Gece

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile ilgili bilgilendirmemiz için tıklayınız.
"Başla" veya "Üyeliği Tamamla" butonuna basarak KVKK hakkında bilgilendirildiğinizi ve Açık Rıza Metnini okuyarak kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Gram AltınDolarEuroGümüşSterlinAltın OnsBistBitcoinPlatin
PARİTE 1.0723 01:21:10
EUR 34.7956 01:21:10
USD 32.4382 01:21:10
ALTIN ONS $2305.1400 01:21:10

Grafiği gönderen: shaokahn

⭐⭐shaokahn ()
Ons

Bu hafta altın analizine biraz Rusya odaklı değinmek istiyorum. Grafikten'de görülebileceği üzere dünya altın üretiminin %9'dan fazlası Rusya tarafından sağlanıyor. Dolayısıyla piyasa için önemli bir ihracatçı konumunda. (Merak edenler için Paladyum konusuna ayrı bir zamanda daha detaylı değineceğim). Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimin Altın fiyatları nı yukarı sürüklemesi bir yana üretim anlamında da sekteye uğratabileceğinden dolayı getiri oranlarındaki artışa rağmen fiyatlar baskılanamıyor. Dolayısıyla bu gerginliğin en büyük kazananlarından birisi altın.

Gelelim teknik boyuta. Aşağıdaki grafik altın ETF'lerindeki son durumu bazı diğer indikatörler ile beraber gösteriyor. Altın ETF'leri son hafta gerçekeleşen işlemlerde 469K ons alım gördü ve toplam büyüklük 99.5 milyon seviyesine yükseldi (100 milyon sembolik anlamda önemli bir eşik). Ayrıca hedge fundların net long pozisyonlarında 39% artış yaşandı. Her iki tarafın da pozitif yönü işaret etmesi bu anlamda önemli. Her ne kadar önümüzde FED'in agresif açıklamaları ve faiz konusu olsa da global risklerin belirsizlikleri arttırması altın özelinde değerli metallerin güçlü kalmasına yol açacaktır. Fiyatlar konusundaki bir risk Rusya konusunun suhuletle çözülmesi olur ki bu durumda satış görme ihtimalimiz yüksek. Ancak benim beklentim volatilitenin ve risklerin arttığı bir dönemin içerisinde olduğumuz ve bu risklerin kolay kolay sona ermeyeceği. Ben aylardır söylediğim üzere 1700'de tamamladığım altın alımlarını hala taşıyorum. Hiçbir değişiklik yapmadım. Ekstra alım yapmıyorum. Daha önce açıkladığım portföy dengesinden dolayı. Ancak portföyünde değerli metal bulundurmayan uzun vadeli yatırımcıların bir miktar da değerli metal taşımalarını öneririm. Yine de herkesin kendi takdiri. iyi haftalar dilerim.

Yorumlar (16)

Yasal Uyarı: Altin.in'de yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler Yatırım Danışmanlığı kapsamında değildir. Yorumlar kullanıcıların kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Dolayısıyla kullanıcıların yorumlarına göre yatırım kararı almamanız konusunda kesinlikle uyarıyoruz.

0BeğenmedimŞikayet

ramazan23 ()

Selam hocam AKGRT artıp düşmeye başladı beklentiniz ne yönde satsam mı acaba

shaokahn için cevaplandı (yorumu göster)

3BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Yoğunluktan pek fırsatım olmuyor haftalık notları paylaşmaya. Malum bu notlar için biraz araştırma ve çalışma yapmak gerekiyor her hafta. Ancak gelen soruları cevaplamaya çalışıyorum. Genel mana da beklentilerimizde bir değişiklik yok, değerli metalleri taşımaya devam :) Selamlar.

Deniz93 için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Deniz93 ()

Abi nerelerdesn

0BeğenmedimŞikayet

Camloj ()

Teşekkürler ederim.

