselir. Yükselen fiyatlar, ulaştığı tepe noktasından (1689.30 grafikte görünen 1 ve 3 nolu bölgeden) geri dönerek bir dip oluşturur (1571.45 grafikte görünen 0,2 ve 4 nolu bölge). Oluşan bu dipten dönüşte bir önceki zirve noktası direnç olarak karşımıza çıkar (1689.30 grafikte görünen 3 nolu bölge). Bir önceki tepenin olduğu seviyeden gelen satışlarla ilk tepenin tamamlandığı destek seviyesi kırılır Formasyon 'M' harfine benzemektedir. Destek kırıldıktan sonra fiyatın H yüksekliği kadar düşmesi beklenir. 1. İkili Tepe yi göreceğiniz üzere formasyon tamamlanmış ve hedef gerçekleşmiştir formasyon hedefi 5. bölge olan 1452.30 bölgesini fiyatlamıştır. Sonrasında göreceğiniz üzere devam formasyonu olan bayrak oluşmuş; Bayrak Formasyonu trendin devamı anlamına gelen oluşumlardır. Hızlı bir formasyondur bu sebeple çok dikkat edilmesi gerekir. Büyük bir yükselişten sonra hareketin devamı için kar realizasyonunun yapıldığı bölümdür. Bayrak formasyonu kesinlikle bir geri dönüş formasyonu değildir yükseliş yönlü bir formasyondur. Bayrak formasyonu ile flama formasyonu birbirine çok benzerler. Kısaca tanımlamak gerekirse; çok sert bir yukarı fiyat hareketinden sonra, kısa vadeli iniş çıkışlar yani dalgalanmalar oluşur ve bu iniş çıkışların grafikte şekli bayrağa benzer. Bu oluşum sırasında genellikle hacimler düşük seviyede, aşağı ve yukarı şekilde kısa kısa hareket eder. Bayrak formasyonunun oluşumunda ilk hareket çok sert bir yukarı hareket sonucu oluşur demiştik, bu hareket bayrağın direğini meydana getirmektedir. Bayrak direği oluşurken gerçekleşen yükselişi kaçıran yatırımcılar, kar realizasyonu yapabilmek için bayrak oluşumunu takip edebilirler. Pozisyona girme sinyali, bayrak oluşumunun üst noktası kırıldığı anda gelir yani 1615.45 bölgesi... Bu seviyede hacimlerde gözle görünür oranda artış meydana gelir. Eğer hacimde beklenen artış olmaz ise, fiyatın düşüş yönlü seyrettiği, fiyatın tekrar bayrak içine döndüğü durumlarda formasyon çalışmaz diyebiliriz. Oluşum muhtemelen geçerliliğini yitirecektir ve fiyatlar tekrar bayrak içerisine geri gelecektir buda dediğim gibi formasyonun çalışmadığını ve geçerliliğini yitirdiği anlamına gelir. Formasyonun çalışmama sebepleri farklılıklar gösterebilir bunları da ayrıca değerlendiririz… Hedef fiyat seviyesi genelde, bayrak direğinin başlangıç noktası ile bayrağın oluştuğu kısım arasındaki farkın, bayrak oluşumu tamamlanıp yukarı harekete başlandığı noktaya eklenmesiyle bulunur. Yani trend hacimi bayrak direği kadar olacaktır. Hedef seviye belirlenirken bayrak direği formasyon kırılma bölgesinden yukarı çekilir ve hedef belirlenir. Göreceğiniz üzere 1747.52 ile hedef gerçekleşmiştir.
Formasyonu daha net anlayabilmek açısından oluşuma dikkatli bakacak olursak;
1- Bayrak Direği (formasyon oluşumu için takip edilir)
2- Formasyon Teyidi- Kırılma Bölgesi (bayrak üst noktası)
3- Pozisyon Alınması (formasyon çıkışında fiyatın bayrağı üst noktasını kırarak bir süre ilerlemesini beklemek pozisyonun riskini azaltmak açısından büyük önem taşır)
4- Trendin Devamı – Hedefin Belirlenmesi (bayrak direği kadar mesafe takip edilir)

