Gece

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile ilgili bilgilendirmemiz için tıklayınız.
"Başla" veya "Üyeliği Tamamla" butonuna basarak KVKK hakkında bilgilendirildiğinizi ve Açık Rıza Metnini okuyarak kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Gram AltınDolarEuroGümüşSterlinAltın OnsBistBitcoinPlatin
PARİTE 1.0748 13:35:26
EUR 34.9607 13:35:26
USD 32.5037 13:35:26
ALTIN ONS $2325.7250 13:35:26

Grafiği gönderen: Aytaç_fb41

⭐⭐⭐Aytaç_fb41 ()
Sterlin
Takoz Formasyonu Nedir? Tüm analizi aşağıda grafikli şekilde görebilirsiniz yorumları komple okuyunuz.

Takoz olarak adlandırılan bu formasyonlar üçgenlere benzerlikler göstermektedir. Aralarında ki fark takozlar gittikçe daralır ve üçgenler gibi kanal çizgileri birleştirilemez. Takozun eğilimi ürünün yönünü gösterse de genelde ters yönde kırılma oluşturur. Alçalan takoz da yukarı yönlü, yükselen takoz formasyonununda aşağı yönlü bir hareket beklenir. Bu tanım dışında bulunduğu trend hareketlerine devam ettiği de gözlemlenmiştir. Formasyon hedef fiyat hesaplaması aşağıdaki 5 ve 6 nolu grafİkte gösterilmiştir.
Tepe ve dip noktaları gittikçe birbirine yaklaşan, sınır çizgilerinin ikisi de aynı yönü gösteren, en önemli sıkışma formasyonlarından biridir. Birbirine yaklaşan iki sınır çizgisi (destek ve direnç) birleşmeden fiyatın kırılması beklenir. Devam ve dönüş formasyonlarında yükselen ve alçalan olmak üzere iki çeşidi vardır. Takoz Formasyonu Üçgen Formasyonuna benzemekle beraber kullanılma amacı fiyatların gittikçe daha az genişlikte hareket ettiğini ve sıkışmaya başladığını ifade etmektir. Bu birbirine yaklaşan iki sınır çizgisi birleşmeden fiyatın kırılması beklenir.

Yükselen Takoz Formasyonu, Alçalan Takoz Formasyonunun tam tersidir. Bu formasyon fiyatlarda düşüş trendi olarak yorumlanır. Bu formasyon yukarı trendde oluşuyorsa trendin değişeceğine işaret eder. Aşağı yönde oluşuyorsa ise, kısa bir yükseliş olabileceği ancak trendin düşüş yönünde olduğunu gösterir.

1- Dönüş- Yükselen Takoz

2- Devam- Yükselen Takoz

Alçalan Takoz Formasyonu, fiyatlardaki artış eğilimi olarak yorumlanabilir. Eğer bu formasyon aşağı yönde oluşuyorsa bu oluşum trendin değişeceğini gösterir. Yukarı trendde bir oluşum gösteriyor ise hareketin bu yönde devam edeceği şeklinde yorumlanabilir.
Takoz Formasyonu diğer formasyonlar kadar sık kullanılmasa da, yorum ya da analiz yaparken dikkat edilmesi gereken önemli bir formasyondur.

