Gece

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile ilgili bilgilendirmemiz için tıklayınız.
"Başla" veya "Üyeliği Tamamla" butonuna basarak KVKK hakkında bilgilendirildiğinizi ve Açık Rıza Metnini okuyarak kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Gram AltınDolarEuroGümüşSterlinAltın OnsBistBitcoinPlatin
PARİTE 1.0717 04:08:37
EUR 34.7857 04:08:37
USD 32.4370 04:08:37
ALTIN ONS $2334.2500 04:08:37

Grafiği gönderen: WAANTEED

⭐⭐WAANTEED ()
Dolar

Herkese merhaba.
USDTRY haftalık grafikte inceleme yaptım. RSI ve MACD yi eklemedim zirvelerde oldugu için. Sadece RSI de dolar 8.60 i gördüğünde 92 değerini göstermiş şuan 91 lerde.

1- DYX yani Dolar endeksi düşeni kırmış çanak yapıyor 100 leri test etme ihtimali var bu dolar kurunun yükselmesi için bir sebep.
2- 2018 Yılında Dolar/TL 7.28 TL leri gördüğünde MB faizleri %24 e çıkardı. Swap anlaşmaları yaptı ve aynı zamanda hazinedeki dolarları kullandı, böylelikle sağlam bir şekilde baskıladı ve 5.13 TL lere kadar düşürdü.

Şuan ki durumda sadece swap anlaşmaları ile dolar kurunun hızlı bir şekilde düşeceğini pek düşünmüyorum ancak alım fırsatları sunar insanlara. Çünkü 1 enstrüman ile doları düşürmek zordur.

Bu şekilde devam ederse yeni zirvelerin geleceğini düşünüyorum.

Malesef ki MB sağlam 2018 dekine benzer hareketler yapmazsa dolar kurunda orta kanalın altını görmek çok zor olur.

Şuan Dolar TL zirvelerde oldugu için dirençten söz edemiyoruz fakat 2018 deki düşeni kırdığı yerden fibonacci trend yaptığımız taktirde destek ve direnlerin çalıştıgını görmekteyiz. MB faiz indirdiği sürece ben yukarda 16.68 TL yi beklerim.

Beklentim : Dolar/TL düzeltme yapacak mıdır ? EVET 11.20 leri destek edecektir. Ama önce doların düşmesi için uygun şartların oluşması gerek şuan düşmesi için her hangi bir sebep göremiyorum bu yüzden kırmızı ve mavi alanda dalgalanmalar olacaktır. Herkese bol kazançlar. Esen kalın.

Yatırım Tavsiyesi değildir.

Yorumlar (14)

Yasal Uyarı: Altin.in'de yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler Yatırım Danışmanlığı kapsamında değildir. Yorumlar kullanıcıların kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Dolayısıyla kullanıcıların yorumlarına göre yatırım kararı almamanız konusunda kesinlikle uyarıyoruz.

1BeğenmedimŞikayet

Mertefexc ()

Bende analize katılıyorum ama 12.5 de dip nokta diye tahmin ediyorum

WAANTEED için cevaplandı (yorumu göster)

3BeğenmedimŞikayet

WAANTEED ()

Usd/TRY 8.70 TL iken portföyünüzde 6 ay kadar döviz bulundurmanız gerektiğini yazmış yeni zirveler beklediğimi ifade etmiştim. 3 hafta önce 16.68 e kadar yükseliş beklediğimi söylemiştim ve dün gecede 18.30-11.20 arası dalgalanma olacağını yazmıştım. Analizlerin burada hedefine ulaştı. Sınava hazırladığım için yoğunum fakat İlerleyen aylarda tekrar bilgilendirmede bulunacağım. Sağlıcakla kalın

1BeğenmedimŞikayet

WAANTEED ()

3 hafta yaptığım analizin devamıdır:
TEMEL olarak bakarsak;
1- Geçen hafta FED 2022-23 için 3 3 defa faiz arttırmaya gideceği kararı aldı. Dolar endeksinin teknik olarak 100 değerine çanak formasyonu yapması için temel sağlanmış oldu.
2- MB faiz düşürmeye devam ederse yukarıda 16.68 beklediğimi söylemiştim. Maalesef gerçekleşti. Bakanın değişmesi ile MB faiz düşürme politikasına devam edeceği anlaşılıyor.
3- Takip edeceğimiz durum Bist 30 dan çıkan yabancı yatırımcının Bist100 hisselerine gireceği mi ? Yoksa elindeki TL ile dolar almak için Doları bir miktar aşağı mı çekeceği ? izlemekte fayda var.