DİKKAT EDİLECEK NOKTA! 2.İkili Tepe Formasyonu, formasyon 1739.10 ile tepe teyidini almış ve ilk hedefi olan alt destek noktasına ulaşmıştır 1691.40 fakat biraz ivme alıp kırılma bölgesi üzerinde kalsada sonradan tekrar geri dönüş pozisyonuna girmiş durumda kırılma bölgesi olan 1691.40 fiyatının Altın da 4H ve veya günlük kapanışlar izlenmelidir bu durumda hedef bölgesi olan 1643.70 seviyesinin fiyatlanması beklentimdir.

Çalışma formasyon ve teknik açıdan değerlendirilmiştir, trendin DEĞİŞMEMESİ (haber durumu- extrem gelişmeler) durumunda göreceği bölgelerdir. Grafikler üzerindeki analizlerim şahsi düşüncelerimdir bu sebeple yatırım tavsiyesi olarak belirleyici değildir bunu özellikle belirtmek isterim. İşlem açmak veya kapatmak tamamen sizin tasarrufunuzdadır, destek/direnç faktörünü, oluşabilecek diğer formasyonların etkisini ve fiyata etki edebilecek haberlerin takibini yaparak işlemlerinizi değerlendirmenizde fayda var. Yaptığım analizlerden ve yorumlardan size mantıklı gelen rakamlar olur ise işlem yapar veya yapmazsınız ben alın yada satın asla demiyorum. Kesin bir şekilde yönlendirme yapan kişilerden de ayrıca uzak durmanızı tavsiye ederim. Bu sebeple değerlendirmek istediğiniz enstrümanları kendiniz belirlemeniz daha doğru olacaktır biz sadece fikirlerimizi paylaşıyoruz. Ne görüyorsak onu söylüyoruz, herkesin gönlüne göre olması temennisi ile bol kazançlar dilerim saygılar.

Yorumlar (27)

Yasal Uyarı: Altin.in'de yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler Yatırım Danışmanlığı kapsamında değildir. Yorumlar kullanıcıların kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Dolayısıyla kullanıcıların yorumlarına göre yatırım kararı almamanız konusunda kesinlikle uyarıyoruz.

0BeğenmedimŞikayet

EAST9 ()

Slm Aytaç kardeşim kısa zamandır sizi takip etmekteyim ayrıca paylaşımlarınızı beğeniyorum swap ile ilgili ongorunuz nedir bugün veya hafta olurumu sizce ytd olmak uzere

Aytaç_fb41 için cevaplandı (yorumu göster)

1BeğenmedimŞikayet

Aytaç_fb41 ()

Nasipse 397 extrem bir durum olmaz ise... YTD.

maraz_42 için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

maraz_42 ()

aytaç hocam bırde altında son durum nedır gorunen ne dır hedef varmı

0BeğenmedimŞikayet

maraz_42 ()

yanı abı pekı neden yukselıyor yanı yukselmesı benım ısıme hem gelıyor hem gelmıyor paramın yarı nakıt duruyor burdan alsam mı almasam mı bılemedım

1BeğenmedimŞikayet

Aytaç_fb41 ()

Bizim dediklerimizle uyumlu açıklamalar eyvAllah sayın Maraz gidişat o yönde.

0BeğenmedimŞikayet

maraz_42 ()

ınanmıyorum su ortamda ama bılmıyrum genede bellı olmaz gıbı

Kubilay66 için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Kanalcı ()

Bende diyeyim altın 1000? dolar 15? diye ama şu ortamda kim ne derse desin inanma lafla olmuyor ytd

0BeğenmedimŞikayet

Kubilay66 ()

Sen de İnan dın mı?

