Gece

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile ilgili bilgilendirmemiz için tıklayınız.
"Başla" veya "Üyeliği Tamamla" butonuna basarak KVKK hakkında bilgilendirildiğinizi ve Açık Rıza Metnini okuyarak kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Gram AltınDolarEuroGümüşSterlinAltın OnsBistBitcoinPlatin
PARİTE 1.0861 19:04:35
EUR 35.0032 19:04:35
USD 32.2060 19:04:35
ALTIN ONS $2425.1850 19:04:35

Grafiği gönderen: karahilal

⭐⭐⭐karahilal ()
Gram Altın

An itibariyle online olan herkese, yarın ve sonrasında bu yazdıklarımı okuyacaklara Merhaba.
Biraz uzun bir paylaşım olacak… Son kısma bakmaktan ziyade tamamını okursanız ve varsa eleştirilerinizi yazarsanız çok sevinirim.
Konumuz USD…
Evvela hepimize geçmiş olsun… Elinde 1 dolar ı olanın da 1.000.000 dolar olanın da Yaklaşık %1.7 zarar ettiği bir günü yaşadık. Şükür ki sağlımız yerinde. Asıl sermayemiz de bu. Üstelik satmadıkça dolar bizim. Müşterisi çıkana kadar bekleriz. Sıkıntımız yok, sıkıntınız olmasın.
Aşağıda “günlük” zaman ayar lı bir USD X TRY grafiği var. Her mum bir gün. Hemen altında RSI ve onun altında biraz modifiye edilmiş MACD, mumlarda ise bir tanesinin standart sapması 1 diğerini 2 olduğu iki adet Bollinger Bandımız var.
RSI yapı itibariyle oluşmuş fiyatlar üzerinden hesaplamalar yapan ve o anki yapısı ile “düşecek” veya “çıkacak” demeyen bir yardımcı. Ancak tüm teknik analizciler bunun orta- uzun vadede oluşturduğu POZİTİF veya NEGATİF UYUMSUZLUKları kullanır. Ben bunu ilk kez @temel_teknik abimizin yazıları ile öğrenmiştim. Yaklaşık 1 hafta önce de profilimde duran yine orta uzun vadeli grafikte kullanmış ve uygun dil ile “dolar düşecek ben onunla mücadeleyi bırakıyorum, düştükten sonra almaya başlayacağım” demiştim. 4 tane artı oy aldı… İnşallah o 4 kişi terste kalanlar arasında değildir.
Alttaki RSI'de ve fiyat mumlarında NEGATİF UYUMSUZLUKlar var. Yani aynı renkli oklara bakarsanız aynı dönemlerde mumlar yükselirken mumlara uyum sağlayamamış RSI tepecikleri var. Altın kural şu; “Fiyatla eninde sonunda RSI'ye döner. Aslolan RSI'dir.” Mumları üzerinde bir de aynı renkli kesik çizgiler var. Eğer fiyatlar RSI ile uyum sağlamış olsaydı yani BALON olmasaydı aslında orada olacaklardı. O kesik çizgilerin gittiği yere bakarsanız altın kuralı göreceksiniz. Fiyatlar sonunda RSI'nin gösterdiği yere dönmüş.
Son oklara tekrar bakalım şimdi…Lacivert olanlara. Uyumsuzluk son safhada değil mi? Burada fikir vermesi açısından bir açı çalışması ekledim. RSI bir önceki tepeden daha aşağıya - 10 derecelik salınım yapmış. Aynı dönemde mumlar 10 derece yukarı fırlamış… Düz gitmesi gereken iki zirve arasında 22 derecelik bir açı farkı var. Bunun düzeltmeye muhtaç olduğunu geçmiş tepelerde görmüştük az önce.
Size o 22 derecenin bu haftaki zirveden başlayarak açısal düzeltmesini koydum. 22 derecelik bir açının gösterdiği yer 2.66xx noktası.
Bu farkın kapanması kaç gün sürecektir bilmiyorum. Bunu bilen birisinin olduğuna da inanmıyorum. TAHMİN edilir ancak kimse bu iddiasının karşısına 100 USD koyamaz.
Son bir analiz bilgisi de naçizane göstermek isterim. Bizler fiyatlarda çeşitli formasyonlar ararız. Bunların olacağına inanırız. Genelde de olur. Zira tüm yatırımcılar bunları arar fiyatlarda ve buna göre alış ve satışlar yapar. Ağırlıklı kullanıcılar W formasyonuna göre ürün alır satarsa fiyatlar doğal olarak bunlara uyum sağlar. Yani ortada bir kehanet olmadığı gibi masal filan da yoktur. Ama %100 denileme bir öngörüdür. Bu yüzden hep şuna inanırım; “Teknik analiz %100 çalışmaz ama çoğunlukla çalışır”. Fiyatlarda çizgisel formasyonlar ararken RSI, CCI, ROC gibi göstergeler de eklerseniz çizgisel formasyonları mumlarda kaçırsanız bile buralarda yakalarsınız. Örnek son hafta… 3'lü tepe var değil mi? Üçlü tepe düşüşle biter… %100 değil ama çoğunlukla=)… Mumlarda var mı o zaman diliminde 3'lü tepe? Yok. İşte bunu anlatmaya çalışıyorum.
Bu dediklerim meraklı ve yeni başlayan arkadaşlar için….Benden çok daha tecrübeli niceleri var. Onlar zaten bu yazıyı okumamışlardır bile.
Bundan sonra ne olur? Bilemem…Ama ben 1 hafta önce aldığım ve uzun vade uygulamak niyetinde olduğum planıma devam edeceğim. 2.70 altında geriye doğru, 69, 68, 67, 66… gibi 1/10 şeklinde parçalarla USD alacağım… 2 veya 3/10 ise elimde kalacak. 2.62- 63 gelirse ortalama düşürmek için tüm parayı da buraya yatıracağım ve bilgisayarı kapatacağım.
Baki selam ile…Bol ve helâl kazançlarınız olsun…