3- Devam- Alçalan Takoz

4- Dönüş- Alçalan Takoz

5- Alçalan Takozda Hedef Fiyat Hesaplama

6- Yükselen Takozda Hedef Fiyat Hesaplama

Püf Noktaları:
*Daha çok orta vadede oluşurlar. 3 haftadan kısa süren takoz formasyonlarına “Kama” adı verilir.
*Gerçekleşmesi üçgen formasyonları kadar güçlü bir ihtimal değildir.
*Yükselen ve alçalan üçgen formasyonlarında sınır çizgilerinden (destek ve direnç) biri yatay iken takozlarda bu çizgilerin ikisi de aynı yöne eğimlidir.
*Kırılım gerçekleştiğinde fiyatın takoz başlangıcındaki destek ve direnç arasındaki fark kadar artacağı veya azalacağı kabul edilir.
*Yükselen takoz yükseliş eğiliminde (1 nolu grafik) oluşuyorsa, kırılımdan sonra eğilimin aşağı yönlü olması beklenir.
*Yükselen takoz düşüş eğiliminde (2 nolu grafik) oluşuyorsa, kırılımdan sonra da düşüşün devam etmesi beklenir.
*Alçalan takoz yükseliş eğiliminde (3 nolu grafik) oluşuyorsa, kırılımdan sonra da yükselişin devam etmesi beklenir.
*Alçalan takoz düşüş eğiliminde (4 nolu grafik) oluşuyorsa, kırılımdan sonra eğilimin yukarı yönlü olması beklenir.
*5- Alçalan Takozda Hedef Fiyat Hesaplama
*6- Yükselen Takozda Hedef Fiyat Hesaplama

Yorumlar (18)

Yasal Uyarı: Altin.in'de yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler Yatırım Danışmanlığı kapsamında değildir. Yorumlar kullanıcıların kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu görüş ve bilgilere dayanılarak alınacak yatırım kararları beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Dolayısıyla kullanıcıların yorumlarına göre yatırım kararı almamanız konusunda kesinlikle uyarıyoruz.

0BeğenmedimŞikayet

muge_ ()

@Aytaç_fb41 hocam 5 no lu grafikte 1. destek noktasini belirleyip direk mi ciziyoruz veya 1. destek 2. destek ... diye belirleyip sonra bu destek noktalarini birlestirerek mi ciziyoruz? Mesela hocam ben yine 5. grafikte destek noktalarini bulup cizmeye kalktigimda sizin grafiginize neden benzemiyor:( nerde hata yapiyorum bulmaya calisiyorum hocam

1BeğenmedimŞikayet

Aytaç_fb41 ()

Teşekkür ederim Müge hanım faydalı olmasını dilerim saygılar.

muge_ için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

muge_ ()

@Aytaç_fb41 hocam yine acik, net ve anlasilir bilgilendirme yapmissiniz, ben derse katilamadim simdi bakabiliyorum, grafik cizmeye calisirken genelde boyle sekiller cikiyordu, simdi ne oldugunu biliyorum sayenizde. emeginize saglik hocam , saygi ve selam ediyorum

0BeğenmedimŞikayet

520Es ()

Bu arada rica ederim emeğe saygım sonsuz

Aytaç_fb41 için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

520Es ()

Olcağı kesin tabi çalışıp emek dökersem

0BeğenmedimŞikayet

Aytaç_fb41 ()

Teşekkür ederim sayın Es faydalı olmasını dilerim.

520Es için cevaplandı (yorumu göster)

1BeğenmedimŞikayet

520Es ()

Grafik eğitimi elinize sağlık güzel bir girişim

0BeğenmedimŞikayet

Akif44 ()

Aynen hocam kısmetten ötesi yok

Hayalbaz35 için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

Hayalbaz35 ()

Hocam bakalım hayırlısı olursa nasip olmazsa kısmet değil deriz.

0BeğenmedimŞikayet

Aytaç_fb41 ()

1751 kritik mesajdı hafta içi belirttiğim işte tam da orası kırılma bölgesi :) güzel tespit tebrikler...

1BeğenmedimŞikayet

Hayalbaz35 ()

Hocam XAU/USD Gam ons da 4 saatlik düşen kalmayı kırılmış gözüküyor kırılım yer 1721 bölgesi gözüküyor ve eğer 1750 üstü atarsa formasyon devam gözüküyor. Hedef 1820 civarlarını hedef gösteriyor yanlışım varsa düzeltir misiniz @Akif44 ve @Aytaç_fb41 hocam. Kontrol edebilir misin yanlışım olmasın. Başlangıç trend bölgesinde 1746 civarlarında gelen trend çizgisi kırılım 1721. Eğitim amaçlı yazıyorum. Al sat için değil. Ydt değil.