1BeğenmedimŞikayet

maraz_42 ()

İKO Başkanı Atayık, 2020 yılına 478 TL'yle başlayan çeyrek altının, yüzde 32 artışla nisan ayında 633 TL'yi gördüğünü, yıla 291 TL'yle başlayan gram altının geçen hafta 389,5 TL'ye kadar çıkarak yüzde 30'un üstünde prim yaptığını hatırlattı.

Atayık, şunları kaydetti:

"Bilindiği gibi iç piyasada altın, hem doların TL karşısındaki ederi hem de küresel piyasalardaki ons değerleri üzerinden belirleniyor. Bu nedenle çeyrek altın ve gram altın fiyat aralıkları öngörülerinde dolar/TL kotasyonları çok önemlidir. Dün açıklanan enflasyon verileri beklenildiği gibi düşük çıktı. Bu hafta içerisinde döviz likiditesi konusunda kamu ve özel sektörden yurt dışı borçlanma enstrümanlarıyla ilgili gelecek olumlu haber akışı, dolar fiyatını 7 TL'den ilk etapta 6,90-6,70 TL aralığına çekebilir. Aksi durumda, uzmanların öngörüsüyle altının gramında 389 TL ve üstünü görmek olası olabilir. Pek ihtimal vermiyorum ancak analistlerin tahminlerine göre doların 7 TL üzeri çıkışı devam eder, altının onsu da direnç olarak gösterilen 1,740 seviyesini kırarsa bir süredir dile getirilen gram altında 400 TL'yi de görebiliriz.

bu ılk kı hocam ılk gonderdıgıgım bu haberın devamı

2BeğenmedimŞikayet

Aytaç_fb41 ()

Allah razı olsun sayın Gr. Altn teşekkür ederim güldürdünüz beni Allah da sizi güldürsün varolunuz bol kazançlar dilerim saygılar.

Gr_Altn için cevaplandı (yorumu göster)

2BeğenmedimŞikayet

Gr_Altn ()

Grafiklerin duayeni. Son grafik bükücü. Üstad başarılarının devamını diliyorum. Takipteyim.

0BeğenmedimŞikayet

Aytaç_fb41 ()

Teşekkür ederim bol kazançlar saygılar.

mdirgin için cevaplandı (yorumu göster)

1BeğenmedimŞikayet

mdirgin ()

Emeğinize sağlık üstad...

0BeğenmedimŞikayet

Güvenli_liman47 ()

Tamam hocam teşekkürler sağolun

0BeğenmedimŞikayet

Aytaç_fb41 ()

Sayın Güvenli Liman bakın uzun uzadıya yazıyorum formasyonun amacını ve hareket sürecini anlatıyorum en olursa nereye gider kırılma bölgeleri vs trend hareketi ne olur gibi... Bu beklentim değil gördüğüm oluşumu aktarmamdır beklentim full gram altında olan biri olarak tabiki yükseliş olsun isterim.

Güvenli_liman47 için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Bağlayıcı ()

Biliyorum Aytaç bey zaten onu soyluyorum acaba yazinizimi yanlış okudum biri daha yazmış size hocam yankismi okuduk yazıyı diye mesaj atmış bende ondan sordum.

0BeğenmedimŞikayet

Aytaç_fb41 ()

Ben gördüklerimi aktarıyorum.

Bağlayıcı için cevaplandı (yorumu göster)

3BeğenmedimŞikayet

Aytaç_fb41 ()

Sayın Polat_hasan alım satım zararkes önermiyorum biliyorsunuz, zararına neden işlem yapıcaksınız ki 384 den almışsınız bekleyin biraz sabırlı olmanızda fayda var altın uzun vade yatırımdır kırılma bölgelerindeyiz inşaAllah kırılma gerçekleşir yüzler güler gönlünüze göre olsun bol kazançlar dilerim.

