Gece

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile ilgili bilgilendirmemiz için tıklayınız.
"Başla" veya "Üyeliği Tamamla" butonuna basarak KVKK hakkında bilgilendirildiğinizi ve Açık Rıza Metnini okuyarak kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Gram AltınDolarEuroGümüşSterlinAltın OnsBistBitcoinPlatin
PARİTE 1.0730 13:53:56
EUR 34.7630 13:53:56
USD 32.3759 13:53:56
ALTIN ONS $2341.0900 13:53:56

Grafiği gönderen: shaokahn

⭐⭐shaokahn ()
Gümüş

Gümüş ETF büyüklüğünde gerçekleşen büyük yükselişin ardından, çıkışlar azar azar devam diyor ve toplam ETF büyüklüğü 972 milyon ons seviyesine geriledi. Aslında bu rakam önceki zirvelerin üstünde. Fakat beklenilen etkiyi yaratmışa benzemiyor. Nitekim böyle girişlerin ardından fiyat hareketinin daha yukarılarda olması beklenirdi. Ancak Altın daki zayıflık, yükselen tahvil getirileri ve teşvik paketindeki belirsizlikler bu yükselişi sınırlamış gibi görünüyor.

Gümüşün yenilenebilir enerjideki rolünden hep bahsediyorum. Nitekim, güneş enerjisi panellerinde ortalama olarak 20 gram gümüş kullanılıyor ve güneş enerjisi kullanımının 2030 yılına kadar 3 kat artması bekleniyor. Elektrikli araçlar büyüyen bir diğer sektör ve bu alanda gümüşe olan talep yıllık 36 milyon ons. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde elektrikli araçların kullanımının %20 artması bekleniyor ki bu gümüşe olan talebi hayli arttıracaktır. Bunun yanında nükleer enerji endüstrisi yıllık 56 bin ons gümüş talep ediyor. Tüm göstergeler önümüzdeki yıllarda gümüş talebinin artacağına işaret ediyor.

2020 yılına ilişkin gümüş arz talebine baktığımızda 1466 milyon ons'luk talep beklentisine karşılık gümüş arzının 1079 milyon ons'da kaldığı görülüyor. Pandemi nedeniyle %80 sanayide kullanılan gümüşün talep düşüklüğü yaşamasına rağmen arz kıtlığı çektiği bir dönemde, önümüzdeki yılların gümüş tedariği açısından daha da zor olacağına işaret ediyor.

Sonuç olarak, kısa dönemde gümüşte geri çekilmeler görebiliriz ve farklı sebeplerle olması gerekenden daha aşağı fiyatlar mümkün olabilir. Ancak uzun vadeli beklentisi olan veya elindeki nakdi park etmek için yer arayanlara, gümüş uzun vade de bir fırsat sunabilir. Bahsettiğim tüm bu sebepler, gümüşün her portföyde yer almasını destekleyen sebepler. O yüzden sert düşüşler ekleme yapmak için fırsat oluşturacaktır. İyi haftalar dilerim.

Yorumlar (19)

Yasal Uyarı: Altin.in'de yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler Yatırım Danışmanlığı kapsamında değildir. Yorumlar kullanıcıların kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Dolayısıyla kullanıcıların yorumlarına göre yatırım kararı almamanız konusunda kesinlikle uyarıyoruz.

0BeğenmedimŞikayet

ANL_ANL ()

selamlar saygılar bizden hocam.

shaokahn için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

ETF'lere bugün bakma fırsatım olmadı. Yarın paylaşmaya çalışırım, selamlar.

ANL_ANL için cevaplandı (yorumu göster)

2BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Benim fikrimde bir değişiklik yok. 1700-1750 benim için dip bölgesi. Selamlar.

KAPAKÇI_GELDİİİİ için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

ANL_ANL ()

Hocam gümüş ons sabır testini zorluyor resmen neredeyse altın ons düşerken yükselecek. Altın ons ikili dibe geldi gümüşün durumu neredeyse zirvelerde. Eft lerde değişen bir durum var mı sormak istedim

0BeğenmedimŞikayet

KAPAKÇI_GELDİİİİ ()

hocam altin ons ile ilgili değişik yorumlar var. Sizce ciddi düşüşler olabilir mi? Fikriniz de değişik lik var mi

3BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Ben biraz erken görüyorum, beklentim devam ediyor bir değişiklik yok. Selamlar.

Anestek için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Anestek ()

Hocam halen 24.50 beklentiniz devam ediyor mu 26.50-27.50 bölgesi bayağı sağlamlaştı sanki, dolarda beklediğiniz aralıklarda. Gram gümüş olarak 6 lı rakamlardan kademeye başlamak uygun olur mu sizce

0BeğenmedimŞikayet

mfmehmet45 ()

Ah be üstad bu veriler gelmeden önce haberimiz olsa yaa:))

3BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

@KAPAKÇI_GELDİİİ Yukarıda bahsettiğim husus buydu. DXY yükselirse getiriler yükselirse değerli metaller aşağı salar. Ki daha ABD seansının açılmasına 1 saat var. O yüzden bu iki göstergeyi yakından izleyin. Selamlar.

3BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Evet bence bir satış hayli mümkün ABD açılışıyla beraber. Ancak DXY'deki zayıflığın bu satışın önündeki engel. Orada bir yukarı hareket görürsek satış dalgası da hızlanabilir. Bakalım, izleyelim :)

KAPAKÇI_GELDİİİİ için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

KAPAKÇI_GELDİİİİ ()

hocam on yıllık lar 1.26 olmus. Ab d açılışı etkiler mi

1BeğenmedimŞikayet

Hanım_Teyze ()

değerli bilgiler, teşekkür ederiz, elinize sağlık.

0BeğenmedimŞikayet

ANL_ANL ()

gümüş hacmi altına göre küçük olduğu için bir satışın çok şey değiştireceğini düşünüyorum bilmem doğru mu

4BeğenmedimŞikayet

shaokahn ()

Çıkışlar çok az fakat dikkat ederseniz toplam ETF büyüklüğü (kırmızı çizgi) düşüş eğiliminde. Olası bir katalizör ( tahvil getirilerindeki yükseliş? ) bu hareketi hızlandırırsa çözülmelerde artabilir. O yüzden kısa vade de ben biraz temkinli olmayı tercih ediyorum. Selamlar.

ANL_ANL için cevaplandı (yorumu göster)

1BeğenmedimŞikayet

ANL_ANL ()

çok kıymetli bilgiler yine teşekkürler hocam. Alışlara göre çıkışlar çok az ons bazında fiyatı aşağı çekmeye yeter mi hocam ne dersiniz kısa vadede?

1BeğenmedimŞikayet

Kaymazlar ()

Bu güzel bilgiler için teşekkürler

1BeğenmedimŞikayet

drtunahan ()

her zamanki gibi kaynak verilerek adeta bilimsel bir çalışma gibi sunulmuş bir paylaşım , ellerinize , emeğinize sağlık, çok teşekkür ederiz

1BeğenmedimŞikayet

Invincible_lion ()

İyi haftalar ustam Emeğinize sağlık açıklamalar için teşekkür ederim. like

1BeğenmedimŞikayet

dewaju ()

@shaokahn hocam çok tşk ederim, emeğinize , ellerinize sağlık. Saygılarımla

Cevap yaz Gönder
Uyarı: Yorumunuzun içeriğinde hakaret, karalama, aşağılama, saldırı, küfür vb. şeyler kesinlikle bulunmamalıdır.
Kurallar !

Yorum yazın:

Kalan karakter: 5000

Canlı Ons Grafiği

Anlık | 1D | 5D
Ons grafiği hazırlanıyor...

Dolar Grafiği

1D | 10D | 1S | 1G
Dolar grafiği hazırlanıyor...

Copyright © 2018 Her hakkı saklıdır.
Vagonmedya Bilişim San. ve Tic. A.Ş.
1) Altin.in'de yer alan içeriğin doğru ve/veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemekte, hiçbir veri ve/veya paylaşım, yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Sitenin içeriği referans alınarak yapılacak hiçbir işlemin doğuracağı maddi ve/veya manevi herhangi bir kayıptan altin.in sorumlu değildir. 2) Altin.in ziyaretiniz sırasında ip adresiniz ve bilgisayarınız aracılığıyla toplanabilen diğer veriler altin.in tarafından kayıt altında tutulmaktadır. 3) Altin.in tüm içeriği önceden uyarmaksızın değiştirme, kaldırma ve yenilerini ekleme hakkına sahiptir. 4) Altin.in gerekli gördüğü taktirde üyelerin ip numaralarını engelleme hakkına sahiptir. 5) Altin.in yorumlar bölümünde ki içerik, görsel, yorum ve paylaşımlar (tarafımızdan onaylanmaksızın) kullanıcılar tarafından kendi iradeleri ile paylaşılmaktadır. Bu içeriklerden dolayı doğabilecek hukuksal konulardan içeriği oluşturan kullanıcı sorumlu olacaktır. 6) Altin.in'in tüm kullanıcıları 5651 Sayılı Kanunun 8. ile 9. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Bu bağlamda altin.in hukuksal haklarını saklı tutar. 7) Bu uyarılar önceden haber verilmeksizin değişkenlik gösterebilir takibi kullanıcılarımızın sorumluluğundadır.
Sitemizden yararlanmanız ve reklamlar için çerezler kullanılır.
KVKK ve Çerez politikalarımızı inceleyiniz.
Onaylıyorum