Rüzgârın_aşkı için cevaplandı (yorumu göster)

1BeğenmedimŞikayet

Aytaç_fb41 ()

Sayın HanımAğa çok teşekkür ederim faydalı olmasını temenni ederim saygılar.

HanımAğa_ için cevaplandı (yorumu göster)

0BeğenmedimŞikayet

HanımAğa_ ()

Çok detaylı, güzel bir anlatım olmuş. Üşenmeden herkesin anlayabileceği şekilde izah etmişsiniz. Ellerinize sağlık Aytaç Bey. Varolun. Saygılar

0BeğenmedimŞikayet

Rüzgârın_aşkı ()

Gram ons derken sayın @Hayalbaz35 Alçalan takoz derken? acıklarmısınız

0BeğenmedimŞikayet

Hayalbaz35 ()

Yau/usd hocam

1BeğenmedimŞikayet

Hayalbaz35 ()

Ons/TL hocam

0BeğenmedimŞikayet

Aytaç_fb41 ()

yau/usd mi gau/try mi?

1BeğenmedimŞikayet

Hayalbaz35 ()

Ellerinize sağlık hocam aydınlatıcı anlattınız. Ekibin dikkatini çekecek bir soru sorum hocam. Bilgisayar yanımda değil ondan kont edemiyorum. Gram ons da Alçalan Takoz Formasyonu mevcut. 4 saatlik yada günlük. Kontrol edebilir misiniz?

Cevap yaz Gönder
Uyarı: Yorumunuzun içeriğinde hakaret, karalama, aşağılama, saldırı, küfür vb. şeyler kesinlikle bulunmamalıdır.
Kurallar !

Yorum yazın:

Kalan karakter: 5000

Canlı Ons Grafiği

Anlık | 1D | 5D
Ons grafiği hazırlanıyor...

Dolar Grafiği

1D | 10D | 1S | 1G
Dolar grafiği hazırlanıyor...

Copyright © 2018 Her hakkı saklıdır.
Vagonmedya Bilişim San. ve Tic. A.Ş.
1) Altin.in'de yer alan içeriğin doğru ve/veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemekte, hiçbir veri ve/veya paylaşım, yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Sitenin içeriği referans alınarak yapılacak hiçbir işlemin doğuracağı maddi ve/veya manevi herhangi bir kayıptan altin.in sorumlu değildir. 2) Altin.in ziyaretiniz sırasında ip adresiniz ve bilgisayarınız aracılığıyla toplanabilen diğer veriler altin.in tarafından kayıt altında tutulmaktadır. 3) Altin.in tüm içeriği önceden uyarmaksızın değiştirme, kaldırma ve yenilerini ekleme hakkına sahiptir. 4) Altin.in gerekli gördüğü taktirde üyelerin ip numaralarını engelleme hakkına sahiptir. 5) Altin.in yorumlar bölümünde ki içerik, görsel, yorum ve paylaşımlar (tarafımızdan onaylanmaksızın) kullanıcılar tarafından kendi iradeleri ile paylaşılmaktadır. Bu içeriklerden dolayı doğabilecek hukuksal konulardan içeriği oluşturan kullanıcı sorumlu olacaktır. 6) Altin.in'in tüm kullanıcıları 5651 Sayılı Kanunun 8. ile 9. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Bu bağlamda altin.in hukuksal haklarını saklı tutar. 7) Bu uyarılar önceden haber verilmeksizin değişkenlik gösterebilir takibi kullanıcılarımızın sorumluluğundadır.
Sitemizden yararlanmanız ve reklamlar için çerezler kullanılır.
KVKK ve Çerez politikalarımızı inceleyiniz.
Onaylıyorum