Yorumlar (15)

Yasal Uyarı: Altin.in'de yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler Yatırım Danışmanlığı kapsamında değildir. Yorumlar kullanıcıların kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Dolayısıyla kullanıcıların yorumlarına göre yatırım kararı almamanız konusunda kesinlikle uyarıyoruz.

0BeğenmedimŞikayet

karahilal ()

@Ecotronik arkadaşım,
Alt yorum işini kolaylaştırabilir.

0BeğenmedimŞikayet

karahilal ()

@zararbaz arkadaşım. Aslında dediğin şeyi sen anlatamamış olsan da sana göre temel cümleyi biliyorsun. Boşuna okumamışsın.

Alt yorumu sabredip okursan, olayın uyumsuzluk kısmı tamamdır. Resme tıkla, yeni sekmede daha büyük açılsın. yazıyı oku resimde anlatılanları görmeye çalış.

Selam ile.

1BeğenmedimŞikayet

arı ()

o kadar güzel anlatmışsınız ki ellerinize sağlık. benim gibi yeni başlayanlara güzel bir anlatım olmuş. grafik atan tüm arkadaşlardan da grafiğinde ne anlattığını ve beklentisini yazarsa bizde kendimizi geliştirebiliriz. sağolun.

0BeğenmedimŞikayet

giryan ()

hocam Allah razı olsun.
ben anladım...

0BeğenmedimŞikayet

MEHMETREİS_2 ()

Dün ne olduğunu anladıysam arap olayım diyordum ki : )) sizin yorumunuz dikkatimi çekti yorumunuz gayet güzel olmuş fakat dünkü hareket yine de fazla marjinal geldi bana bir günde 2. 7370 den 2. 6670 gemiş bir dolar hiç mantıklı gelmiyor ama açıklamalarınız biraz aydınlanmama katkı sağlasa da yine de anormal bir durum ben hiçbir yöntemle bu işi anlayamadım hala : ((

0BeğenmedimŞikayet

TaNGo ()

Eyvallah güzel paylaşım..

0BeğenmedimŞikayet

M__B ()

Artı verebilseydim 10 artı verirdim en az bu yorumunuza : )

Genel olarak tam anlamıyla ne demek istediğinizi anlamıyordum açıkçası.

Açıksözlülüğümü hoş görün, hakkınızı helal edin.

Teşekkürler.

1BeğenmedimŞikayet

karahilal ()

Dolardaki olan bitenin teknik izahı alt yorumdadır.

0BeğenmedimŞikayet

tahir ()

abla daha okumadan kafam duman oldu ne oyle acıklaması bu ıse grafıgı hazırlamak ezıyet ya vallahı korkdum okuyamadım gercı okusamda anlamıyorumda yınede elıne saglık bana gore bılgı yok sen ustalara calısmıssın

0BeğenmedimŞikayet

AltınK€$ ()

Güzel yazmissiniz, biz yenileri de dusunmussunuz, cok tskrler. ama anlamıyoruz bunları. bu da sizden degil yeni olduğumuzdan. SONUC: dünyanın sonu degil, dolarlarimiz cepte. katiyen panikte yok. ne kadar yenide olsam dolar değerini bulacaktır. bunlar da hep alim fırsatı dır. değerlendirmek lazim. duyarlılığını için tekrar tskrler

0BeğenmedimŞikayet

Alp_58 ()

Güzel bir çalışma olmuş, emeğinize sağlık..