TEKNİK olarak bakarsak;
Yukarda sadece 18.30 var. Her ne kadar Temel yükselişi desteklesede bir emitanın değerinde hızlı değişimler doğal olarak düzeltme hareketini getirir. Bu hareketin geçen hafta dediğim gibi mavi ve kırmızı alanda 11.20-16.68 fiyat aralığında üçgen sıkışma yapacağını düşünüyorum. Bu belki 18.30-11.20 aralığında da olabilir.

Yatırım tavsiyesi değil kendi düşüncelerimdir.

Herkese iyi geceler ESEN KALIN...

0BeğenmedimŞikayet

Rocka ()

Bekliyoruz Hocam, saygılarımla.

0BeğenmedimŞikayet

Selçuktrk ()

Mavi ve kırmızı alanda dalgalanır dediğiniz aralığı rakam olarak verebilir misiniz ?
Saygılar kardeşim...

0BeğenmedimŞikayet

WAANTEED ()

Malesef analiz gerçekleşmiş. Yarın tekrar degerlendirecegim

0BeğenmedimŞikayet

Efem09 ()

Destek kaç olur hocam, son olarak 12 altı gelir mı.

0BeğenmedimŞikayet

WAANTEED ()

Türkiye Cumhuriyeti Gecelik Reel Faiz

Vedolizim için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Vedolizim ()

Üstat ? ne sağlık ortadaki TL red yazan indiktor nedir

0BeğenmedimŞikayet

WAANTEED ()

Teşekkürler.

Tekirdağlı_Murat için cevaplandı (yorumu göster)

1BeğenmedimŞikayet

Tekirdağlı_Murat ()

Güzel çalışma olmuş dostum elinize sağlık

1BeğenmedimŞikayet

Nevkar1976 ()

Dolarda yarın 13.80 görülebilir mi hocam

1BeğenmedimŞikayet

Ciko02 ()

Tesekkürler hocam emeginize saglık

1BeğenmedimŞikayet

AtmacaaFatih ()

Hocam değerli yorumunuz için teşekkürler..

Cevap yaz Gönder
Uyarı: Yorumunuzun içeriğinde hakaret, karalama, aşağılama, saldırı, küfür vb. şeyler kesinlikle bulunmamalıdır.
Kurallar !

Yorum yazın:

Kalan karakter: 5000

Canlı Ons Grafiği

Anlık | 1D | 5D
Ons grafiği hazırlanıyor...

Dolar Grafiği

1D | 10D | 1S | 1G
Dolar grafiği hazırlanıyor...

Copyright © 2018 Her hakkı saklıdır.
Vagonmedya Bilişim San. ve Tic. A.Ş.
1) Altin.in'de yer alan içeriğin doğru ve/veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemekte, hiçbir veri ve/veya paylaşım, yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Sitenin içeriği referans alınarak yapılacak hiçbir işlemin doğuracağı maddi ve/veya manevi herhangi bir kayıptan altin.in sorumlu değildir. 2) Altin.in ziyaretiniz sırasında ip adresiniz ve bilgisayarınız aracılığıyla toplanabilen diğer veriler altin.in tarafından kayıt altında tutulmaktadır. 3) Altin.in tüm içeriği önceden uyarmaksızın değiştirme, kaldırma ve yenilerini ekleme hakkına sahiptir. 4) Altin.in gerekli gördüğü taktirde üyelerin ip numaralarını engelleme hakkına sahiptir. 5) Altin.in yorumlar bölümünde ki içerik, görsel, yorum ve paylaşımlar (tarafımızdan onaylanmaksızın) kullanıcılar tarafından kendi iradeleri ile paylaşılmaktadır. Bu içeriklerden dolayı doğabilecek hukuksal konulardan içeriği oluşturan kullanıcı sorumlu olacaktır. 6) Altin.in'in tüm kullanıcıları 5651 Sayılı Kanunun 8. ile 9. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Bu bağlamda altin.in hukuksal haklarını saklı tutar. 7) Bu uyarılar önceden haber verilmeksizin değişkenlik gösterebilir takibi kullanıcılarımızın sorumluluğundadır.
Sitemizden yararlanmanız ve reklamlar için çerezler kullanılır.
KVKK ve Çerez politikalarımızı inceleyiniz.
Onaylıyorum