Gece

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile ilgili bilgilendirmemiz için tıklayınız.
"Başla" veya "Üyeliği Tamamla" butonuna basarak KVKK hakkında bilgilendirildiğinizi ve Açık Rıza Metnini okuyarak kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Gram AltınDolarEuroGümüşSterlinAltın OnsBistBitcoinPlatin
PARİTE 1.0870 19:46:24
EUR 34.9839 19:46:24
USD 32.2051 19:46:24
ALTIN ONS $2414.8350 19:46:24

Grafiği gönderen: ABDÜLCANBAZ

Bir parite ye ters veya düz parite diyerek yeni paritecilerin kafasını karıştırmaya bence gerek yok. Hatta ben kendi adıma hangi pariteler düz veya terstir bilmem.

Peki bunu bilmeden nasıl parite yapılır?

Elinizde 1 lira var. Amacınız ekmek almak.
Ekmek grafiğine baktığımızda bizde uyanan fikir ekmek fiyatının artacağı yönünde ise deriz ki ben bu para ile ekmek alayım. Ekmek fiyatı 1.25 olursa bu ekmeği 1.25'ten satar 1 liram 1,25 liraya yükselmiş olur.

Şimdi aşağıya bir grafik bırakıyorum. dolar xTL

Türk vatandaşısınız. Grafik size yükselecem diyorsa aslında bu şu demektir. 100 lira ile yakında daha az dolar alacağım. Bu yüzden dolar yükselmeden alayım. Alırsınız 18,8 dolar, yükselir fiyat 5.35'e. Yükseldiğinde satarsınız 18,8 dolarınızı. Cebinize 100,6 liranızı.

Başka bir grafik vereyim ekrana; TLxDolar

Türk vatandaşısınız ve elinizde dolar var. Bununla TL alınır mı konusunda düşünüyorsunuz. Bu grafik size ekrandaki değer daha da düşecek diyorsa yani 1 lira ile yakında 0,187 dolar değil, 0,17 dolar alabileceksiniz diyorsa bu şu demek yakında 1 lira ile daha az dolar alabileceksin. O halde dolarlarınızı satmaz 0,17 değerini beklersiniz. İlk örnekteki 18,8 doları şimdi TL'ye çeviri rseniz 100 liranız olur, 0,17 değerini beklerseniz 110 liranız olur.

Biraz daha somutlaştırayım.

EuroxUSD 1,14 şuanda. 100 dolarınız var. Grafik size 1,15 olacak diyorsa 100 doları euro ya geçirir ve 87,7 euronuz olur.

Bir süre sonra parite 1,15 olursa 87,7 euroyu dolara çevirir 100,9 dolarınız olur.

USDxCHF 0,995 grafik size düşeceğim diyorsa bu şu demek; şu anda 1 dolar ile 0,995 frank alabiliyorsun ama bir süre sonra 1 dolar ile 0,98 frank alabileceksin. Yani alabileceğin frank azalacak. O halde değer kaybeden dolar olacaksa dolarda durmayayım, franka geçeyim. 100 doları 0,995 değerinden franka geçer 99,5 frankınız olur. Parite gerçekten 0,98 olursa bu defa frankları dolara geçersiniz 101,5 dolarınız olur.

Hasılı, ters veya düz parite diye bir konu yok=)
Grafiğe soracağınız soru önemli.

1 x ile daha sonra 2 y mi alacağım yoksa 0,5 y mi?
2 y alınabilecekse x parasını elinizde tutarsınız, 0,5 y alınabileceğine inanıyorsanız x de durmak manasız, y dövizine geçiniz.

Yorumlar (5)

Yasal Uyarı: Altin.in'de yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler Yatırım Danışmanlığı kapsamında değildir. Yorumlar kullanıcıların kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Dolayısıyla kullanıcıların yorumlarına göre yatırım kararı almamanız konusunda kesinlikle uyarıyoruz.

1BeğenmedimŞikayet

_Twilight_ ()

Anlaşılır bir dille yaptığınız öğretici bu ve diğer yorumların tümü için teşekkürler :)

0BeğenmedimŞikayet

Ogun ()

Sizin bisikletli amca hangi paritelerde geziyor var mi gitmek istedigi bir yer hedef.. ben bir kisim chf de bir kisimda eurgbp de islem yaptım ama fikrinizi duymak isterim

0BeğenmedimŞikayet

gökyüzümavisi ()

Güzel ve anlaşılır bir anlatımla faydalı bir paylaşım olmuş.
Emeğiniz için teşekkürler hocam.

2BeğenmedimŞikayet

ABDÜLCANBAZ ()

@admin
sanırım, büyük ihtimal, galiba altyorum ekrana düşmedi.
Yardım ederseniz sevinirim.

Cevap yaz Gönder
Uyarı: Yorumunuzun içeriğinde hakaret, karalama, aşağılama, saldırı, küfür vb. şeyler kesinlikle bulunmamalıdır.
Kurallar !

Yorum yazın:

Kalan karakter: 5000

Canlı Ons Grafiği

Anlık | 1D | 5D
Ons grafiği hazırlanıyor...

Dolar Grafiği

1D | 10D | 1S | 1G
Dolar grafiği hazırlanıyor...

Copyright © 2018 Her hakkı saklıdır.
Vagonmedya Bilişim San. ve Tic. A.Ş.
1) Altin.in'de yer alan içeriğin doğru ve/veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemekte, hiçbir veri ve/veya paylaşım, yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Sitenin içeriği referans alınarak yapılacak hiçbir işlemin doğuracağı maddi ve/veya manevi herhangi bir kayıptan altin.in sorumlu değildir. 2) Altin.in ziyaretiniz sırasında ip adresiniz ve bilgisayarınız aracılığıyla toplanabilen diğer veriler altin.in tarafından kayıt altında tutulmaktadır. 3) Altin.in tüm içeriği önceden uyarmaksızın değiştirme, kaldırma ve yenilerini ekleme hakkına sahiptir. 4) Altin.in gerekli gördüğü taktirde üyelerin ip numaralarını engelleme hakkına sahiptir. 5) Altin.in yorumlar bölümünde ki içerik, görsel, yorum ve paylaşımlar (tarafımızdan onaylanmaksızın) kullanıcılar tarafından kendi iradeleri ile paylaşılmaktadır. Bu içeriklerden dolayı doğabilecek hukuksal konulardan içeriği oluşturan kullanıcı sorumlu olacaktır. 6) Altin.in'in tüm kullanıcıları 5651 Sayılı Kanunun 8. ile 9. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Bu bağlamda altin.in hukuksal haklarını saklı tutar. 7) Bu uyarılar önceden haber verilmeksizin değişkenlik gösterebilir takibi kullanıcılarımızın sorumluluğundadır.
Sitemizden yararlanmanız ve reklamlar için çerezler kullanılır.
KVKK ve Çerez politikalarımızı inceleyiniz.
Onaylıyorum