0BeğenmedimŞikayet

Seko3535 ()

Slm hocam altin ons 19.60 teste kaldim acaba gelirmi yine bilgi vermisiniz

0BeğenmedimŞikayet

Vedolizim ()

Asuzu için ne dersin ustat

4BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Birkaç gün önce paylaşmıştım. Yine yazayım.

Uzun vadeli temettü sebebiyle portföyde yer alan hisseler: FROTO, BIMAS, TAVHL, TKFEN, EREGL, VESBE ve ARCLK.

Kısa- Orta vadeli bulundurduğum hisseler: ZOREN, DARDL, TRILC

Trade amaçlı olarak yer alan: BIOEN

Bugün ekleme yaptıklarım: VESTL, VESBE, TKFEN, AKGRT, BIOEN, HEKTS, EGEEN.

Şunu da belirteyim ben Bist konusunda uzman değilim ve sürekli takip ettiğim bir borsa değil. Sadece elimde ekstra TL olduğunda ve sert düşüşlerde ekleme yapıyorum. O yüzden sizin beklentiniz ve yatırım stratejiniz benimkinden farklı olabilir. Sadece bilgi vermesi açısından bu portföyü paylaştım. Siz yine kendi araştırmanızı yapın. Selamlar.

Camloj için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Camloj ()

Hocam hisse olarak ne aldınız?

9BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Bugün Altın da ilk kısmi kar realizasyonunu yaptım. Yaklaşık %5'lik bir kısmını nakde döndüm. En son yaptığım alımda TL bazında (ki burada paylaşmıştım) 386'idi. Şimdi bu karların bir kısmını realize etmek için doğru zaman olduğunu düşünüyorum. Buradan gelen nakdi türk hisse senetlerinde kullandım. dolar bazında 1700'de tamamladığım onslara henüz dokunmuyorum. Onlar portföyü dengeleme adına bu belirsizlikte önemli bir görev üstleniyor. İşler iyiyken değerli metallerin pek prim yapmadığı doğru ancak böyle öngörülemez durumlarda da can suyu oluyorlar. Malum tüm borsalar (Dijital paralar dahil) eksi yazarken portföyü değerli metaller dengeliyor. O yüzden aylardır portföyde değerli metal bulundurulmasını ve sert düşüşlerin alım fırsatı olduğunu yazıyorum.

Bu noktada işlerin nereye gidebileceğini öngörmek zor. Küresel belirsizlik ve Rusya konusunun ucu açık. Umarım en kısa sürede bu yaşananlar son bulur. Son olarak ben kendi adıma değerli metalleri taşımaya devam edeceğim. Bu tip sert yükselişlerde %5 kar realizasyonu yaparak ilerlemeyi planlıyorum. Yine de herkesin kendi takdiri. Selamlar.

8BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Gümüş ETF'leri hala zayıf maalesef. Gümüş'ü yukarı çekecek sanayi üretimi ve yüksek enflasyon beklentisi vardı ancak ilki hala belirsiz ikincisini de FED baskılıyor. O yüzden gümüş bir türlü toparlayamadı. Ancak gümüş ile ilgili biraz daha detaylı bir araştırma yapacağım. Tüm verileri toplayıp öyle bir not paylaşmak istiyorum o zaman detaylı değiniriz. Selamlar.

teneketrampet için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Yalnızİnsan ()

Değerli üstad arayı çok açma.

1BeğenmedimŞikayet

teneketrampet ()

@shaokahn gümüş için ne dersiniz hocam? Altın gibi primlenmedi maalesef. Gümüşeki mevcut duruma dair görüşlerinizi ve yakın- orta vade için öngörülerinizi merak ediyoruz.

10BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Altın'daki yükseliş konusuna Pazartesi günü ve önceki haftalarda değinmiştim. Nitekim bugün geldiğimiz noktada ciddi primlenen bir Altın ile karşı karşıyayız. 1700'de tamamladığımız altın alımları hem dolar bazında hem de TL bazında üzmedi. Şimdilik hala satış için erken olduğunu düşünüyorum kendi açımdan (uzun vadeli portföy dengelemesi için kullandığımdan dolayı). Ancak portföyünün tamamı değerli metal olan veya daha kısa vadeli işlem yapan arkadaşlar için bu bölge kısmi kar alma bölgesi olabilir. Nitekim 1900'ler önemli direnç seviyelerinden birisi ve eğer Rusya konusu biraz hafiflerde, altın yükselen reel getirilerle yüzleşirse kısa vade de kısmi satışlar görebiliriz. Ancak beklentisi uzun vadeli olup portföydeki riskli varlıkları dengelemek için altın tutanlar varsa şimdilik hareket etmemek en doğrusu olur diye düşünüyorum. Yine de herkesin kendi takdiri. İyi haftalar dilerim.

0BeğenmedimŞikayet

Burtvinli88 ()

Hocam gümüş için yorumlarınız nelerdir? Her seferinde gümüş pozitif ayrılacak diye söylemler oluyor piyasada ancak halen bir atak gerçekleştirmedi. Sizlerin görüşleri nelerdir?

0BeğenmedimŞikayet

Brk_zhr ()

Hocam selam.
Mart Fed faiz kararına kadar.
Ons 2000 seviyelerini göreceğiz sanırım.
Gümüş için 29 seviyeleri kritik seviyeler.
Bu rakamlar hakkındaki görüşleriniz nedir.
Saygılar.

0BeğenmedimŞikayet

BuNickTamYirmiHarfli ()

Hocam bu seviyelerin Altın da alım fırsatı verir mi? Sepete eklemek istiyoruz saygılar

Cevap yaz Gönder
Uyarı: Yorumunuzun içeriğinde hakaret, karalama, aşağılama, saldırı, küfür vb. şeyler kesinlikle bulunmamalıdır.
Kurallar !

Yorum yazın:

Kalan karakter: 5000

Canlı Ons Grafiği

Anlık | 1D | 5D
Ons grafiği hazırlanıyor...

Dolar Grafiği

1D | 10D | 1S | 1G
Dolar grafiği hazırlanıyor...

Copyright © 2018 Her hakkı saklıdır.
Vagonmedya Bilişim San. ve Tic. A.Ş.
1) Altin.in'de yer alan içeriğin doğru ve/veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemekte, hiçbir veri ve/veya paylaşım, yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Sitenin içeriği referans alınarak yapılacak hiçbir işlemin doğuracağı maddi ve/veya manevi herhangi bir kayıptan altin.in sorumlu değildir. 2) Altin.in ziyaretiniz sırasında ip adresiniz ve bilgisayarınız aracılığıyla toplanabilen diğer veriler altin.in tarafından kayıt altında tutulmaktadır. 3) Altin.in tüm içeriği önceden uyarmaksızın değiştirme, kaldırma ve yenilerini ekleme hakkına sahiptir. 4) Altin.in gerekli gördüğü taktirde üyelerin ip numaralarını engelleme hakkına sahiptir. 5) Altin.in yorumlar bölümünde ki içerik, görsel, yorum ve paylaşımlar (tarafımızdan onaylanmaksızın) kullanıcılar tarafından kendi iradeleri ile paylaşılmaktadır. Bu içeriklerden dolayı doğabilecek hukuksal konulardan içeriği oluşturan kullanıcı sorumlu olacaktır. 6) Altin.in'in tüm kullanıcıları 5651 Sayılı Kanunun 8. ile 9. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Bu bağlamda altin.in hukuksal haklarını saklı tutar. 7) Bu uyarılar önceden haber verilmeksizin değişkenlik gösterebilir takibi kullanıcılarımızın sorumluluğundadır.
Sitemizden yararlanmanız ve reklamlar için çerezler kullanılır.
KVKK ve Çerez politikalarımızı inceleyiniz.
Onaylıyorum