3BeğenmedimŞikayet

temel_teknik ()

Grafiğiniz ve sözel anlatımınız çok güzel, emeğinize sağlık, teşekkürler : )
4 kişiden birisi bendim, ters de kalmadım, diğer 3 kişiyi ise bilmiyorum : (

izninizle, küçük ekler yapmak istiyorum,
- NEGATİF Uyumsuzluk görüldüğünde, yeni pozisyon almak oldukça risklidir, ancak zaten karlı pozisyonda olanlar, hemen çıkmaları gerekmez, bu durumda, 4 saatlik grafiklerde, yatay ve düşey trend çizgileri ile fiyat hareketleri kontrol edilmeli ve kırılma durumu tespit edildiğinde, hemen satış yapılarak pozisyon boşaltılmalıdır, aksi halde; düşüşün nereye kadar devam edeceği bilinemediği için karların tamamı ve hatta sermayenin bir kısmı kaybedilebilir.
- Şu anda geldiğimiz aşamadan sonra nereden, nasıl giriş yapılabilir ?
Bu karar, kişinin yatırımcı tarzı ve risk iştahı ile ilgili bir durumdur,
kısa ve çok kısa vadeli tecrübeli kişiler, olası tepkilerden yararlanmak için düşüş sırasındaki destek bölgelerinden risk alabilirler, kazanç da sağlayabilirler.
tecrübeli olmayan arkadaşlara önerim, Grafik göstergelerindeki geri dönüş ile ilgili sinyalleri izlemeleridir,
bu sinyaller nedir ? POZATİF Uyumsuzluk tesbiti yapılması, bence en geçerli sinyaldir,
bunun tespit edilmesinden sonra, hemen pozisyona girmeyip, Grafik mumları üzerinde belirlenecek yatay ve düşey dirençlerin geçilmesini görmek, düşüşün devam etmesi olasılığından koruyucu bir tedbir olur. böylece belki en dipten alamamış oluruz ama daha az riskle oluşması muhtemel yükselişe katılmış oluruz.

Teknik Analizi, her arkadaşımın öğrenmesini tavsiye ederim,
her zaman yanınızda Altin. in gibi bir site ve takip ettiğiniz üyeler olmayabilir.
Selamlar...

0BeğenmedimŞikayet

zirve35 ()

okudum @karahilal öncelikle emeğine sağlık, negatf uyumsuzluları çok güzel göstermişsin. dolarn altı boş olduğğunu biliyorduk ama bunu açılarınla gayet iyi ifad etmişsin ben kendi adıma eletricek bir şey görmdim grafik renkleri güzel seçilmiş grafikde dikkat çekmesi adına. ve bede dolarda biraz daha çekilir diye düşünüyorum.

0BeğenmedimŞikayet

Ecotronik ()

Derece mevzularını şimdilik anlamasam da, arayıpta bulamayacağım bu güzel paylaşım için sanırım, ilk artın benden.

Eline, emeğine sağlık,

0BeğenmedimŞikayet

SurpRise ()

Çok beğendim yazınızı , tebrikler

Cevap yaz Gönder
Uyarı: Yorumunuzun içeriğinde hakaret, karalama, aşağılama, saldırı, küfür vb. şeyler kesinlikle bulunmamalıdır.
Kurallar !

Yorum yazın:

Kalan karakter: 5000

Canlı Ons Grafiği

Anlık | 1D | 5D
Ons grafiği hazırlanıyor...

Dolar Grafiği

1D | 10D | 1S | 1G
Dolar grafiği hazırlanıyor...

Copyright © 2018 Her hakkı saklıdır.
Vagonmedya Bilişim San. ve Tic. A.Ş.
1) Altin.in'de yer alan içeriğin doğru ve/veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemekte, hiçbir veri ve/veya paylaşım, yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Sitenin içeriği referans alınarak yapılacak hiçbir işlemin doğuracağı maddi ve/veya manevi herhangi bir kayıptan altin.in sorumlu değildir. 2) Altin.in ziyaretiniz sırasında ip adresiniz ve bilgisayarınız aracılığıyla toplanabilen diğer veriler altin.in tarafından kayıt altında tutulmaktadır. 3) Altin.in tüm içeriği önceden uyarmaksızın değiştirme, kaldırma ve yenilerini ekleme hakkına sahiptir. 4) Altin.in gerekli gördüğü taktirde üyelerin ip numaralarını engelleme hakkına sahiptir. 5) Altin.in yorumlar bölümünde ki içerik, görsel, yorum ve paylaşımlar (tarafımızdan onaylanmaksızın) kullanıcılar tarafından kendi iradeleri ile paylaşılmaktadır. Bu içeriklerden dolayı doğabilecek hukuksal konulardan içeriği oluşturan kullanıcı sorumlu olacaktır. 6) Altin.in'in tüm kullanıcıları 5651 Sayılı Kanunun 8. ile 9. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Bu bağlamda altin.in hukuksal haklarını saklı tutar. 7) Bu uyarılar önceden haber verilmeksizin değişkenlik gösterebilir takibi kullanıcılarımızın sorumluluğundadır.
Sitemizden yararlanmanız ve reklamlar için çerezler kullanılır.
KVKK ve Çerez politikalarımızı inceleyiniz.
Onaylıyorum