Polat_hasan için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Bağlayıcı ()

Aytaç bey siz onstadusus beklemigormusunuz yanlismi anladım:)

0BeğenmedimŞikayet

Güvenli_liman47 ()

Hocam ben yazdıklarınızı yanlış yorumladım galiba ons da düşüş beklediğiniz düşündüm

0BeğenmedimŞikayet

Aytaç_fb41 ()

Tabi doların da desteklemesi gerekli dolarda 1 kuruşluk hareket gramda neredeyse 2 tl lik bir etkiye sebep oluyor aynı anda onsda yükselirse bu durumda bonus oluyor.

Güvenli_liman47 için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Güvenli_liman47 ()

Hocam gram altında dolar bazli mi yükseliş bekliyorsunuz

1BeğenmedimŞikayet

Polat_hasan ()

Tesekkur ederiz gram hakkinda ne dusunuyorsuuz ben du 384 ten aldim 397 ye cikar diye ama gorunusu bakilirsa pek cıkmaya niyeti yok gibi bugun tekrar denermi hangi sev8yeyi bekleyeyim veya zararkes yapayimmi

0BeğenmedimŞikayet

Aytaç_fb41 ()

Teşekkür ederim Hüseyin abim varolasın Allah razı olsun.

HYL için cevaplandı (yorumu göster)

1BeğenmedimŞikayet

Aytaç_fb41 ()

Teşekkür ederim sayın Mali bol kazançlar dilerim saygılar.

mali_x için cevaplandı (yorumu göster)

1BeğenmedimŞikayet

mali_x ()

Ders niteliğinde harika bir çalışma olmuş. Emeğine, yüreğine sağlık kardeşim.

1BeğenmedimŞikayet

HYL ()

Güzel çalışma. Eline emeğine sağlık. Like
Bol şans dilerim.

Cevap yaz Gönder
Uyarı: Yorumunuzun içeriğinde hakaret, karalama, aşağılama, saldırı, küfür vb. şeyler kesinlikle bulunmamalıdır.
Kurallar !

Yorum yazın:

Kalan karakter: 5000

Canlı Ons Grafiği

Anlık | 1D | 5D
Ons grafiği hazırlanıyor...

Dolar Grafiği

1D | 10D | 1S | 1G
Dolar grafiği hazırlanıyor...

Copyright © 2018 Her hakkı saklıdır.
Vagonmedya Bilişim San. ve Tic. A.Ş.
1) Altin.in'de yer alan içeriğin doğru ve/veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemekte, hiçbir veri ve/veya paylaşım, yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Sitenin içeriği referans alınarak yapılacak hiçbir işlemin doğuracağı maddi ve/veya manevi herhangi bir kayıptan altin.in sorumlu değildir. 2) Altin.in ziyaretiniz sırasında ip adresiniz ve bilgisayarınız aracılığıyla toplanabilen diğer veriler altin.in tarafından kayıt altında tutulmaktadır. 3) Altin.in tüm içeriği önceden uyarmaksızın değiştirme, kaldırma ve yenilerini ekleme hakkına sahiptir. 4) Altin.in gerekli gördüğü taktirde üyelerin ip numaralarını engelleme hakkına sahiptir. 5) Altin.in yorumlar bölümünde ki içerik, görsel, yorum ve paylaşımlar (tarafımızdan onaylanmaksızın) kullanıcılar tarafından kendi iradeleri ile paylaşılmaktadır. Bu içeriklerden dolayı doğabilecek hukuksal konulardan içeriği oluşturan kullanıcı sorumlu olacaktır. 6) Altin.in'in tüm kullanıcıları 5651 Sayılı Kanunun 8. ile 9. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Bu bağlamda altin.in hukuksal haklarını saklı tutar. 7) Bu uyarılar önceden haber verilmeksizin değişkenlik gösterebilir takibi kullanıcılarımızın sorumluluğundadır.
Sitemizden yararlanmanız ve reklamlar için çerezler kullanılır.
KVKK ve Çerez politikalarımızı inceleyiniz.
Onaylıyorum